Hibe ve Destek

Alansal Organik Tarım Desteği 2019 Yılı İçeriği

Organik Tarım Desteği

Organik Tarım Destegi – Türkiye’de organik tarımın yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çeşitli desteklemeler sağlanmaktadır. Bu destekler aracılığıyla da çiftçiler yapacakları üretimlerde hem daha modern ve kaliteli olanaklardan faydalanabilmekte hem de üretim maliyetlerini devlet desteği ile düşürerek daha verimli ve yüksek miktarda üretim gerçekleştirebilmektedir. Her yıl olduğu gibi 2018 yılında da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organik tarım destekleme ödeme tutarları duyuruldu ve 26 Şubat 2018 tarihli 30344 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2018/11460 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile organik bitkisel üretim ve arı yetiştiriciliği destekleme kararı resmiyet kazandı. Verilecek olan destekler alan bazlı olarak sağlanmakta olup, ürün kategorilerine göre farklı tutarlarda destek miktarı kararlaştırıldı.

Hangi Kategoriler İçin Destek Sağlanıyor

  • Kategori I: Organik tarımda en sık üretilen ürünlerin yer aldığı 1. kategori içerisinde meyve ve sebzeler yer almakta ve bu kategori için dönüm başına sağlanan destek miktarı 100 Türk Lirası’dır.
  • Kategori II: Kategori II içerisinde tıbbi ve ıtri bitkiler bulunmakta. Bu kategori için dönüm başı sağlanacak olan destek miktarı ise 70 Türk Lirası’dır.
  • Kategori III: Kategori I ve II dışındaki, ekonomik değeri bulunan tarla bitkilerinin yetiştiriciliği ise Kategori III grubunda yer almakta. Bu kategorideki bitkiler için dönüm başı 30 Türk Lirası tutarında destek ödemesi sağlanmakta.
  • Kategori IV: Yukarıdaki kategorilerin hiçbirisinde yer almayan ve ekonomik açıdan bir değeri bulunmayan tarla bitkileri ve orman emsali ürünlerin bulunduğu Kategori IV adına sağlanan destek miktarı ise 10 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.
  • Bu kategoriler haricinde Bakanlar Kurulu kararı ile arı yetiştiriciliği yapan çiftçilere ise kovan başı 10 Türk Lirası tutarında destek ödemesi verilmekte.

Organik Tarım Desteği ‘den Nasıl Faydalanılır?

Organik tarım desteğinden faydalanmak için ilgili çiftçinin öncelikle Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı olması gerekmekte ve organik tarım desteği alınacaksa Organik Tarım Bilgi Sisteminde kayıtlı olunması gerekmekte.

Bu desteklerden faydalanmak için başvurular Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlüklerine doğrudan şahsi olarak gerçekleştirilmeli.

Bu tür devlet desteklerini takip etmek için Hibe ve Destek kategorisindeki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yorum bırak