Haberler Sağlık

Beytocan öldü mü? Kürt sanatçı Beytocan ne oldu?

 

Beytocan öldü mü?

 

 

Merakla internette bakılan kürt sanatçı beytocan öldü haberleri doğru mu? Kürt sanatçının ameliyat geçirdiği hakkında çeşitli bilgiler gündemi meşgul etmeye başladı. Bir çok sosyal ağ paylaşımında mekanın cennet olsun Beytocan yazısını görünce çok üzüldük.  Bunun üzerine telefonla Beytocanı aradığını dile getiren bir yakını durumunun iyi olduğunu dile getirdi.

Beytocan öldü mü? aniden duyuldu

Beytocan hakkında açıklama

 

Beytocan Kimdir? 

Asıl adı Beytullah Güneri olan Beytocan 1955 yılında bir şeyh ailesinin 6. çocuğu olarak Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde (Amed / Farqîn) dünyaya gözlerini açtı.

Küçük yaşlarında din eğitimi alan Beytocan, ardından ilkokula başladı. 8 yaşında iken ailesi ile birlikte Amed merkeze göç etti. 12 Eylül askeri darbesinden sonra tutuklandı ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 6,5 yıl cezaevinde kaldı. 1987 yılında özgürlüğüne kavuştuktan sonra İstanbul’a yerleşti.

Bu süreçte Orhan Gencebay ve Selami Şahin ile çalıştı.

Selami Şahin’in, “Beytocan” ismini verdiği sanatçıya “Neden yazdıklarını kendin söylemiyorsun” demesi üzerine bestelerini seslendirmeye başlayan Beyrocan, ilk kasedini 1990’da müzikseverlerle buluşturdu. Para için sanat yapmadığını belirten Beytocan, Kürt halkının acılarını yansıtmaya çalıştığını dile getiriyor.

1991 yılında İsveç’e zorunlu olarak yerleşen Beytocan, 23 yıl sonra 2014’te Diyarbakır’a döndü.

Beytocan İsveç’e neden gittiğini şu sözlerle açıkladı:
“Birileri öyle olsun istedi, bize kıyabilirlerdi, zaten onu söylediler. O zaman eşim ve bir çocuğum vardı. ‘En iyisi gideyim’ dedim. Memleketimden kaçmadım, zorladılar beni. Arkadaşım Ahmet Kaya da kaçmadı ki onu da zorladılar. Yoksa insan ülkesinden niye kaçsın ki?”

Zorunlu olarak İsveç’e giden Beytocan orada sıkıntılar yaşadı ve 5 buçuk yılın ardından oturma izni alabildi.

23 yıl sonra Diyarbakır’a geldi

Beytocan adıyla tanınan Kürt sanatçı Beytullah Güneri 23 yıl aradan sonra memleketi Diyarbakır’a geldi.
Sanatçıyı havaalanında ablası Feriha Dağ, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Sanatçı Farqin ve yakınları karşıladı. Sanatçı Armanç ile birlikte gelen Beytocan’ı çiçek vererek karşılayan Cebe, “Evinize ve memleketinize hoş geldiniz” dedi.
Duygusal anlar yaşayan Kürt sanatçı Beytocan ise, “Bunca yıllık azap sona erdi. Artık evime geldim. Allah bütün hasretlikleri mutlu sonla bitirsin” diye konuştu.
Beytocan’ın ablası Feriha Dağ da çok heyecan duyduğunu belirterek, “Önce kabir ziyaretleri yapacağız. Bunca yıl aradan sonra kardeşime kavuşmak çok mutluluk verici” şeklinde konuştu.

 

Yorum bırak