Sağlık

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Corona Virüsü

Corona virüsü nedir? Bir çok insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerden oluşur. İnsan corona virüsü genellikle hafif ve orta şiddetinde üst solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Corona virüslerinin alfa, beta ve gama olarak bilindiği üç alt grubu var; ayriyeten delta corona virüsleri dediğimiz dördüncü yeni bir grup da vardır; SARS-CoV, İnsan corona virüsü ilk olarak 1960’lı yılların ortasında tespit edilmiştir. 2020 yılına kadar sadece Suudi Arabistan, Katar ve Ürdün gibi ülkelerde görülen virüs üç kişinin ölümüne sebep olmuştu.

Corona virüsü ilk olarak solum yollarını hedef alıyor

Coronavirüsler (CoV), zorlamayan hafif düzeyli dediğimiz soğuk algınlığından, şiddetli solunum sıkıntılarına kadar farklı tablolara neden olduğu bilinen büyük bir virüs ailesidir. Orta Doğu solunum sendromu (MERS), 2012’de Suudi Arabistan’da ilk kez tanımlandığını açıkladığı yeni bir korona virüsün (Orta Doğu solunum sendromu coronavirüs veya MERS CoV) neden olduğu viral bir solunum hastalıktır.

Corona Virüsü Nedir? Nasıl Bulaşır?

Corona virüsleri birçok farklı canlıda hastalıklara neden olabilmektedir. Fakat, SARS-CoV insanlar ve maymunlar, Himalaya misk kedileri, rakun köpekleri, kediler, köpekler ve kemirgenler gibi hayvanlara da bulaşabilir. Kış aylarında özellikle daha çok görülen bu virüs; özellikle solunum yollarını, karaciğeri, mide, bağırsağı ve sinir sistemini de etkileyebilir. Grip gibi kolayca, öksürme ve hapşırma ile de havaya saçılan virüslerin alınması, enfekte materyale dokunulmasının da ardından ağız ve buruna temas sonucunda bulaşabilirler.

Corona Virüsü Özellikle de hayvanlardan geçebiliyor

Virüsün insanlara asıl olarak hayvanlardan( develer, yarasalar) bulaştığı da düşünülmektedir. Özellikle deve eti ve sütüyle bulaşma daha ön plandadır. Hasta insanlardan diğerlerine enfekte, kişiyle aynı ortamda yaşamak veya bakımını yapmak gibi yakın temaslarla bulaşır. Pis olan mikroplarla kirlenmiş yüzey ve eşyalarla temas etmiş ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmakla, hapşırma, öksürme ve konuşma esnasında havaya atılan damlacıkların da solunum yoluyla alınmasıyla da virüs insanlara geçebilir.

Corona Virüsü Belirtileri nelerdir ve tanısı nasıl konulmaktadır?

Çoğunlukla herkesçe bilinen üst solunum yolu hastalıkları belirtilerinden olan burun akıntısı, öksürme, boğaz ağrıları ve ateş olabilir. Bu  virüsler, bazen zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına da yol açabilirler. Bu durum kalp, akciğer hastalıkları, bağışıklık sistemleri yetersizliği, yaşlı olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Klinik belirtileri hafif olduğundan laboratuvar testleri genellikle çok fazla kullanılamaz. Fakat gerektiğinde serolojik tetkikler ve polimeraz, zincir reaksiyonu (PCR) gibi laboratuvar testleri de kullanılabilmektedir.

Belirtilerde Ateş-ishal ve kusma varsa dikkat dikkat!

MERS-CoV’a maruziyetten, semptomların başlamasına kadar olan bu süre (inkübasyon süresi) 2-14 iki ile on dört gündür. MERS-CoV enfeksiyonu teyit edilen çoğu insanda ateş, öksürük, nefes darlığı semptomlarıyla, ciddi akut solunum hastalıkları ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ishal, bulantılar, kusma şeklinde sindirim sistemi bulguları varsa bu tabloya eşlik edebilir. Çoğu hastada zatürre ve böbrek yetmezliği gibi de ciddi komplikasyonlar gelişir ve bu hastaların yaklaşık % 30’u yüzde otuzu ölür. Tabi ölenlerin çoğunda altta yatan başka tıbbi problemler ve sebepler (şekeri, kanseri, kronik akciğeri, kalp ve böbrek hastalıkları gibi) nedenler yatmaktadır. Bazı enfekte insanlarda semptomlar soğuk algınlığı kadar belirtileri hafiftir veya hiç belirtisi yoktur ve bunlar genellikle iyileşirler kısa sürede.

Özetle Corona Virüsü Hastalığının Belirtileri;

    • Ateş
    • Öksürmek
    • Nefes darlığı
    • İshal
    • Bulantı ve Kusma

Nasıl tedavi edilir?

Corona virüsü hastalığı olan birçok kişide hafif seyirli olduğundan ilaç tedavisine gerek kalmadan da iyileşebilirler. Fakat, bazı belirtileri azaltmanın ve hastayı rahatlatmanın yolları arasında ağrı kesici ve ateş düşürücüler, öksürük ilaçları ile bol sıvı desteği (çorba) ve dinlenmek önerilir. Başka hastalığı ve durumu ağır olan hastaların hastanede yatarak tedavileri gerekebilir.

 

Corona virüsünden korunmak için mutlaka bu önlemleri alın

Enfeksiyonun, yayılmasını önlemek için standart önerilerin arasında düzenli el yıkamak, öksürmek ve hapşırmak sırasında ağız ve burnun kapatılmasını sağlamak, et ürünleri ve yumurtaların iyice pişirilmesi de yer alır. Öksürmek ve hapşırmak gibi solunum yolu rahatsızlıkları belirtileri gösteren kişilerle de yakın temastan kaçınmamız gerekir

Şu an bilindiği üzere MERS-CoV enfeksiyonuna karşı aşı da yoktur.

Yorum bırak