Kamu Haberleri Sigorta

BES iptali için gerekli şartlar nelerdir?

BES iptali 2018

Geçen yılbaşında yürürlüğe giren Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi çalışanların maaşından kesinti yapılarak ödeniyor.  Peki ya BES iptali nasıl gerçekleşir? Herkesin merak ettiği Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkmak için neler yapılmalı? 1972 doğumlu ve üstü kişiler sisteme otomatik olarak girildi. Bu durumda 45 yaş altındaki çalışan kişilerde BES kesintisi kesin olacaktır.

BES iptali için Garanti Bankası Örneği

Eğer isterseniz daha sonradan da bu sisteme katılma hakkınız tabi ki de vardır. Örneğin; şahsen ben Garanti Bankası üzerinden bu sisteme katıldım ve her ay düzenli olarak maaşımdan 160 TL kesiliyor. Yatırdığım ücretin karşılığında hesabıma her ay olarak %25 olarak devlet katkısı geliyor. Bu sistem çok darda olmayan kişiler için çok iyi bir şeydir ve geleceğinizi düşünmeniz gerekir.

[ads2]

BES iptali dilekçe örneği nasıl olur?

İptal etme söz konusu var tabi ama bunun için yasal süre beklenmelidir. Bu uygulamaya dahil edilen çalışan kişiler taraflarına bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içinde hemen iptal için başvuru yapabilirler. Katılan çalışanlar, cayma süresinden sonra da sistemden istedikleri zaman çıkabilecekler. Çıkış bildirimi sonrası şirkete ulaşması halinde on gün gibi sürede çalışanın tüm hakları geri iade edilir.

BES iptali dilekçe örneği

BES iptali dilekçe örneği

Vefat halinde birikimlerini merak edenlerde haliyle var. Katılımcının vefat ettiği güne kadar ki kazanılan tüm hakları geride kalan mirasçısına ödenmektedir.

Belirttiğimiz gibi bu emeklilik sisteminden ayrılabilirsiniz fakat o ana kadar devlet tarafından sağlanan katkıyı alamazsınız. 10 yıldan az bir süre sistemde kalıpta ayrılan kişilere %25 olan devlet katkısının %15’i verilir. Emekli olmadan ve yine 10 yıl süreden az olanlar ise, sistemden ayrılırsa %10 orandan alıyorlar. Sizin de Zorunlu Bireysel Emeklilik sözleşmeniz varsa bana göre iptal ettirmeyin. Çünkü bu güzel bir sistem ve 10 yıl sonunda kendinize mal mülk alabilirsiniz. Tabi ki bu yatırdığınız paraya bağlı oluyor.

Yorum bırak