Hibe ve Destek

Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Nasıl Alınır?

Doğum Parası Nedir Doğum Parası Nasıl Alınır

Doğum Parası Nedir ; Doğum parası, ülke nüfusunun genç tutulması için devlet tarafından teşvik amacıyla verilen paradır. Çalışan ve çalışmayan tüm anneler doğum parası alabilir. Doğurganlık hızının arttırılması hedefleniyor. Yasa 2015 Mayıs ayında yürürlüğe girmiştir.

Çalışan ve çalışmayan annelerin aldığı doğum parasında farklılık gösteriyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne dilekçe yardımıyla başvuru yapılır. Bir şehrin ilçesinde yaşıyorsanız, kaymakamlığı da başvuru yapılabiliyor. Doğum parasının yatıp yatmadığını e devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz. Doğum paralarını PTT şubelerinden alınmaktadır. Doğum Parası Başvuru Formu yazımızın en altında… Doğum Parası Nedir? Doğum Parası Nasıl Alınır?

Konu ile ilgili Resmi Gazetede yayınlanan yazı ise şu şekilde;

Karar Sayısı : 2015/7695

Ekli “Doğum Yardımı Yönetmeliği”nin yürürlüğe konulması; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 5/5/2015 tarihli ve 69859 sayılı yazısı üzerine, 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 5/5/2015 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Doğum Parası Başvuru Şartları

  • Başvuru sırasında anne, baba ve bebeğin kimliği kontrol ediliyor, yani başvuru yapmaya giderken kesinlikle anne, baba ve bebeğin kimliğini kendinizle götürün.
  • Doğum parasını almak için anne veya baba başvuru yapabilir ancak parayı sadece anne çekebilir.
  • Doğum parası almak için anne ya da babanın TC vatandaşı olması ve 120 gündür SGK’lı bir işte çalışıyor olması gerekiyor.
  • Yurtdışında yaşıyorsanız, konsolosluk veya büyük elçiliklere başvuru yapabilirsiniz.

Ne Kadar Doğum Parası Alınır? 2019 Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası çalışan anne baba, çocuk sayısı, ikiz, üçüz gibi durumlarda değişiklik gösteriyor.

Birinci çocuğu olan anneler 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk ve daha fazlası için 600 TL doğum yardımı alınabiliyor. İkiz doğum yapan anneler 700 TL, üçüz doğum yapan anneler de 1.300 TL doğum yardımı alabilmektedir.

Doğum Yardımı Parası Nasıl Sorgulanır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Yardım Hattı Alo 144, Alo 183 ve e devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Doğum parası annenin adına yatar. Parayı sadece anne PTT şubelerinden alabilir.

Doğum parası başvurusu için Başvuru formu bulunmaktadır. Bu formu Doğum Parası Başvuru Formu İndir ‘e tıklayarak indirebilirsiniz.

Ayrıca Konu Hakkında merek ettikleriniz de aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Yorum bırak