Finans

Altın Standardı Nedir? Neden Kullanılmıyor?

Altın Standardı Nedir?

Altın standardı, En fazla merak edilen konuların başında gelen altın standardı, bir devletin para biriminin altına oranlanması yani endekslenmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu sistemde ülkeler para birimlerini belli bir miktarda (sabit) altına eşitlemekte ve bu durum da altın standardını oluşturmaktadır. Bu sisteme dâhil olan ülkelerde altın fiyatı sabit olacağından herhangi bir fiyat artışı veya düşüşü olmadan altın alım satım işlemleri gerçekleştirilir.

Altın Standardı Nedir?

Günümüzde altın standardı kullanılan bir sistem değildir. Altın standardı yerine her devlet kendi para birimini kullanmaktadır. Yani altın fiyatı her ülkenin kendi para birimine göre belirlenmektedir. İngiltere altın alım satım işlemlerinde sterlin kullanırken Türkiye Lira kullanmaktadır. Bu da altın standardının günümüzde hiçbir ülke tarafından kabul görmediğini gözler önüne sermektedir.

Altın Standardı Neden Kullanılmıyor?

Amerika ve İngiltere daha önceleri bu standart sistemini uygulamaktaydı. Belli bir miktar paraya sabitlenen altın belirlenen para üzerinden alıp satılıyordu. Ancak günümüzde bu standart hiçbir ülke tarafından kabul görmüyor ve değişken fiyatlarla altın alım satım işlemi yapılıyor.

Bu standardı uygulansaydı, her ülkenin para birimi belli bir miktarda altına eşit olacak ve sabit bir fiyattan alım satım işlemi yapılacaktı. Bu durum da altının fiyatı değişmeyecek ve insanların altın alım satımı yaparak kar veya zarar elde etmelerinin de önüne geçilecekti. Altın standardının uygulanmaması, serbest piyasada atın fiyatının değişim göstermesine olanak tanımıştır. Günümüzde altın da tıpkı diğer yatırım araçları olarak değerlendirilmekte, değeri zamanla artmakta veya düşebilmektedir.

Günümüzde ülkemizin ekonomik durumu göz önüne alındığında altın fiyatları çok fazla yükseliş göstermektedir.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bunun için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Klasik yöntemde kuyumculardan gidip istediğiniz altın çeşidini satın alırken, bankada altın hesabı artırdığınızda ise evinizden daha kolay bir şekilde altın alabilirsiniz. Birçok bankada mobil şube veya internet şubesi aracılığı ile vadeli veya vadesiz şekilde altın hesabı açabilmeniz mümkündür.

Finans konusunda daha fazla içerik görmek için finans kategorimizi inceleyebilirsiniz. Daha önce yazmış olduğumuz Altın yatırımı nasıl yapılır, Banka hesabı ile altın yatırımı yapma adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Yorum bırak