Hibe ve Destek

Çeyiz Hesabı Nedir? Çeyiz Hesabında Devlet Katkısı Oranı

Çeyiz Hesabı Nedir? Çeyiz Hesabında Devlet Katkısı Oranı

Bireylerin yaşamları boyunca verdikleri kararların en önemlilerinden biri de evliliktir. Evlenen çiftler yaşamlarını birlikte geçirme kararı almalarının yanında her alanda ortak olarak hareket etmektedir. Günümüzde evlilik sürecinde katlanılan maliyetlerin paylaşılması adına devlet tarafından bu masrafların karşılanması için çiftlere destek verilmekte ve çeyiz hesabı adı verilen hesaplarda bu birikim gerçekleşmektedir.

Çeyiz Seti İçin Çeyiz Hesabı

Devletin yeni evlenen ve evlenmeyi düşünen çiftlerin evlilik ve çeyiz masraflarının bir kısmını bankada yer alan birikim hesabına yatırması ile gerçekleşen çeyiz hesabında çiftler ister çeyiz seti isterlerse de düğün masrafları için bu hesabı kullanabilmekte olup bu hesabın özellikleri ise şu şekildedir:

  • İlk kez evlenecek 27 yaşından küçük olan çiftler bu imkândan yararlanabilmektedir.
  • Hesaba çiftlerce yapılacak katılımın asgari olarak 100 TL olması gerekmektedir.
  • Çeyiz hesabından sadece bir kez yararlanılmaktadır.
  • Ödeme süreçler aylık ya da üç aylık ödemeler olarak gerçekleşebilmektedir.
  • Çiftlerin ödediği miktarın ’i kadar bir devlet katkısı hesaba yapılmaktadır.

Çiftlerin ayrıca en az 3 yıl bu hesaba katkı sağlamaları gerekmekle birlikte çiftler dilerlerse altın hesabı gibi başka seçeneklerden de yararlanarak gelecekleri için farklı yatırım seçeneklerini de değerlendirmekte serbesttirler.

Ziraat Çeyiz Hesabı Nedir?

Devlet evlenecek çiftler için katkı şeklinde ödediği çeyiz hesabının açılacağı banka Ziraat Bankası olup tüm şubelerden bu hesabı açmak mümkündür. Bu doğrultuda Ziraat çeyiz hesabı özellikleri:

  • TL ya da yabancı para cinsinden açılabilmektedir.
  • 18 yaşından küçükler velileri aracılığı ile bu hesabı açtırabilmektedir.
  • Evlenmeden çeyiz hesabında katkı parası alınamamaktadır.

Ziraat Çeyiz Hesabında Devlet Katkısı Oranı

Çeyiz hesabına ödenen devlet katkısı 36 ile 47 ay olanlara , 48 ile 59 arasında olanlar içinve son olarak ise 60 ay üzeri olanlar için % olarak belirlenmekle birlikte son seçenekte devlet katkısı olarak ödenecek tutar 7.500 TL’’yi geçmemektedir. Ayrıca bu hesapta diğer hesaplardaki gibi bir faiz oranına sahip olup vade uzunluğuna bağlı olarak da faiz geliri elde edilebilmektedir.

Bu makaledeki çeyiz hesabı ve daha fazla bilginin bulunduğu daha önce yazmış olduğumuz 2018 Devlet Destekli Evlilik Kredisi – 55 Bin Lira Destek adlı makalemizi de okuyabilirsiniz, merak ettiklerinizi yorumlarda bize sorabilirsiniz.

Yorum bırak