Hibe ve Destek

Devlet Destekleme Kredisi Veren Kamu Kuruluşları

Devlet Destekleme Kredisi Veren Kamu Kuruluşları

Devlet Destekleme Kredisi, Devlet destekleri eski zamanlarda olduğu gibi ufak bir zümreye değil binlerce vatandaşa ulaşabiliyor. Yıl içerisinde vatandaşlarımız farklı destekleme kredilerinden kolayca yararlanabiliyor. Uygun faiz oranları ve geniş vade seçenekleri pek çok kişinin yüzünü güldürüyor. Hayvancılıktan tarımsal alandaki konulara kadar farklılık gösteren devlet destekleme kredisi konusunda detayları yazımızda öğrenebilirsiniz.

Devlet Destekleme Kredisi Hangi Sektörlerde Bulunuyor?

  • Devlet destekleme krediler;
  • Tarımsal yatırımlar,
  • Hayvansal yatırımlar,
  • Ticari yatırımlar altında toplanır.
  • Bu başlıklar altında devletimiz üreticileri desteklemektedir.

Destekleme İçin Hangi Kuruma Başvurmalıyız?

  • Devlet tarafından sunulan destekleme paketleri hibe ve sıfır faizli kredi olarak üç kurum tarafından sunuluyor. Bu kurumlar;
  • KOSGEB,
  • TKDK,
  • Tarım Kredi Kooperatifleridir.
  • KOSGEB, Ticaret alanda yapılacak yatırımlarda esnaf kobi ve yeni girişimciyi destekliyor. TKDK ve Tarım Kredi Kooperatifleri ise Hayvancılık ile tarımsal yatırımlar için devlet desteği sunuyor.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

KOSGEB’e işletme sahipler, esnaf ya da kobiler başvurabilir. Başvuru şartları değişkenlik gösterir. Yeni bir iş yeri kuracaksanız daha önceden bu desteği almamış 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Daha sonra Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almalı ve Yeni Girişimcilik Destek Programına başvurmanız gerekmektedir.

İş yeriniz bulunuyorsa destek programından yararlanmak için kendi meslek odanıza kayıtlı bir kobi olmanız yeterlidir. Bu şartlara sahipseniz KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu yapabilir ve destek programlarından bir tanesini seçebilirsiniz.

İsterseniz bu yazıyı da okuyabilirsiniz: KOSGEB Destek Kredisi Nasıl Alınır?

TKDK Başvuruları Nasıl Yapılır?

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı destekleme için yapılan bu uygulama belirlenen şehirlerde yapılmaktadır. Çiftçilere hayvansal, tarımsal ya da turizm faaliyetleri için p oranına kadar kredi verilir. TKDK tarafından şehirlerde bu destekten yararlanmak için IPARD-2 programının ilanlarını takip etmenizi öneriyoruz.

Tarım Kredi Kooperatifleri

Tarım ve Kredi Kooperatifleri hayvansal ve tarımsal alanda yapılacak yatırımlara desteklemek amacı ile kurulmuştur. Bu kurum TKDK dan farklı olarak Türkiye genelinde her yerde verilmektedir.

 

Bu yazımızda sizlere Devlet Destekleme Kredisi Veren Kamu Kuruluşları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz konuları yorum kısmından bizlere sorabilir, ayrıca Hibe ve Destek kategorimizde benzer yazıları okuyabilirsiniz.

Yorum bırak