Haberler Sigorta

Çalışmadığı halde sigortalı görünenler Ceza Ödeyecek

Çalışmadığı halde sigortalı gösterme

Yine merak ettiğiniz bir konuya değinmek istedik. Çalışmadığı halde sigortalı görünenler ülkemizde maalesef ki var. Bu nasıl olur falan demeyin çünkü ülkemizde her şeyi yapmak mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu da artan vakıalar üzerine bunun hemen peşine düşmüştür.

Sırf bu iş için kurulan paravan şirketler vardır ve bunlar sayesinde kişiler faal olarak çalışmadığından devamlı çalışıyormuş gibi sigortalı gözüküyor. SGK ise, işin bu boyutlara geldiğini anladığından itibaren hemen işlemlere başlamıştır. Son iki yıl gibi bir süreye göre yaklaşık 300 bin kişiyi sahte sigortalı olarak tespit etmiştir. Bu rakam gerçekten çok yüksek bir rakamdır ki bulunamayan daha bir o kadarı vardır. Yakalanan bu kişilerin ise şuana kadar aldıkları tüm hakları iptal edilirken ödenen emeklilik günleri  ve sağlıktan yararlanmaları faizi ile beraber tahsil edilmiştir.

Çalışmadığı halde sigortalı görünenler Yüksek Cezalar Ödeyecek

Örneğin; bir şirket sahibisiniz ve yakınınızdan teklif geliyorsa bunu kesinlikle kabul etmeyin ki şirketiniz ve siz büyük zararlar görmeyin. Ya da tanıdığınız bir yere çocuğunuzun emekliliği için rica da bulunuyorsanız bunu da aklınızdan geçirmeyin. Çünkü cezalar gerçekten çok ağır olabiliyor ve bu yüzden hem kendinizi hem de karşı tarafı yakmayın. SGK bu durumlara ciddi sahtekarlık gözüyle baktığı için uygulama başlatarak cezayı kesiyor. Paravan şirketler kurulduğu günden beri bu tarz olaylarda vatandaşı dolandırıyor ve işin sonu kötü sonuçlanıyor. İşte tam da bu yüzden SGK hemen olaya müdahale etmek için işe koyuldu.

Peki kimler sahte sigortalı oluyor?

Normal bir vatandaşın aksine fiilen çalışmayarak sigorta haklarından yararlanmak için sıradan bir iş yerinde çalışıyor gibi gösterilmesi sahte sigortalılığa giriyor. Kimisi emekliliğinin haklarından yararlanmak için yaparken, kimileri ise kendi işletmesinde erken emekli olabilmek için kendini sigortalı gösteriyor. Kimileri de erken emekli olmak hırsıyla böyle yola başvuruyor. Kısacası durum buralara kadar gelmiştir ve gidişat sanırım çok iyi değildir. Herkes bir şekilde tüm riskleri alarak çalışmadan kendini sigortalı gösterme peşindedir.

Aslında bu durum yıllardır yapılıyor ama giderek çoğalan suç oranları sonrası SGK, düğmeye basmış durumda. Devletin hiçbir kaybı olmayan kişiler bu uygulamayı yıllardan beri yaparak bir şey olmaz sevdası ile güle oynaya devam ettiriyor. Ancak bu aşırı ağır bir suçtur ve cezaları da bir o kadar ağırdır.

Peki, bunun çözümü nedir?

Çözüm: Gün/Prim sayıları yetersiz olan kişiler isteklerine bağlı sigorta, yurtdışında çalışan gurbetçilerimiz de hizmet borçlanması yaparak sahtekarlığa başvurmamış olurlar.  Paravan şirket mağdurları günümüzde oldukça artmakta ve ağır cezai şartlar ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

CEZALAR İNANILMAZ AĞIR!

Sigortalılar için;

-Sigortalıların günleri ve primleri iptal edilirken, bugüne kadar ödenenler kesinlikle iade edilmiyor. Sigorta davalarında zaman aşımı söz konusu değil. Bu nedenler çözüm yolunu başka şekillerde bulabilmeniz için yukarıdaki örneği değerlendirmenizde fayda var.

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Şikayet Hattı : ALO 170

Yorum bırak