Finans

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır? – Banka Altın Hesabı

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır

Altın yatırımı, Yatırım birçok kişi için oldukça önemli bir kavramdır. Geleceğe güvenli bir şekilde bakabilmek, kısa ve uzun vadeli hedefleri gerçekleştirebilmek adına insanlar birçok yatırım aracını tercih etmektedir. Eski zamanlardan günümüze en fazla tercih edilen yatırım türlerinden birisi de altın yatırımıdır.

Altın yatırımı birçok farklı yöntemle gerçekleştirilebilmektedir. Klasik yöntemde bilindiği üzere çalışanlar maaşlarının belli bir bölümünün kuyumculara giderek altına yatırmaktaydı. Bu yöntem günümüzde de sıkça tercih edilmektedir. Mali gücünüz ölçüsünde gram, çeyrek, yarım veya tam altın alarak altına yatırım yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra alışılagelmiş klasik altın yatırımı yöntemleri dışında vadeli ve vadesiz altın hesabı açarak da yatırım yapmanız mümkündür.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bunun için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Klasik yöntemde kuyumculardan gidip istediğiniz altın çeşidini satın alırken, bankada altın hesabı açtırdığınızda ise evinizden daha kolay bir şekilde altın alabilirsiniz. Birçok bankada mobil şube veya internet şubesi aracılığı ile vadeli veya vadesiz şekilde altın hesabı açabilmeniz mümkündür.

Forex ile ve VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) üzerinden de altın yatırımı yapılması mümkündür. Yatırım yapmak için seçeceğiniz yöntemle geliriniz doğrultusunda altın yatırımı yapmanız ve geleceğe yönelik birikimde bulunmanız yararınıza olacaktır. Özellikle vadeli altın hesabı ile altınlarınıza belli bir miktar faiz getirisi de eklenebilmektedir. Böylece almış olduğunuz altınlar bankada zamanla değerlenmekte, yatırımınız da daha fazla büyümektedir.

Banka Altın Hesabı

Günümüzde en fazla tercih edilen yatırım araç ve yöntemleri arasında banka altın hesapları gelmektedir. Zira gram, çeyrek veya diğer altın kalıplarına takılmadan bütçeniz doğrultusunda altın almanız mümkündür. Yani 100 TL ile de altın hesabınız varsa altın alabilirsiniz.

Bankalardan altın hesabı açtığınızda fiziksel olarak hesabınızda altın bulunmaz. Bu nedenle tam olarak istediğiniz tutar kadar altın hesabınıza yatırım yapabilirsiniz. Vadeli altın hesabında belli bir miktar getiriden faydalanmanız da mümkündür.

Yatırım yapan birçok kişi sürekli altını tercih etmektedir. Siz de yatırım yapmak istiyorsanız mutlaka altını da bu araçlar arasında değerlendirmelisiniz. Bankalara elinizdeki altınları da belirlenmiş altın günlerinde götürerek hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece altınlarınız güvende olur ve kolay bir şekilde altın alım – satım işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Altın Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın yatırımı yaparken bunu uzun vadeli olarak gerçekleştirmeye dikkat etmelisiniz. Kısa vadede altın alım satımı ile kar elde etmeniz oldukça düşüktür ve bunun için çok yüksek miktarda altın almanız gerekir. Bunun yerine altın alarak beklemek ve belli bir miktar yükseldiğinde bu altını satmak daha mantıklıdır.

Bankalarda altın fiyatları piyasaya göre biraz daha düşük olabiliyor. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Alış ve satış fiyatları düşük olduğundan dolayı fiziksel olarak altınlarınızı bankaya yatırdığınızda bir miktar kaybınız olabilir. Bu nedenle banka altın fiyatlarına göz atmadan vadesiz veya vadeli altın hesabı açmamalısınız.

Altın yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi disiplinli yatırımdır. Sürekli olarak gelirinizin bir bölümünü altına yatırırsanız ilerleyen zamanlarda birikiminiz artacaktır. Böylece hayaliniz kurduğunuz hedeflere ulaşma fırsatını da elde etmiş olursunuz. Ayrıca sadece altına yatırım yapmamalı altın dışındaki yatırım araçlarını da mutlaka tercih etmelisiniz.

Yorum bırak