Haberler

Benzine Zam geldi işte yeni fiyatlar

Uzun zamandır seçim sürecinde zaman harcayan ülkemizde benzine zam geldi. Bu geceden itibaren geçerli olacak akaryakıt fiyatları artışı vatandaşın üzerine bir yük daha eklemiş olacak. Yıl başından bu yana gelen yeni benzin zammı ile akaryakıttaki artık yüzde 11’lere yükselmiş oldu.

Benzine zam geldi yeni fiyatlar nasıl olacak?

Bu gece yarsından itibaren benzine ve motorine zam geldi. Benzin litresi 20 kuruş zamlanırken, motorin litre fiyatına 12 kuruş zam gelmiş oldu. Ancak tüketiciye bu fiyatlar gelen zam oranı kadar yansıtılmayacak. Benzinde 7 kuruş, motorinde ise 6 kuruş vergiden karşılanması öngörüldü.

Akaryakıt fiyatlarına gelen bu zam ile birlikte pompaya yansıyacak tutarda herkes tarafından merak edilmeye başlandı. Vergiden karşılanacak tutar düşülünce bu geceden itibaren akaryakıt alacak vatandaşlar benzine 13 kuruş, motorine ise 6 kuruş fazladan para ödemek zorunda kalacaklar.

Uzun süredir Türkiye’nin gündemini meşgul eden ve artık kabak tadı vermeye başlayan seçim sürecinden sonra temel ihtiyaçların tümüne ortalama yüzde 15 ‘in üzerinde zam gelmesi medya organlarında gerektiği kadar göz önünde bulundurulmadı.

İllere göre yeni benzin fiyatları nasıl oldu?

Akaryakıta gelen yeni zamlar ile birlikte bazı illerimizde benzin ve motorin şu fiyatlardan satılacak.

Şehir Benzin Motorin
Ankara 7,10 tl 6,43 tl
İstanbul 7,13 tl 6,39 tl
İzmir 7,09 tl 6,43 tl
Adana 7,08 tl 6,40 tl
Antalya 7,19 tl 6,41 tl

Yeni gelen zamların ardından büyükşehirlerde fiyatların değişkenlik göstermesi, alacağınız firmanın satış politikasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Eşel mobil sistemi ile her ne kadar zam gelmesinin önüne geçilmeye çalışılsa da petrol ve dolardaki durdurulamaz artış buna yük olarak ÖTV ve KDV oranlarının yüksek olması dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandığımızı gösteriyor.

Hükümetin benzin fiyatlarındaki ÖTV’yi kaldırması gelecek zamların bir nebze gecikmesini sağlayacaktır. Her ne kadar ülkemizde her zaman olduğu gibi dolar kurunda artış olduğu ve buna karşılık zamların yapıldığı söylense de bu gerçeği olduğu gibi yansıtmamaktadır. Dolar kurunun 5,63 tl civarında seyrettiği bugünü not alın ve kurdaki düşüşten akaryakıtın etkilenmediğini gözlerinizle göreceksiniz.

Yorum bırak