Haberler

Amerikan Alkol Fiyatları Oranda Zamlandı

Amerika ile yaşanan karşılıklı gümrük vergisi hamlelerinin ardından Amerikan alkol fiyatları rekor oranda zamlandı. Bugün Türkiye tarafından açıklanan ek gümrük vergilerinin ardından alkol ithalatında %140’lık ek vergi zammı geldi. Yarından itibaren geçerli olması beklenen yeni alkol zam oranı ise %40 civarında olması bekleniyor.

Alkol Fiyat zammı hangi içeceklerde geçerli olacak?

Amerika’ya uygulanan ek gümrük vergilendirmesinin ardından birçok ürüne ek vergi getirildi. Özellikle alkollü içeceklere rekor oranda ek gümrük vergisi zammı yapıldı. Son zamanlarda birçok defa zam gören alkollü içeceklere rekor zam kapıda. Yarından geçerli olacak zam oranı %40 olarak belirlendi.

Amerikan yapımı alkollü içeceklerde geçerli olacak yeni zamlı fiyatlardan etkilenecek ürünlerin başında visky geliyor. Türkiye’de en çok tüketilen Amerikan alkollü içeceği Viski olarak biliniyor. Yapılan yeni zamlardan sonra, alkol pazarının Avrupaya kayması bekleniyor. Özellikle İskoçya viskilerinin bu alanda Türkiye’ye ihracatının artması bekleniyor.

Amerikan İçki Markaları Hangisi?

Yeni gelecek olan alkol zamları ile birçok Amerikan alkol markası bu durumdan etkilenecek. Son yılların en büyük alkol zammı için sayılı saatler kaldı. Yeni gelecek zamlar ile birlikte etkilenecek Amerikan markaları ise şunlar;

Jim Beam

Jack Daniels

Chivas

Bulleit Çavdar

Buffalo Trace

Smirnoff

Yarından itibaren geçerli olması beklenen zamlardan sonra tüketicinin farklı alternatiflere yönelmesi bekleniyor. Türkiye’nin, Amerikan mallarına yaptığı ek vergiler doların düşmesine neden olduğu aşikar.

Alternatif içki üreticileri, Türkiye pazarındaki büyümelerini yakın zamanda artırması bekleniyor. Özellikle içki sektörünün önde gelen ülkelerinden İskoçya ve Almanya’nın yeni yatırımlar yapması bekleniyor.

Tüm Alkol Fiyatlarınının listesini görmek için daha önce yayımlamış olduğumuz Alkol fiyatları adlı içeriğimize bakabilirsiniz.

Yorum bırak