Finans Haberler

Asgari ücret 2020 ocak zammı ne kadar olacak?

2020 yılında uygulanacak olan asgari ücret için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Milyonların beklediği asgari ücret ne kadar olacak, komisyonda son durum ne? Dr. Okan Güray Bülbül, asgari ücret ile ilgili tüm merak edilenleri anlattı. Bülbül, “Asgari ücret üzerindeki veri yükü kaldırılırsa, net asgari ücret yüzde 6,6 oranında artmış olacak.” dedi.

Asgari ücret ne kadar olacak

asgari_ucret_ne_kadar_olacak

Asgari Ne Kadar Olacak

Bir umut asgari ücret artar diye bekleyen yoksulun karnı aç, eli ekmek tutan ekmeği bin parçaya bölüyor ama yetmiyor. Her gün zam haberleri yürekleri sızlatıp bileklerden gelen gücün alınlarından gelen teri kıymetsizleştiriyor.

Asgari 2020 zammı için heyecan giderek artıyor. Asgari Ü.Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak asgarinin belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısını yaptı. Komisyonda, ekonomik ve sosyal gelişmelere dair sunum yapılması ve 2020 hedeflerinin paylaşılması bekleniyor.

Dr Okan Güray Ne diyor ?

Dr. Okan Güray Bülbül, ekonomik verilerin masadaki asgari ücret zammını karşılayabileceğini belirtti. Bülbül, “Asgari ücretle çalışanların satın alma gücünün korunması, insan onuruna yakışır bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için asgari ücretin 2.500 TL seviyesine çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücret tespit sürecinin başladığına dikkat çeken Okan Güray Bülbül, “Türk-İş asgari ücretin en az 2.578 TL olması gerektiğini ifade etti. DİSK asgari ücretin 3.200 TL olarak belirlenmesi gerektiği şeklindeki görüşünü sundu. Hak-İş ise görüşmelerde bütüncül hareket edilmesi ve konfederasyonların ortak bir rakamda mutabık kalması halinde ortak bir açıklama yapılmasına ilişkin hassasiyetle davranıyor.” dedi.

 

“VERGİ ADALETİNDE ÖNEMLİ HAMLE OLACAKTIR”

Üç konfederasyonun asgarinin üzerindeki vergi yükünün kaldırılması konusunda hemfikir olduğunu söyleyen Güray Bülbül, “Bu gerçekleşirse zaten net asgari ücret yüzde 6,6 oranında artmış olacak. Böyle bir gelişme vergi adaleti bakımından da çok önemli bir hamle olacaktır. Diğer yandan asgarinin miktarı meselesi ekonominin çarklarının dönmesi açısından da kritik.” şeklinde konuştu.

“MASADAKİ TEKLİFLER BÜYÜK ÖLÇÜDE KARŞILANABİLİR”

Ekonomik verilerin masadaki asgari ücret tekliflerini büyük ölçüde karşılayabileceğini belirten Bülbül, şunları kaydetti:

“Asgari ücretle çalışanların satın alma gücünün korunması, insan onuruna yakışır bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri için asgarin 2.500 TL seviyesine çıkması gerekiyor. Asgari ücret bu seviyeye taşınırsa çalışanların en azından asgarinin ihtiyaçlarını karşılamaları mümkün olabilecektir.”

“ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ SÜRERSE, İŞVERENİN BAKIŞ AÇISI DEĞİŞİR”

Asgarinin istihdamı koruyucu nitelikte olması gerektiğini savunan Bülbül, “Bu bağlamda asgari desteğinin sürüp sürmeyeceği de en kritik hususlardan bir tanesi. 2016 yılından bu yana uygulanmakta olan ve işverene asgarinin maliyetini azaltan bir uygulama olan asgari desteği sürerse, işverenin bakış açısı değişecektir.” diye konuştu.

 

Yorum bırak