Memurlar Sağlık

Doktor Maaşları – Özel Sektör Doktor Maaşları

Doktor Maaşları

Doktor Maaşları – Doktorluk, yapılması ve kazanılması zor olan meslekler arasında yer alır. Her uzmanlık dalının ayrı bir sorumluluğu olmakla beraber, bu sorumluluklar kapsamlı bir uzun süren bir eğitim sürecinin sonunda kazanılarak, insanlara sağlık hizmeti verilir. Haliyle de mesleğin zorluk şartları ve gerekliliği nedeniyle, doktor maaşları diğer meslek gruplarının birçoğuna göre daha yüksektir.

Türkiye’de ve Dünyada Sürekli Gelişen Sağlık Sektörü

Dünyada ve dolayısıyla Türkiye’de sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler neticesinde sunulan sağlık hizmetleri de büyük ölçüde gelişme kazanmıştır. Bu gelişmeler, sağlık hizmetinin sunulduğu kurum ve kuruluş sayısının da haliyle artmasına neden olurken dolayısı ile bu sektörde çalışacak olan personel istihdamı da büyük ölçüde artmış durumdadır. Biz bu kapsamda yazımızın devamında Türkiye’de geçerli olan doktor maaşları hakkında bilgi sağlayacağız.

2018 Yılında Doktor Maaşları Ne Kadar

Doktorların bir kurum ve kuruluşta iş bulabilmesi kolaydır. Gerekli sınav ve atama prosedürlerini izleyerek kamu kuruluşlarına atanan doktorlar Sağlık Bakanlığı tarafından istihdam edilmektedir ve ilk defa göreve gelen bir doktor 2018 yılında 4.500 TL ile 5.000TL arasında değişen bir maaş almaktadır. Bu maaş miktarı görev yapılan yer, hizmet yılı gibi faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Uzman Doktor Maaşları 2018 Yılında Ne Kadardır?

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın uzmanlık unvanını almış doktorları istihdam ettiğinde ödediği doktor maaşları 5.500 TL ile 6.000 TL arasında değişmektedir. Yine uzmanlıkta da verilen maaş, doktorun görev yaptığı bölgeye ve çalışma süresine dayalı olmak suretiyle değişkenlik göstermekte.

Özel Hastanelerde Doktor Maaşları

Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği devlet hastanelerine atanan doktorlara kıyasla özel hastanelerde daha yüksek ücret verilebilmektedir. Çünkü özel hastaneler, devlet hastanelerine kıyasla alanında ün yapmış hekimleri çalıştırmayı ve bünyelerinde tutmayı daha çok önemsemektedirler. Bu kapsamda da 6.000 TL ile 7.000 TL arasında değişen bir maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu ücret kimi özel hastanelerin farklı branşlarında daha yüksek tutarları da bulabilmektedir. Örneğin günümüzde bazı özel hastanelerde beyin cerrahisi ve kardiyoloji gibi insan sağlığında çok ciddi önemi olan hastalıklarla ilgilenen branşlarda ün yapmış hekimlere 10 bin TL’den başlayıp 20 bin TL’ye kadar varan maaşlar verilebilmektedir.

Yorum bırak