Haberler Kamu Haberleri

Bedelli Askerlik Geliyor – Başbakan Canlı Yayında Açıkladı

Başbakan Yıldırım, Bedelli askerlik’e bakış açımız olumlu. Orada istismar olmamalı sadece. Bedelli toplumsal talep yavaş yavaş biz askerlikte profesyonelliğe geçtik.” dedi.

Türkiye’nin artık profesyonel askerliğe geçildiğini, bu nedenle de bedelli askerliğe olumlu baktığını belirten Yıldırım, bedelli askerliğin geleceğini açıkladı.

AKP MKYK’da da konuşulmuştu

Geçtiğimiz gün yapılan AK Parti MKYK’da yapılan görüşmelerin 24 Haziran 2018’in seçimlerle sınırlı kalmadığı ortaya çıkmışt. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda bedelli askerliğin çıkması konusundaki görüşleri de sorduğu ve bu konuda üyelere oylama yaptığı öğrenilmişti.

[ads4]

Milli Savunma Bakanı da açıklama yapmıştı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de bedelli askerliğini çıkması yönünde basın açıklaması yapmıştı.

Türkiye’nin ciddi bir mücadele içinde olduğunu aktaran Nurettin Canikli, “10 yıl, 5 yıl sonrasıyla ilgili bir şey söyleyemem ama öngörülebilir bir zaman dilimi içerisinde, yani şu an itibarıyla böyle bir düşüncemiz yok” diye konuştu.

Gelelim bedelli askerliğin merak edilen diğer sorularına;

[ads4]

Bedelli askerlik nedir, ne demektir?

Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu zamana, aralıklarla zorunlu askerlik’e alternatif olarak süre kısalması karşılığı para ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamaya verilen isimdir. Bedelli askerlik, ordunun ve devletin ihtiyaçlarının karşılanması ile bireylerin işlerini kaybetmemeleri esasına dayanarak çıkarılmaktadır. Anayasa Mahkemesi de, bedelli askerliğin eşitlik ilkesine aykırı olmadığına karar vermiştir. Ülkemizde kısa dönem askerlik 6 ay, uzun dönem askerlik süresi ise 12 aydır. Vatandaşlar işlerinden olmamak, ailelerinden ayrı kalmamak veya çeşitli sebeplerden dolayı bedelli askerlik uygulamasından yararlanmaktadır. Bedelli askerlik ise, para karşılığında askerlik görevinden muaf tutulma yani askerliği yapmış sayılma durumudur.

[ads4]

Kimler bedelli askerlik yapabilir, şartları nelerdir?

Bedelli askerlik yapmanın iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlar; 18 yaşını doldurmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen minimum 3 sene yurt dışında çalışmış erkekler 21 gün süreyle bedelli askerlik yaparak vatan borcunu “hizmeti” tamamlayabilirler. Buna kısaca “dahte” denir. “Anlamı dövizle askerlik hizmetine tabi olan erler” şeklindedir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden, 12 yaşını doldurmuş erkekler için dönemlik çıkartılan yasalarla sağlanan ücretli askerlik hizmetidir. Bu tür geçici olup ilgili yasanın gerektirdiklerine bağlıdır. İlgili yasanın yürürlüğe girdiği zamanda aranan şartları sağlayanlar bu geçici bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir.

2 Yorumlar

Yorum bırak