Sağlık Teknoloji

Bilgisayar Başında Çok Vakit Geçirenlerin Göz Sağlığı İçin Alınacak Tedbirler

Bilgisayar Kullanımı

Teknoloji gelişiyor dünya değişiyor derken bilgisayar başında geçirdiğimiz zaman da artmaya devam ediyor. Elimizi mouse üzerinden gözümüzü ekrandan alamadığımız ve giderek bilgisayarlar olmadan yaşayamadığımız şu günlerde dikkat etmemiz gereken bir konu hemen kendini belli ediyor. Bilgisayarlar teknolojik donanımlar olduğu için şarjı bittiği anda hemen fişe takabiliyoruz. Ancak vücudumuz ve en önemlisi gözlerimiz için durum aynı değil. Kim bilgisayardaki işleri için 576 megapiksel çözünürlüğünde, dünyayı izlediği tek kanal olan gözlerinden mahrum kalmak ister ki? Kimse istemez tabi ki. Eğer siz de bilgisayar başında çok vakit geçirenlerdenseniz, göz sağlığınızı tehlikeye atmak istemiyorsanız mutlaka tedbirinizi alın.

Bilgisayar Başındayken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çalışma hayatımız veya çeşitli işlerimiz için bilgisayarları kullanmak zorundayız. Bilgisayardan gelen ışınların gözlerimize etkisini azaltmak adına işe gözlerimizden başlamamız gerekiyor. Bunun için bilgisayar karşısına oturduğumuzda göz sağlığımız için şunları yapabiliriz:

 • Gözlerinizi mümkün olduğunca kısın. Bilgisayar ışınları bu sayede gözlerinize daha az zarar verecektir.
 • Gözleriniz bilgisayarlar kadar uzun süre çalışamaz bu yüzden belirli aralıklarla dinlendirmeniz gerekir. Yarım saat bilgisayara bakıyorsanız gözlerinizi en az 5 dakika dinlendirmeniz gerekiyor. Bunun için gözlerinizi kapatıp arkanıza yaslanmanız yeterli olacaktır.
 • Bilgisayar kullananlar için göz sağlığı gözlük kullanmak değildir. Ancak bilgisayar kullanımından dolayı mutlaka bir göz doktoruna başvurmanız gerekir.
 • Çalıştığınız ortamların havadar olmasına dikkat edin.

Bilgisayar Başındayken En Uygun Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Bilgisayarınız ve bilgisayarı kullandığınız çevre, göz sağlığınız için büyük öneme sahiptir. Bilgisayarınızı normalde ferah, aşırı derecede parlama yapmayan ve bilgisayar kullanırken psikolojik olarak sizi rahat ettiren bir çevrede kullanmanız gerekir. Kullandığınız sandalyenin boyu, masanızın yüksekliği gibi detaylar da çevre koşullarına girer. Bilgisayarınız ise sürekli etkileşim halinde olduğunuz çevrede en fazla kullandığınız ve odaklandığınız araç olduğu için mutlaka göz sağlığına uygun olarak konumlanmalıdır.

 • Bilgisayarınızı kullanırken çevrenizden gelen ışığın çok parlak ve ya çok karanlık bir ortam oluşturup oluşturmadığına dikkat edin. Fazla aydınlık ortamlar bilgisayar ışığı ile birlikte gözlerinizi yorar. Loş ortamlar ise bilgisayar ışığının gözlere fazla yansımasına neden olur.
 • Masanızın boyu kollarınızı ne çok yukarıda ne de çok aşağıda bırakacak türde olmalıdır. Kollarınızla aynı hizada olan bilgisayar yüksekliği daha az yorulmanızı sağlayacaktır.
 • Monitörünüzün gözlerinize olan oranını da kollarınız için uygun masa seçtiğinizde ayarlamış olursunuz. Kafanızı çok eğmek veya çok kaldırmak zorunda kalmazsınız. Bu sayede gözlerinize gelecek bilgisayar ışınlarının da açısını ayarlamış olursunuz.
 • Bilgisayar kullananlar için göz sağlığı bilgisayarın ekranı ve kullanılan diğer donanımlar ile de alakalıdır. Koyu renkli arka planlar seçmek ve bilgisayarda kullanılan programlarda yakınlığı 0 ve üzeri olarak ayarlamak gerekir. Word dosyaları gibi beyaz arka plana koyu yazılar ile çalışanlar için ekran yakınlığı daha da artırılmalıdır.

Bilgisayar Başındayken Nasıl Egzersiz Yapmalıyız?

Bilgisayar kullanıcıların yararlanabileceği egzersizler şunlardır:

 • Gözlerinizi yarım saatte bir dinlendirin.
 • Eğer gözlerinizi daha fazla kırptığınız halde yeterince net göremiyorsanız avuç içlerinizi gözlerinizin üzerine koyun. Gözlerinize 15 kere basıp çekin.
 • Gözleriniz artık açılmayacak kadar yorgunsa 15 kere iyice açın. Her açmadan sonra sıkıca kapatın.
 • Boynunuzu sağa sola çevirin, aşağı yukarı oynatın.
 • Gözlerinizi de aynı şekilde önce sağa sonra sola doğru hareket ettirin. Arkasından aşağı yukarı hareketi yapın.
 • Elinizle gözünüzün birini kapatın diğeriyle etraftaki nesneleri takip etmeye çalışın. İsterseniz parmağınızı kaldırıp onu takip edebilirsiniz. Diğer gözünüze de aynı şeyi yapın.

Bilgisayar kullananlar için göz sağlığı konusunda en yetkili kişiler doktorlar olduğu için düzenli olarak doktorunuza başvurun. Gerekli egzersizlerden farklı olarak yapmanız gerekenleri öğrenin.

 

1 Yorum

Yorum bırak