Finans

Aracı Kurum Nedir, Görevleri Nelerdir?

Aracı Kurum Nedir

Aracı Kurum Nedir? – Borsada ve VİOP’da (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) yatırım yapmak mümkündür. Ancak direkt olarak sizin yatırım yapmanız, herhangi bir yatırım aracına para yatırmanız mümkün değildir. Bunu gerçekleşmesi için aracı kurum devreye girmektedir. Aracı kurum sizin iletmiş olduğunuz emri uygular ve alım – satım yapabilmenize olanak sağlar.

Yatırımcıların kolay bir şekilde alım – satım işlemlerini gerçekleştirmesi ve bu işlemlerin güvenli bir şekilde yapılması adına aracı kurum oldukça önemli bir rol üstlenmektedir. Aracı kurumlar borsada ve sermaye piyasasında başkasının hesabına menkul kıymetlerin alım – satım işlemini gerçekleştirirler.

Aracı Kurum Nedir?

Borsa, VİOP veya sermaye piyasasında menkul kıymetlerin başkası hesabına alım – satım işlemlerini gerçekleştiren kurum ‘aracı kurum’ olarak adlandırılır. Anonim şirket olarak kurulan ve bankaların dışında yer alan firmalar aracı kurum olarak lanse edilmektedir. Bankalar da günümüzde bu kurumlar arasında yer almaktadır.

Sermaye piyasası kurulundan yetkilendirme belgesi alan kurum ve bankalar aracı kurum görevini yerine getirebilmektedir. Bir kişi menkul kıymetlerden birini almak veya satmak istediğinde bunu aracı kurumlar ile gerçekleştirmektedir. Verilen emir doğrultusunda aracı kurum kişi adına – hesabına hisse senedi, yatırım fonu vb. yatırım araçlarını almakta veya satmaktadır. Günümüzde bu işlem en fazla bankalar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bankaların mobil ve internet şubeleri aracılığı ile yatırım araçlarının çoğuna ulaşılabilmekte ve bankalar da kişiler için aracı kurum görevi görmektedir.

Aracı Kurum Görevleri Nelerdir?

Aracı kurum görevleri arasında genel olarak yatırım yapmak isteyen kişilerin emirlerini yerine getirme ve onlar adına alım – satım yapma yer almaktadır. Belirlenen sözleşme ve kurallara göre menkul kıymet alım – satım işlemini aracı kurum ve bankalar yürütmektedir. İşte aracı kurumların yerine getirmekle sorumlu olduğu görevler:

  • Sermaye piyasası araçlarının satışının gerçekleştirilmesi
  • İhraç edilen sermaye piyasası araçlarının alım – satım işlemlerine aracılık etme
  • Yatırım danışmanlığı hizmeti sunma
  • Portföy yönetme veya işletme
  • Menkul kıymetlerin alınmasına ve satılmasına aracılık etme
  • Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile tüm yatırım araçlarının alım – satım işlemlerini gerçekleştirme

Aracı kurum görevleri esasıyla yatırımcıların yatırım araçlarını satın alıp satabilmelerini sağlamaktan ibarettir. Bu işlemler belirlenen bir yazılı sözleşme çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Aracı kurumlar yapılan sözleşme çerçevesinde alım – satım işlemleri için belli bir miktarda veya oranda komisyon alabilmektedir.

Yorum bırak