Diğer

Çocuk Parası Sorgulama – Doğum Parası sorgulama

Çocuk Parası

Çocuk parası sorgulama için bilinen en yaygın yöntem PTT şubesine gitmek. Ama artık e-devlet üzerinden de çocuk parası sorgulama yapılabilmektedir. Hizmete yeni giren bu özellik sayesinde PTT’ye gidip sıra beklemek zahmetine girmenize gerek kalmadı. Sadece birkaç tıklamayla çocuk parası başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz.
E-devlet çocuk parası sorgulama işlemi nasıl yapılır?
E-devlet sistemi üzerinden adınıza yatırılmasını beklediğiniz birçok sosyal yardım paralarını sorgulayabilmek mümkündür. Bunlar arasında süt parası ve çocuk parası sorgulama hizmeti anne babaların işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Oturduğunuz yerden ve internet erişimi olan herhangi bir cihaz üzerinden www.turkiye.gov.tr adresine T.C kimlik numarası ile giriş yapmanız yeterlidir.
Size özel açılacak sayfa da ister “Aile Yardımı” sözcüğü ile arama yapabilir isterseniz de Hazine ve Maliye Bakanlığı> Aile Yardımı Bildirimi Sorgulama adımlarını takip edebilirsiniz.
Sisteme giriş yapıldıktan sonra eğer ekranda “Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır.” Notu çıkıyorsa çocuk parası başvurunuzun henüz tamamlanmadığı anlamına gelmektedir. Yapmış olduğunuz başvuru sonuçlandığı taktirde burada belirtilecektir. Bu durumda size en yakın PTT şubesine giderek adınıza yatmış olan çocuk parası yardımını kimliğinizle alabilirsiniz.
Çocuk parası sorgulamak için alternatif yollar
Çocuk parası sorgulamak için e-devlet sistemi dışında farklı seçenekler de bulunuyor. Sorgulama işlemine geçmeden önce doğum parası sorgulama ve çocuk parası sorgulama işlemlerinin aynı olduğuna değinmek istiyorum. Bunlardan ilki ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’ni aramaktır. Çocuk parası sorgulama için diğer bir yol ise PTT şubesine giderek adınıza herhangi yatan bir para olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
Çocuk parası yardımı ne kadar?
Yeni çocuk sahibi olmuş aileler için bu yardım miktarı şöyledir; ilk çocuk için 300₺, ikinci çocuk için 400₺, üç ve sonraki doğumlar için 600₺’dir.

Yorum bırak