Diğer

Amerika’da Yüksek Lisans Yapma

Amerika'da Yüksek Lisans Yapma

 Yurtdışında master eğitimi denildiğinde Türk öğrencilerin aklına gelen ilk ülkelerden biri Amerika’dır. Toplam 16 bin üniversiteyi bünyesinde barındıran Amerika’da, sadece Türk öğrenciler değil, dünyadan birçok vatandaş ta öğrencilik ve master yapma adına genellikle Amerika’ya ağırlık verirler. Her yıl yüz binlerce kişi lisans ve de lisansüstü eğitimleri için tercih ettiği bir ülkedir.

Üniversite sayısının bu denli fazla olmasıyla Amerika’da yüksek lisans yapmak istediğiniz zaman, en önemli konulardan biri ise bütçe ve üniversitelerden beklentilerinizin ne olduğu olacaktır.

Doğru üniversite tercihi yapmak aslında oldukça kolay olmayan ve iyi araştırma ve planlama yapılması gerek bir süreç olduğunu belirtmek gerekir.

Amerika’da yüksek lisans yapmak için belirli şartlar bulunur. Bu şartlar ise;

Amerika’da Yüksek Lisans Yapma Ücretleri

Amerika’da yüksek lisans için ücretlere baktığınızda oldukça geniş bir aralık olduğunu fark edeceksiniz. Yani lisans ücretlerinin şu miktar diye bir fiyat vermemiz doğru olmaz. Sizin ilk olarak master için yaptırabileceğiniz bütçenizi belirlemeniz gerekmektedir. Bir üniversiteye karar kılmadan önce elinizdeki net miktarı bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Amerika’da öğrencilik yapıyorsanız, rahatlıkla bir yüksek lisans bursu da bulabilirsiniz.

Yabancı Dil Bilgisi | İngilizce

İngilizce düzeyiniz öğretim dilinin İngilizce olduğu bir üniversite için yeterli olması, size oldukça fayda sağlar. Bunun sebebi ise TOEFL sınavına girdiğinizde İngilizce olarak yeterli bir puan almadan üniversiteye giriş yapamayabilirsiniz.

 Eğer dil konusunda endişeleriniz varsa bu da yeterli düzeyde olmadığınızı gösterir. Bu durumda da lisans eğitiminden öncelik olarak dilinizi geliştirmelisiniz.

 Dil eğitiminizi isterseniz Amerika’da, isterseniz de ülkemizdeki yer alan TOEFL hazırlık kurslarına giderek de çözüme kavuşturabilirsiniz.

Amerika’da Yüksek Lisans – Okul Seçme

 En başta da anlattığımız üzere zorlu ve önemli konu aslında burasıdır. Amerika’nın birçok eyaletinin de ülkemizdekinden daha büyük bir yüz ölçümüne sahip olduğunu ve yaklaşık olarak 16 bin üniversite olduğunu hesaba katarsak, bu seçimin oldukça zor olduğunu da düşünebilirsiniz.

 Bu süreçte eğer sizin ile aynı süreçlerden geçmiş olan bir yakınınız bulunuyorsa, ondan detaylı bir yardım alabilirsiniz. Eğer çevrenizde, bu konuda deneyim sahibi birisi yoksa profesyonel bir destek almanız ya da yurt dışı eğitim fuarlarına katılmanız en doğru olanıdır.

Amerika’da Yüksek Lisans – Okula Başvuru

 Yukarıdaki tüm konular konusunda net sonuçlar almanızın ardından diğer önemli konulardan biri de başvuru olacaktır. Amerika’da yer alan üniversitelere başvuru, başlı başına bir uzmanlık konusu olduğunu söyleyebiliriz. Günümüze baktığımızda internet üzerinden başvuru gerçekleştirmek oldukça kolay. İstediğiniz üniversitede karar kıldıktan sonra web sitesi üzerinde güzel bir araştırma yaparak başvurunuz için işe yarayabilecek nitelikli bilgileri edinebilirsiniz. Başvuru için en önemli konulardan biri de erken başvuru yapmaktır. Yani eğer başvurunuz için imkan varsa aylar öncesinde planlayıp haftalar öncesinde başvurunuzu göndererek üniversite ile ilişkinizi kurun.

 Başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerden Application Package adı verilen başvuru paketlerini takip edebilirsiniz. Bu paketin elinize ulaşması bir ay ya da daha fazla sürebilmektedir. Başvuru paketleriniz nasıl isteyeceğiniz, üniversitenin resmi internet sitesi üzerinden detaylı olarak anlatılmaktadır.

Yorum bırak