Haberler

Çalışanlara Erken Emeklilik Fırsatı!

Erken Emeklilik Fırsatı

 Çalışanlara Erken Emeklilik

Erken Emeklilik Fırsatı

İnsanoğlu yaşamak için çalışır.Bazen erken emeklilik hayaliyle yola koyulur. Bazen güzel bir hayat, sıcak bir aş, güzel bir yuva,huzurlu bir ev için.

Hayattan bir nebze tat almadan durmadan çalışan insanda elbette yorulur ve çöker.Durmadan çalışmak çok kazandırmaz. Çünkü herhangi bir sağlık sorununda bazen tüm emeklerin boşa gitmiş olur. Tüm kazandığın avuçlarından alınır,avuçlarınla kazandığın. İşte sürekli durmadan çalışmak verimi de insan hayatını da tehlikeye atar. Dinlenerek ve yaşadığı hissini veren çalışma kaliteli bir yaşamın yanında verimi de yükseltir.

Bilindiği üzere Türkiye’de asgari ücret ve memur maaşlarının yanında özel sektörde bağımsız olarak çalışanların aldığı maaşta farklılık gösteriyor. Memurlar asgari ücretlilere göre biraz daha rahat bir hayat sürerken özel sektörde çalışanlar yıpranıyor. Bu yıpranma hakkı olarak erken emeklilik fırsatı gündemde!

Sağlıkçılara Emeklilik

Türkiye’de şuan 45 tane okulumuza erken emeklilik hakkı verilmiş. Tabi bu hak böyle kalmadı. sağlık çalışanlarının yoğun temposu ve virüs döneminde çektiği zahmetlerde göz önünde bulundurularak onlara da bu fırsat yada hak tanındı.

Madencilere Erken Emeklilik

Madencileri hepimiz iyi biliriz. Zonguldak ve Soma faciaları akıllarımızdan bir an çıkmadı. Onlarla o acıyı en derin şekilde hissedip yaşadık. Durum böyleyken biraz onları, onların gözüyle görme şansımız oldu. Hayatlarını yerin yedi kat altında çürüten,hastalanan,solunum yetmezliğinden tutun böbrek sorunlarına kadar her türlü hastalığı geçinmek ve ekmek parası için yapan ve tam olarak hakkını veremeyeceğimiz madencilerimize de bu hak tanındı.

Peki  bu süre ne kadar ?

Erken emkelilk için yıpranma hakkı olarak bazı mesleklerde 60 gün bazı mesleklerde 90 bazı mesleklerde ise 180 gün olarak değişen erken emeklilik gün fazla sayısı yani yıpranma hakkı kazanacak.

Örneğin bir cıva fabrikasında çalışanlar tam 365 değil 450 gün çalışmış sayılacaklar, bu fazla güne sahip olacaklar. Bunun amacı fazla güne çıkan çalışma günleri sayısının yani 360 ve üzeri çalışanlar risk grubuna giriyor. Hal böyle olunca fazla hizmet süresi eklenmiş oluyor.

Mesela bir madenci 360 gün çalıştığında, 180 gün daha yani 6 ay daha eklenmiş olacak bir yılda 18 ay çalışmış gün olacak. 540 gün oluyor toplamda.

 

Yorum bırak