İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ad Soyadı Değişikliği İçin Yeni Kanun Geldi

Last updated on Haziran 16, 2019

Ülkemizde birçok kişinin imla hataları yüzünden ad soyadı değişikliği    talebi olduğunu biliyorduk. Ad ve soyadı mağdurları için mahkeme kararı gerekiyordu. Yeni gelen kanun ile artık ad ve soyadı değiştirmek için dilekçe yeterli olacak.

Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır
Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır

Yeni Kanun İle Ad Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılabilecek?

Vatandaşlara büyük zorluklar çektiren ve sadece imla hatası yüzünden birçok işini gerçekleştirmek için uğraş verdiren ad soyadı değiştirme sistemi değişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Nüfus Hizmetleri kanunu ile ad soyadı değişikliği imla hataları olan kişilerde sadece dilekçe ile olabilecek.

TBMM’de kabul edilen kanun ile sadece bir kereye mahsus olarak imla veya yazım hatası olan ad ve soyadı sahipleri başvuru yaparak değişikliğe gidebilecek. Yeni kanun ile mahkemelerin çalışma yüklerinin azaltılacağı öngörülüyor. Yüzbinlerce ad ve soyadı mağduru vatandaşımızın yeni kanun ile zaman kaybı yaşaması da önlenmiş olacak.

Ad Soyadı Değişikliği Hangi Durumlarda Yapılabiliyor?

TBMM’de kabul edilen ad soyadı kanunu ile birlikte büyük sorunlarında dijital ortamda önüne geçilmiş olacak. Mahkemelerde yüzlerce isim değiştirme davası da bu kanun ile birlikte rafa kalmış bulunuyor. Mağdur olan vatandaşların yeni kanun Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek olması planlandı.

Ad ve Soyadı değişikliği için sadece imla ve yazım hatası şartı aranıyor. Başka koşullarda adını veya soyadını değiştirmek isteyen vatandaşların mahkemelere dava açma durumu halen yürürlükte. Zaman kaybını önlemek için yapılan tasarı birçok kişinin mağdur olduğu durumu en hızlı sürede çözmeyi amaçlıyor.

Ad Soyadı Değişikliği İçin Nereye Başvuru Yapılacak?

Kabul edilen yeni kararname ile imla ve yazım hatası yüzünden ad ve soyadı mağduriyeti yaşan vatandaşlara değişiklik hakkı verildi. Ad soyadı kanunu mağdur vatandaşlara bir seferlik bağlı oldukları Nüfus Müdürlükleri üzerinden verecekleri dilekçe ile değişim olanağı sağlıyor.

Nüfus Müdürlüğü İsim Değiştirme Dilekçe Örneği

Nüfus Müdürlüğü İsim değiştirme dilekçe örneğini siz istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğü İsim Değiştirme Dilekçe Örneği
Nüfus Müdürlüğü İsim Değiştirme Dilekçe Örneği

Dilekçenin Yüksek Çözünürlüklü Hali için Tıklayın

Başvuru yapacak olan vatandaşların bilmesi gereken bir diğer husus ise eski kimlikleri ile başvuru yapabilecek olmaları. TC kimlik numaralarından kontrol edilerek işlem yapılması yeni düzenleme ile kararlaştırıldı.

Yeni ad ve soyadı kanunu ile aklınıza takılan soruları bize bildirmeniz halinde sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacağımızı bilmenizi isteriz. Yeni kanun Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek. Mağduriyeti olan tüm vatandaşlarımıza büyük kolaylık getiren kanunun 20 Kasım 2017 tarihinde yürürlükte olacağını bilmenizde fayda var.

Kanun Tasarısıyla İlgili Takipçilerimizden Gelen yorumlar :

Merhaba İlgilenenlere duyuru! Soyadım değişti. Bugün mesaj geldi nüfus müdürlüğünden ocak 26 da başvurmuştum bugün tam 1 ay oldu. Gelen mesaj bu şekli̇de; “Soyadı değişiklik talebiniz onaylanmış olup nüfus kütüğüne İşlenmiştir, kimliğinizi yenisi İle değiştirebilirsiniz.” E-Devlet’ten baktım değişmiş. Sanırım açıklayıcı olmuştur. Eski soyadım da KILLI’idi.


Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.


Beğenmediğiniz, İsim ve Soy isim değişikliği baş vuru dilekçeniz çok önemlidir. Dilekçenizde isminizden ne hakkında rahatsız olduğunuz net ve anlaşılır bir şekilde beyan etmeniz etkili olacaktır. Nüfus müdürlüğünde uzman 4 heyet bu dilekçeleri inceler, İsminizin hatalı yazılışını zaten anlaşıldığından kabul edilir. Birde anlaşılır fakat alay konusu olan veya itici olan Ad ve Soy adlarda etkileyici bir dilekçeyi kabul ettirme şansınız yüksektir. ÖRNEK: Soy ismim KAÇAR (dilekçemde soy ismim KAÇAR olduğu için iş hayatımda alay konusu ve güvensizlik kaynağı yaratmaktadır. İş yaptığım kişiler alır kaçar şeklinde yorumlar yaptığından soy ismimi Kafkasyalı olarak değiştirmek istiyorum. Dilekçeniz den kendiniz bile etkilenmeniz gerekiyor. On beş gün sonra cep telefonuma bir mesaj geldi. isminiz ve soy isminiz kabul edilip sisteme kayıt yapılmıştır ,yeni kimlik için baş vurabilirsiniz .

505 Yorum

 1. Mahmut Mahmut Aralık 24, 2017

  Merhaba benim kimlikteki adım MAHMUT fakat bu bnim Doğumdan sonra kimliği düzenleyecek olan memurun hatası üzerine Mehmet iken MAHMUT olarak yazılmış şuan ise bu benim için büyük bi karışıklığa sebep oluyor resmiyette MAHMUT olarak geçmesi sivil hayatımda ise herkesin Mehmet olarak hitap etmesi sorununu doğurdu acaba bnde değiştirebilirmiyim

  • Admin admin Yazar | Aralık 30, 2017

   İsim değiştirme davası açarak isminizi değiştirebilirsiniz.

   • M.emin M.emin Şubat 27, 2018

    Admin yeni kanunun maliyeti ne kadar?

   • Özcan Ayşem Tecirli Özcan Ayşem Tecirli Şubat 10, 2019

    Merhaba 5 ay önce doğum yaptım vr kızımın adini Güllü Neva koyduk fakat ölmüş birinin ismi olduğu için kötü yorumlar yapılıyor ve simdiden Güllü olan kızımın ismiyle Gülle olarak dalga geçiliyor yeni cıkan kanun ile kızımın kimlikteki Güllü olan ismini sildirebilir miyim yoksa mahkeme kararimi gereklidir ilginize teşekkür ederim.

    • Admin Admin Yazar | Mart 25, 2019

     Mahkemeye başvurmalısınız.

  • Admin admin Yazar | Aralık 31, 2017

   Nüfus müdürlüğüne giderek başvurmanız halinde değiştirmeniz mümkün olacaktır. Bunun için sizden gerekli formu doldurmanız istenecek kısa süre içerisinde sorununuz çözülecektir.

   • Hanifenur Hanifenur Şubat 3, 2018

    Merhana benim adım Hazan Nur olucaktı fakat nüfus müdürü hanifenur olarak girmiş yeni yasa ile değiştirebilir miyiz

    • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

     Değiştirebilirsiniz.

  • TAHSİN ERBİŞ TAHSİN ERBİŞ Ocak 12, 2018

   MERHABA ESKİDEN DEDEM YURT DIŞINA GİTMEK İÇİN SOYADI NI BAŞ İKEN ERBİŞ OLARAK DEĞİŞTİRMİŞ BEN İSE ŞUAN ESKİ SOYADIMIZ OLAN BAŞ YAPTIRMAK İSTİYORUM NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM

   • Admin Admin Yazar | Ocak 12, 2018

    Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne mürecaat ederek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yeni gelen kanun ile birlikte bu işlemi yapmanız eskiye nazaran çok daha basit.

    • TAHSİN ERBİŞ TAHSİN ERBİŞ Ocak 16, 2018

     NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE ŞEF İLE GÖRÜŞTÜM VE BANA YAZIM HATASI ALAY KONUSU VE RÜTBE İSMİ İÇERMEDİĞİ İÇİN MAHKEME İLE DEĞİŞECEGİNİ BİLDİRDİ

    • Asli Asli Şubat 11, 2018

     Merhaba benim adım şemsi kimlikte ama herkes asli der bunu mahkeme kararı olmadan değiştirmem mümkün mu acaba erkek ismi olduğu için çok sıkıntı çekiyorum yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım

     • Admin Admin Yazar | Şubat 11, 2018

      Maalesef mahkeme kararı gerekli.

    • ÇAĞLA ÇAĞLA Mart 20, 2018

     merhaba ben im şöyle bi sorunum var benim kimlikte adım yaprak soyadım çoban gerçekte yaprak adını kullanmıyorum ismim çağla kolaylıkla değiştirebilir miyim mahkemeye ihtiyaç olmadan ikinci olarak soyadımı gülünç buluyorum çoban olan soyadımı göktürk olarak değiştirmek istiyorum nüfus müd. halleder mi

     • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 20, 2018

      İsim ve soyisminizi değiştirmek için mahkemeye başvurmalısınız. Adınızı belki değiştirirler ama soyadınız için kesinlikle mahkemeye başvurun

  • Admin Admin Yazar | Şubat 16, 2018

   Mahmut bey öncelikle bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek gerekli evrakları almanız ve başvuru sürecini başlatmanız gerekmektedir. Yeni gelen kanun Soyadını kapsadığı için sizlere ” AD Değişikliği ” konusunda net bir bilgi veremeyeceğimizi üzülerek belirtmek isteriz.

 2. Mehmet Mehmet Aralık 26, 2017

  Merhaba,evlenirken eşim kendi soyadını da kullanma kararı almıştı lakin şimdi sadece benim soyadımı kullanmak istiyor.Bunu nasıl yapabiliriz?Teşekkürler…

  • Admin Admin Yazar | Ocak 25, 2018

   Bunun için mahkemeye başvurmanız gerekir.

 3. ??? ??? Aralık 29, 2017

  Merhaba ben fransada yasiyorum ismim fransizca cok zor okunuyo ve gunluk hayatta gercektén cok zorluk cekiyorum ! Yeni yasaya gore ismimi konsoloslukta degistirebiliyormuyum ? Dilekce yazmalimiyim ? Turkiyeye gelmelimiyim degistirmek icin ?

  • Admin Admin Yazar | Ocak 25, 2018

   Türkiye’ye gelmeniz gerekmekte konsoloslukta değiştirilemez.

 4. Memik Memik Ocak 2, 2018

  Merhaba benim ismim memik ve ben cok sıkıntı yaşıyorum ismim ile dalga geçiyorlar hic memmun değilim ismimin mert olarak değiştirmek istiyorum bunu dava acmadan nüfus müdürlüğünce değiştire bilirmiyim

  • Admin admin Yazar | Ocak 2, 2018

   Konu ile alakalı nüfus müdürlüğüne dilekçe vermeniz durumunda mahkeme kararı olmaksızın isim değiştirme hakkına sahipsiniz demektir. Nüfus müdürlüğündeki memurlar size gerekli detaylı bilgileri vereceklerdir.

  • Admin Admin Yazar | Şubat 16, 2018

   Memik bey merhaba, öncelikle ” Ad Değişikliği ” ile ilgili bir düzenleme yapılmadığı için bu konuda size net bir bilgi veremeyeceğiz. Ancak bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek konu hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 5. Cuma Cuma Ocak 2, 2018

  Adım Cuma ama coğu kişi perşembe çarşamba hafta günleri ile söyleyerek dalga geçerek sesleniyorlar ben ismimi yusuf koymak istiyorum bu sadece dilekçeyle mümkün mü

  • Admin admin Yazar | Ocak 2, 2018

   Cuma bey isim değişikliği yeni kararname ile dilekçe ile değiştirmek mümkün. Ancak hangi şartlarda bunu kabul ettiklerini ba<ğlı olduunuz nüfus müdürlüğüne sormanız daha doğru sonuç erecektir.

 6. Nimet Şeker Nimet Şeker Ocak 2, 2018

  Merhaba benim adım Nimet ama ben erkeğim. Çevremden dalga geçenler oluyor ve bu durumdan rahatsızım. İsmimi değiştirmek istiyorum ve mahkeme olmadan değiştirebilir miyim? Çok acil cevaplarsaniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Admin admin Yazar | Ocak 2, 2018

   Soyadı Kanununun 3’üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan veya problemli soyadları ile imla ve yazım hatası bulunan ya da düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı gerekmeksizin il/ilçe kurulu kararı ile değiştirilebilir. ama eğer adınız Nimet ve siz bunu Ahmet Olarak değiştirmek isiyorsanız mahkeme kararı gerekli.

   • Nimet Şeker Nimet Şeker Ocak 3, 2018

    Peki mahkeme kararı ile değiştirmek istesem ne kadar sürede sonuçlanır ?

    • Admin admin Yazar | Ocak 4, 2018

     Nimet bey öncelikle bu süreçte başvuru yaptığınız ilin yerel mahkemesindeki yoğunluğa göre süre uzayabiliyor. Bunun için öncelikle konu hakkında nüfus müdürlüğü ile görüşmeniz süreci kısaltıacaktır.

    • Kamuran başak Kamuran başak Şubat 7, 2018

     Nimet bey nufus müdürlüğüyle görüştünüzmü aynı dert bendede var

    • Admin Admin Yazar | Şubat 16, 2018

     Nimet Hanım ortalama 6 Ay ile 1 yıl kadar sürüyor. Bunun sebebi mahkemelerin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermesinden kaynaklanıyor. Mahkemelerin Soyadı değişikliği konusunda yükünü hafifletmek amacı ile bu tasarı çıktı.

 7. Köksal Köksal Ocak 4, 2018

  Admin Benim soyadım İbiş ben soyadını bir işlem yapmak için örneğin bir operetöre söylediğim de anlaşılmıyor kodlamak zorunda kalıyorum birde tersten okununca şibi oluyor buda bazı yörelerde ördek ismi bu yüzdeni dalga konusu oluyor . Bu yasa ile değiştirebilirmiyim nüfus müdürlüğünde

  • Admin admin Yazar | Ocak 4, 2018

   Köksal bey bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne sorunu iletmeniz halinde değiştirilmesi mümkün olacaktır. Nüfus müdürlüğündeki memurlar size konu hakkında izleyeceğiniz adımları anlatacaklardır.

 8. Onur Onur Ocak 4, 2018

  Soyadım utanç verici dilekçe ile değiştirebilirmiyim ?

  • Admin Admin Yazar | Ocak 5, 2018

   Konuda bağlı olduğunuz ildeki nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız halinde sizlere doğru bir yol haritası gösterilecektir. Yeni gelen düzenlemeler ile soyadı değiştirmek daha kolay bir hal aldığı kesin ancak gerekli mercilere başvuru yapmanız sizin açınızdan daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

   • Tuğba Tuğba Ocak 5, 2018

    Mrb benm kızımın ismi hazal ama herkes yanlış söylüyor ve erkek sanıyorlar nüfüs müdürlüğüne başvurmam yeterli mi

    • Admin Admin Yazar | Ocak 5, 2018

     Geçerli nedeniniz ile Nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız halinde gerekli adımları memurlar size gösterecektir.

 9. Ateş Ateş Ocak 5, 2018

  Merhaba soyadım Kör ve ben bu soyadı çok gülünç ve utanç verici buluyorum. Acaba bu kanun sayesinde mahkeme olmadan değiştirebilir miyim?

  • Admin Admin Yazar | Ocak 5, 2018

   Değerli üyemiz öncelikle bu konu için bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğü ile görüşmeniz gerekmektedir. Ayrıca vereceğiniz dilekçe ile birlikte görevli memurlar sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

 10. Mahmut Mahmut Ocak 8, 2018

  Merhaba benim oğlumun birbuçuk yaşında adını memet kaydetmiştik nufusa gitim mehmet diye diye talep ettim 1ay sonra gel dediler acaba ne kadar sürer

  • Admin Admin Yazar | Ocak 9, 2018

   Bu durumu kısa bir dilekçe ile çözmeniz mümkün. Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki memurlar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

 11. Cansu Cansu Ocak 10, 2018

  Merhaba adım cansu ancak adıma Zeynep eklettirmek istiyorum bunu nüfus müdürlüğünde yapabilir miyim

  • Admin Admin Yazar | Ocak 12, 2018

   Cansu hanım bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne müracaat ederek bunu ekletebilirsiniz.

   • ad ad Aralık 23, 2018

    nüfus yapmaz ekleme işlemini mahkemeye gitmeniz gerekiyor.

 12. Emine Emine Ocak 12, 2018

  Benim ismim normalde amine olacakmış fakat doğduğum yollarda arapça olarak kabul edilmiş ve ismimi emine olarak yazmışlar değiştirebilirmiyim ama yeni ismimin amine olmasını istemiyorum

  • Admin Admin Yazar | Ocak 12, 2018

   Yakın zamanda düzenlenen kanun ile birlikte bunu dilekçe ile yapmanız mümkün size en yakın nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmekte.

   • Emine Emine Nisan 30, 2018

    Selamlar gittim konuştum nüfus müdürlüğü ile adam olmaz dedi başından sağmak için mi yaptı neden yaptı hiç bilmiyorum çok mutsuzum

    • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mayıs 1, 2018

     Merhaba, Kanuna Göre değiştireme hakkınız vardır. Fazla harf yazılmış. Uygun bir dilekçe yazın ve tekrar gidin.

 13. !! !! Ocak 15, 2018

  Benim adım Narin fakat kimlikte Naime olarak geçiyor ve ben iki isim arasında kalmışım Naime ismini sadece kimlikte geçiyor diye kullanıyorum. İsmimin kimlikte Narin olarak geçmesini istiyorum. Mahkemeye gitmeden halledebilir miyim?

  • Admin Admin Yazar | Ocak 25, 2018

   Büyük ihtimal ile Nüfus müdürlüğünde değiştirilir.

 14. SATI DUYKU SATI DUYKU Ocak 22, 2018

  Benim ismim SATI
  satı çok yerde bayan ismi olarak geçiyor bende bundan dolayı sıkıntı yaşiyorum SATI ismimi SALİH olarak Nüfus müdürlüğünden dilekçe ile değiştirebilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim. teşekkür ederim.

  • Admin Admin Yazar | Ocak 24, 2018

   Değiştirmeniz mümkün

 15. Arzu Arzu Ocak 22, 2018

  Admin konuyla ilgili bilginiz nedir bilemiyorum ama çok eksik bilgi var…

  Ajay konusu gülünç isimler değişiklik kapsamında değil maalesef.. sadece yazım yanlışı olan harf hatası olan isimler de değişiklik söz konusu.. Ayşe iken Fatma olarak değiştirmek mümkün değil..

  • Admin Admin Yazar | Ocak 24, 2018

   Ayşe iken Fatma da yapabilirsiniz ama bunu yapabilmeniz için iyi bir gerekçeniz ile mahkemeye başvurmalısınız.

 16. Siyaset Siyaset Ocak 22, 2018

  İsimden nefret ediyorum, herkes benle dalga geçiyor ve dalga geçmeleri üzerine psikolojik olarak sıkıntılar yaşıyorum, ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  • Admin Admin Yazar | Ocak 24, 2018

   Ülkede ismi devlet olanlar var sizinki yine normal 🙂 Nufus müdürlüğüne başvurp değişirebilirsiniz.

 17. GÜLÜZAR GÜLÜZAR Ocak 23, 2018

  MERHABA BENİM İSMİM KİMLİKTE ”GÜLÜZAR” OLARAK YAZILDI. ANCAK BANA AİLEM VE AKRABALARIM HİÇ BU ŞEKİLDE HİTAP ETMEDİ ÇÜNKÜ İSMİMİ ”GÜLŞAH” KOYMUŞLAR. ANCAK NÜFÜS MEMURUNUN HATASI İLE GÜLÜZAR OLARAK YAZILMIŞ. NÜFÜS MÜDÜRLÜĞÜNDEN DÜZELTEBİLMEM MÜMKÜN MÜ.

  • Admin Admin Yazar | Ocak 24, 2018

   Evet Nüfus müdürlüğünden değiştirebilirsiniz.

   • BENDE BENDE Ekim 5, 2018

    Sevgili admin, bende kimlikte yazan adımı kullanmıyorum ailem, arkadaşlarım kısacası herkes adımın kısaltılmış hali ile hitap ediyor,nüfus memurluğuna gittiğimde bana ancak mahkeme kararı ile mümkün olabileceği söylenildi.

    • Admin Admin Yazar | Ekim 5, 2018

     Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yok, mahkeme ile adınızı değiştirebilirsiniz.

 18. Erol Erol Ocak 23, 2018

  Kızımın ismi nisanur kimlikte ise İhsanur yazılmış değişiklik olur mu

  • Admin Admin Yazar | Ocak 24, 2018

   Evet başvuru yapın değiştiriler

 19. Sdd Sdd Ocak 24, 2018

  İyi günler benim ismim Satılmış ama nüfus müdürlüğüne isim değişikliği için başvurduğumda mahkeme kararı gerekli dendi ancak kanun gülünç ve alay konusu isimleride kapsıyor ne yapabilirim

  • Admin Admin Yazar | Ocak 25, 2018

   Doğrudur ama kanun kapsamında daha çok isim de yapılan harf yanlışlıkları düzeltiliyor. yani eğer isminizde yanlış yazılan harften dolayı alay konusu oluyorsanız değiştirebilirsiniz. diğer durumlarda mahkemeye yönlendiriyorlar.

 20. Felemez Felemez Ocak 25, 2018

  Merhaba benim adım felemez özgür olarak değiştirmek istiyorum, nüfus müdürlüğünden hallolur mu yoksa mahkemeye mı yonlendirirler

  • Admin Admin Yazar | Ocak 25, 2018

   Mahkemeye yönlendirirler.

 21. Mecbure Mecbure Ocak 25, 2018

  Mrb, adım Mecbure üniversiteye gidiyorum ismim ilkokuldan şuana kadar gerek hocalarım ve arkadaşlarım olsun hep alay konusu oldu diyetisyen olmak üzereyim ve ismimin artık bu şekilde kalmasını istemiyorum Esila olmasını istiyorum bu yasadan yaralanma şansım var mı acaba

  • Admin Admin Yazar | Ocak 25, 2018

   Bu yasadan yararlanamazsınız ama mahkemeye başvurarak isminizde değişikliğe gidebilirsiniz.

 22. Saim Saim Ocak 25, 2018

  Merhaba benim adım Saim ama kayıtta Sayım diye yazılmış bunu düzeltmek mümkün mü

 23. Saim Saim Ocak 25, 2018

  Merhaba benim adım Saim ama kayıtta Sayım diye yazılmış bunu düzeltmek mümkün
  Masrafı ne kadar olur

  • Admin Admin Yazar | Ocak 25, 2018

   Düzeltmek mümkün masrafı yok 🙂 en yakın nüfus müdürlüğüne başvurun.

 24. abdil abdil Ocak 26, 2018

  merhabalar benim adım abdil ve avanak abdi salak abdi diye dalga geçiyorlar isim degişikligi mahkemeye gitmeden olabilirmi acaba teşekür eder hayırlı cumalar dilerim

  • Admin Admin Yazar | Ocak 27, 2018

   Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki göreliden dilekçe ile değişim talebinde bulunabilirsiniz. Ortalama 1 ay içerisinde yoğunluğa göre sonuç alınabiliyor.

 25. çetin çetin Ocak 26, 2018

  merhaba bugün nufüsa müdürlügüne gittim soyadım için görevli bayan form verdi doldurdum…1 ay içinde belli olur dedi il nufüs müdürlügüne göndereceklermiş dilekçeleri onlar karar verecekmiş…soyadımda kıllı

  • Admin Admin Yazar | Ocak 27, 2018

   Yakın zamanda yüksek ihtimal ile onay için size geri dönüş yapılacaktır. İşlemlerin ortalama 1 ay sürmesi yoğunluğa göre normal efendim.

 26. Samet Samet Ocak 29, 2018

  Merhabalar benim kimlikdeki adım Bayram. Ama herkez beni samet olarak biliyor. Bayram olan ismimi ilçe nufus müdürlüğünde dilekçe ile samet olarak değiştirmem mümkünmüdür.

  • Admin Admin Yazar | Ocak 29, 2018

   İsminizi değiştirmek için mahkemeye başvurmalsınız. nüfus müdürlüğünde değişmez.

 27. Asm Asm Ocak 29, 2018

  Admin meraba benim soy ismim yumşak soy adımı degiştirmek istiyorum degiştire bilirmiyim ve ailecek degiştirme istesek nufus mudurlugune ailecekmi gitmemiz gerekiyor surec nasıl işler ve istedigimiz soy ismi alabilirmiyiz ornegin CANDİR yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 28. Asm Asm Ocak 29, 2018

  Admin meraba benim soy ismim yumşak soy adımı degiştirmek istiyorum degiştire bilirmiyim ve ailecek degiştirme istesek nufus mudurlugune ailecekmi gitmemiz gerekiyor surec nasıl işler ve istedigimiz soy ismi alabilirmiyiz ornegin CANDİR yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Admin Admin Yazar | Ocak 29, 2018

   Öncelikle bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. ORada size konu ile ilgili bir forum doldurtacaklar ve süreç başlayacak.

 29. Nurver Nurver Ocak 30, 2018

  Merhaba, benim ismim Nurver, dalga konusu olduğu için sadece Nur yaptırmak istiyorum. Bu dilekçeyle olur mu yoksa mahkeme mi gerekir?

  • Admin Admin Yazar | Ocak 30, 2018

   Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne isim değişikliği için dilekçe doldurmanız durumunda ortalama 1 ay içerisinde isim değişikliğinizin gerçekleştirmek mümkün.

 30. Kubra Kubra Ocak 30, 2018

  Admin mrb ben yasa çıkmadan öncesinde mahkemeye başvuru yapmıştım resmi gazeteye ilan verilecekti henüz verildi mi bilgimde yok mahkeme biz vericez ilanı demişti ben 298 tl ödeme yaptım mahkemeyi açmak için ve ilan için henüz sonuçlanmadı bende şuan da bu yasadan yararlanabiliyormuyum devlet geri iade ödeme yaparmı bana

  • Admin Admin Yazar | Ocak 30, 2018

   Konu hakkında sizin durumunuz biraz farklı olduğu için yorum yapmamız doğru olmayacağından nüfus müdürlüğündeki memurlar size daha doğru bilgi vereceklerdir.

 31. Usame Usame Ocak 30, 2018

  Admin bey iyi günler benim adım usame değişiklik yapmak istiyorum nasıl bir dilekçe yazmam gerekir

  • Admin Admin Yazar | Ocak 30, 2018

   Usame bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki memurlar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

  • Usame Usame Ocak 31, 2018

   Yani bu ismi değiştirmek için sadece nüfus müdürlüğü yeterli olurmu acaba

 32. isa isa Ocak 31, 2018

  merhaba benim soyadım ” koyun “soy adımı değiştirmek istiyorum değiştirme sebebim bilir miyim ve ailecek değiştirme istesek 10 / 13 yaşlarında çoçuklarım içinde ne yapmam gerekiyor?

  • Admin Admin Yazar | Ocak 31, 2018

   İsa bey bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak konu hakkında değişiklik talebinde bulunmanız mümkün. Yeni soyadı kanunu ile işlemler çok daha hızlı sürede ilerlediği için çabuk sonuç alabileceksiniz.

 33. Xyz Xyz Ocak 31, 2018

  Mrb benim ismim abdullah yanına mirza getirmek istiyorum mahkemelik bir durum olurmu yoksa dilekçeyle halledilecekmi tesekkurler

 34. Nur toprak Nur toprak Ocak 31, 2018

  Iyı günler esımın adı mübarek gıttı yerde cok alay konusu oluyo bereket diyen ısmını hatırlamayıp farklı farklı ısım takıyolar uda gülüyorlar bu sısteme göre yenı cıplı kımlık çıkarmadan tek seferlıge mahsus nüfus müdürlüğü degıstırırmı

  • Admin Admin Yazar | Ocak 31, 2018

   Yeni kanun ile nüfus müdürlüğü bu konuda çok hızlı şekilde değişim işlemi yapıyor daha önce aylar süren süreç yeni sistem ile 1 ay kadar kısa bir sürede tamamlanıp yeni kimliğiniz geliyor.

 35. Xyz Xyz Ocak 31, 2018

  Mrb benim ismim abdullah yanına mirza getirmek istiyorum mahkemelik bir durum olurmu yoksa dilekçeyle halledilecekmi tesekkurler süresi ne kadar okur

  • Admin Admin Yazar | Ocak 31, 2018

   Abdullah bey nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak isim eklentisi yapabilirsiniz.

 36. Metin Yesil Metin Yesil Ocak 31, 2018

  Merhaba İsmim Nüfus Müdürlüğündeki Yanlışlıktan Dolayı 3 TANE İSİM yazmışlar 1 de Soy isim yani çok uzun her yerde problem çıkıyor. Bunun tek isime düşürülmesini istiyorum. İsim değiştirmek değil , sadece 2 ismi sildirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler..

  • Admin Admin Yazar | Ocak 31, 2018

   Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne müracaat ederek konu ile alakalı dilekçe ile değişim işlemi yapabilirsiniz.

 37. Necmi Necmi Ocak 31, 2018

  Merhaba benim adım Necmi ismimden nefret ediyorum dedem olucak Allah’ın belası insanın ismiymiş
  Arkadaşlarım ve sosyal medyada arda ismi kullanıyorum dilekçeyle değiştire bilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • Admin Admin Yazar | Ocak 31, 2018

   Necmi bey isminizi bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünde dilekçe ile değiştirmeniz mümkün efendim.

   • Safiye Safiye Şubat 6, 2018

    Benim adım Safiye kimlikte maşallah diye geçiyor Safiye olarak değiştirmek için dilekçe verdim ret edilmiş itiraz etme hakkım varmı

    • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

     Hakkınız yok ama mahkeme açabilirisiniz.

 38. Naşide Naşide Şubat 2, 2018

  Benim ismim naşide değiştirebilir miyim dilekçe ile

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Ne ile değiştirmek istediğinize bağlı 🙂 eğer harf değişikliği ise değiştirirler, diğer türlü mahkemeye başvurmalısınız.

 39. Handan Handan Şubat 2, 2018

  Merhabalar bişey sormak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunz ismim Handan ama surekli yandan diye dalga geçiyorlar ismimi Hande olarak değiştirmek istiyorum öyle bi hakkım var mı yoksa dava mı açmam gerekiyor

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Değiştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüğü değiştirir.

   • Yiğit keloğlu Yiğit keloğlu Mart 12, 2018

    Admin merhaba ben soy ismimi değiştirmek istiyorum soy ismim keloğlu çocukluğumdan beri çok dalga geçtiler kel keloğlan diye ve gına geldi değiştirebilirmiyim yoksa mahkeme yoluyla mi değişir?

    • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 12, 2018

     Sebepleriyle birlikte güzel bir dilekçe yazıp nüfus müdürlüğüne başvurun. Değiştirebilirler.

 40. Nezihe Nezihe Şubat 3, 2018

  Merhaba ismimi hatun neziha bu zamana kadar hem çift isim olduğundan hem de neziha neZihe karışıklığı yaşadığımdan Başka bir isim kullanmak istiyorum.sadece dilekçe ile mümkün mü

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Malesef mümkün değil 🙁 mahkeme yolu ile değiştirebilirsininiz.

 41. Aleyna Aleyna Şubat 3, 2018

  Merhaba! Benim adım herkes ebrar olarak çağırıyor fakat nufusta yalnış yazmışlar değiştirebilirmiyim acaba?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Ne olarak yazdıklarına bağlı eğer harf yanlışlığı var ise düzeltirler

 42. Oğuz Oğuz Şubat 5, 2018

  Merhabalar hocam benim adım Oğuzhan Dönmez Soyismimle dalga geçiliyor uzun yıllar bu böyle devam etti sonra ben ailemizin eski soyismini kullanmaya başladım sivil hayatta bi nevi lakap gibi şimdi iş daha boka sarmaya başladı herkes beni Kodaloğlu olarak biliyor ben bile bazen unutuyorum
  Hem alay konusu bir soyismim var hemde çevrem beni başka bir soyadiyla biliyor sizce nüfus müdürluğu yardimci olur mu yoksa mahkeme mi gerekli

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Merhaba, mahkemeye geçerli sebebiniz ile birlikte müracaat edin. nüfus müdürlüğü değiştirmez

 43. Hasan Hasan Şubat 5, 2018

  Sayın admin ben soy isim değişikliği için dilekçe verdim ve 1 ay oldu yeni kimliğimi de aldım. Yeni kimliğimi almama rağmen değişir demi birde ne kadar sürer bu olay

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Değişir hocam, yoğunluğa göre değişiklik 2 ayı da bulabilir.

 44. cevat binici cevat binici Şubat 5, 2018

  Merhabalar,
  İsmim cevat ancak lakab ve tahrik davranışlardan sebep değiştirmek istemekteyim… bu isim değiştirilirmi? aradığımda ekletmek değiştirmek değil sadece harf hataları düzeltileceği söylenildi… ama kanuna bakılırsa 1 defaya istinaden her şekilde değişiklik hakkı tanınacak gibi idi?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Malesef Kötü amaç ile kullanılır diye sadece harf değiştirme hakkı vermişler 🙂 Ama isminizi komple değiştirmek isterseniz gerekçesi ile birlikte mahkeme açarak değiştirebilirsiniz.

 45. Ruken Ruken Şubat 5, 2018

  Merhaba bnm ismim normal de ruken anlamı gülen yüz doğduğum zaman babam kimlik çıkarmak için ruken demiş ama onlar kafalarına göre Rukiye yazmışlar sanırım o dönemde Kürtçe isim olduğu için kabul edilmemiş ama Bn Rukiye isminden nefret ediyorum. Sürekli gülen bi insan olarak bni ifade eden ismimi istiyorum ismimi esin ruken olarak değiştirme şansım var mı? Bunlar düzeltme veye imlaya girmiyor çünkü

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Merhaba, Eskiden böyle bir sıkıntımız vardı Türkçe dışında isimleri kabul etmiyordu nüfus müdürlikleri ama şuan Kürtçe isim kullanabilirsiniz. Esin ismini ekleyemezsiniz ama Rukiye ismini Ruken olarak değişterebilirsiniz.

   • Ruken Ruken Şubat 12, 2018

    Gittim sordum Rukiye ismini ruken olarak değiştirmek istediğimi ama dilekçe ile olmaz dediler. Acaba baştan savmak için mi dediler.

 46. Ferhat Ferhat Şubat 5, 2018

  Merhabalar Benim Annemin ismi Yosma Sözlükte Anlamı güzel ama ülkemizde Maalesef Yanlış Anlaşılıyor Dilekçe Yazdık Verdik Oradaki Memur Arkadaş Daha öncede bu isimden Memnun olmayıp Değiştirmek isteyenler oldu Maalesef Kabul edilmedi dedi Nasıl bir yok izlememiz Gerekiyor Teşekkür Ederim

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Merhaba, Ülkemizde malesef birçok güzel isim bu şekilde lanse edilmiş 🙁 Annenizin ismini mahkeme açarak değiğiştirebilirisiniz.

 47. Nur Nur Şubat 5, 2018

  Merhabalar, birkaç gün önce dilekçemi nüfus müdürlüğüne verdim, nihai sonucu bana posta yoluyla mı bildirecekler ya da benim nüfus müdürlüğüne gitmem mi gerekir öğrenmek için?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   E-posta ile bilrdirilebilir. ama giderseniz daha sağlıklı bilgi alırsınız.

 48. Kamuran başak Kamuran başak Şubat 7, 2018

  S.A. admin yaw bende ismimden dolayı çoğu yerde rencide oluyorum ismim kamuran ve ben erkeğim .
  Rahmetli dedem nur içinde uyusun fakat bana verdiği isim hayatımı olumsuz etkiliyor değiştirmek mümkünmü

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Merhaba, Kamuran diye çok erkek ismi duydum bazı isimler vardır kadın ve erkekler ortak kullanır, Deniz ismi gibi mesela sizin isminiz de o türden bir isim değiştirmek isterseniz mahkemeye başvurmalsınız.

 49. Satı Satı Şubat 7, 2018

  Merhaba admin ben isim değiştirmek için nüfus müdürlüğüne gittim ama biz bu işlemi yapmıyoruz mahkemeler yapıyor dedi

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Merhaba, nufus müdürlüğünde sadece isminizdeki harf değişikliğini yapabilirisiniz. Örnek isminizi Satı yerine Sadık yapmak isterseniz değiştirmeleri gerekir.

   • satı satı Şubat 27, 2018

    teşekkür ederimde admin herkese nerdeyse bu işlem yapılıyor nufüs müdürlüğünden demişssiniz harf bile değiştirme işlemi yapmıyorlar nufüs müdürlüğü. resmi gazetede yayınlanmadı mı bu yasa nasıl yapmıyolar anlamadım ben, siz diyosunuz yapıyolar .örnek satı ismi sema olabir mi nufus müdürlüğünden boşyere tekrar gitmeyelim nufus müdürlüğüne

    • satı satı Şubat 28, 2018

     lütfen bi cevap bekliyorum sizden

 50. Esin Esin Şubat 7, 2018

  Merhaba, benim adım Esin. İsmimi değiştirmek istiyorum hep bayan sanıyorlar. Nüfus müdürlüğüne gittim kendi ismime uzak bir isim seçemeyeceğimi, adıma yakın bir isim seçmem gerektiği söylendi. Harf değişikliği onaylanıyor anladığım kadarıyla. Gerekçesiyle birlikte dilekçe yazmam gerekiyormuş. İsmim toplumda cinsiyet anlamında karışıklığa ve bazı ortamlarda alay konusuna sebep oluyor. İnsanların ismimi duyunca gülüşmeleri sinir bozucu. Bunları gerekçe olarak gösterip farklı bir isime onay verilmez mi acaba?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Bunları gerekçe göstererek nüfüs müdürlüğüne gitseniz de değişiklik yapmazlar, ama bu sebeplerden dolayı mahkeme açarsanız değişiklik yapılır.

   • Esin Esin Şubat 12, 2018

    Yanıt için teşekkürler. Hangi ismi istiyorsun diye sordular, memurla konuştuğumda Emin veya Ersin gibi isimlere onay verilebileceği anlamını çıkardım. Başka bir isim dilekçesinin ret edileceğini söylediler. Hala düşünme aşamasındayım. Bunlar kabul olmazsa mahkeme sürecine gideceğim.

 51. halil halil Şubat 9, 2018

  merhaba ben kizimin adini yazdirirken Buğlem yerine Buğlen yazmisim bunu duzettire bilirmiyim

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Nüfus müdürlüğüne giderek düzeltebilirsiniz.

 52. Beran Beran Şubat 10, 2018

  Merhaba benim ismim soyismim
  BERAN MALGIL isim ve soyidim degisikligi icin davami acmam gerekiyor yoksa dilekce versem degistirilir mi
  Tesekkurler..

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Dava açmanız şart, diğer türlü bir değişiklik yapamazsınız.

 53. Zekiye Zekiye Şubat 10, 2018

  Benim ismim Zekiye. Uzaylı Zekiye diye alay konusu oluyorum. Zeynep olarak değiştirmek mümkün müdür? Yada Zeynep Zekiye olması için mahkeme kararı mı gerekli?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Nüfüs müdürü sorun çıkarmaz ize, müdürlükte değiştiriler.

 54. Temel Temel Şubat 10, 2018

  Merhabalar ismim Temel
  Malum fıkralardan alay konusu olmaktan artık bıktım. Mahkemeye başvurmadan değiştirebiliyormuyum ?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 10, 2018

   Malesef, Mahkeme ile değiştirebilirsiniz.

 55. Zeki Zeki Şubat 11, 2018

  Benim soyadım özmal değişebilir mi değişirse harf mi yoksa tamamen değişir.Malum gülünç ve dalga konusu…

  • Admin Admin Yazar | Şubat 11, 2018

   Merhaba, Soyadınızda harf değiştirerek gülünçlüğü ortadan kaldıradabiliyorsanız, nüfus müdürlüğünden harf değiştirebilirsiniz, harf kurtamıyor sa mahkemeye bavurmalısınız.

 56. Serdar A Serdar A Şubat 12, 2018

  Ben ismimi sevmiyorum ve savcı olarak değişmesini istiyorum acaba değiştirebilirmiyim.

  • Admin Admin Yazar | Şubat 13, 2018

   Mahkeme kararı ile değiştirebilirsiniz.

 57. Murat Murat Şubat 12, 2018

  Merhabalar, günlük hayattaki işlerimde sürekli kodlayarak söylediğim ve zaman zaman alay konusu olan “Tik” soyadımı nüfus müdürlüğünden değiştirme şansım var mı? Ayrıca harf ekleyerek yapabiliyorsak mesela “Atik” yapabilir miyiz? Teşekkürler.

  • Admin Admin Yazar | Şubat 13, 2018

   Yapabilirsiniz.

 58. Eser Eser Şubat 12, 2018

  Benim oğlumun iki ismi var.birini sildirmek istiyorum.bunu mahkeme kararı olmadan nüfus müdürlüğüne vereceğim bir dilekçe ile halledebilirmiyim?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 13, 2018

   Malesef mahkeme kararı olmadan değiştiremezsiniz.

 59. SATI DUYGU SATI DUYGU Şubat 14, 2018

  SATI ismimi …SAİD..veya SALİH…olarak nüfus müdürlüğünden dileçe verip değiştirmek istiyorum bu mümkünmüdür detaylı bilgi verirseniz.mennun olurum….teşekkür ederim.

 60. Ece Ece Şubat 14, 2018

  Merhabalar, benim soyismim gerçekten gülünç hatta burada bile söyleyemiyorum. Fakat babam değiştirmek istemiyor ve 15 yaşındayım. 18 yaşından küçükler de dilekçe verebiliyor mu onu merak ediyorum. Ya da annem izin verse olur mu? Bi de yasa 2 yıl kalacakmış yani 18 olmayı beklesem yasa çoktan kalkmış oluyor. Bu durumda ben ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lütfen.

 61. Memis Memis Şubat 14, 2018

  Adim memiş ve bu ismimi kullanmaktan utanıyorum ve toplum içinde alay konusu oluyor dalga geçiliyor mehmet olarak değiştirebilirmiyim mahkeme kararı olmadan teşekkürler.

 62. Mehmet hıyar Mehmet hıyar Şubat 15, 2018

  adım ahmet hıyar herkes benle dalga geçiyordu kahvede,bende ismimi mehmet hıyar yaptım neden hala dalga geçiyorlar ?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 15, 2018

   Bence adınızı zeki hıyar olarak değiştirin dalga konusu olmazsınız.

   • Mehmet hıyar Mehmet hıyar Şubat 15, 2018

    Yoğurt hıyar yapayım en iyisi benden başka bi cacık olmaz çünkü 😀

 63. İbrahim BABACAN İbrahim BABACAN Şubat 16, 2018

  Merhaba, oğlum 7 yaşında ve adı Anıl. Yurtdışında yaşıyoruz ve çift pasaportluyuz. Yabancı pasaportta “ı” harfini sistem otomatik olarak “a” yapıyor ve oğlumun adı da maalesef Anal oluyor. Sadece “ı” harfini “i” yapıp ismin Anil olmasını istiyoruz. Dilekçe ile hallolur mu acaba? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • Admin Admin Yazar | Şubat 16, 2018

   Dİlekçe ile “ı” harfini “a” yapabilirsiniz.

 64. Busra Busra Şubat 16, 2018

  Benim ismim sultan ama herkes Büşra diyor ve ben Büşra isminden çok memnunum resmi yerlerde sadece sultan denmesi beni çok rahatsız ediyor ismime Büşra ismini ilave nasıl edebilirim ne yol izlemeliyim

  • Admin Admin Yazar | Şubat 17, 2018

   Geçerli sebebiniz ile birlikte dava açarak isminize Büşra adını ekleyebilirsiniz.

 65. muhammet recep muhammet recep Şubat 17, 2018

  merhaba benim ismim muhammet recep ancak ben recep ismimi burak ile değiştirmeyi istiyorum? bu mümkün müdür?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 17, 2018

   Geçerli sebebiniz var ise sebebiyle birlikte dava açarak değiştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüklerinde değişmez.

 66. azat azat Şubat 18, 2018

  Benim adim kimlikte bayram ama ailem cevremdeki herkes beni azat diye biliyr. 1995 yilinda azat ismi yasakmis nufus muduru ondn kabul etmemis babamda artk orda kafadan atmis bayram olsun diye. ama herkes beni azat olarak biliyr degistirebilme imkanim varmi ???? admin tskrlr

  • Admin Admin Yazar | Şubat 20, 2018

   Merhaba, doğrudur siyasi olaylardan dolayı yasaktı bazı isimler. Şuan isminizi tekrar Azat yapmak için mahkeme açmanız gerekmektedir. Nüfus müdürlüğünde değişmez.

 67. Saim Saim Şubat 20, 2018

  Merhaba benim adım Saim ama kayıtta Sayım diye yazılmış dilekçe verdim düzeltirlermi ve kaç gün sürer?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 21, 2018

   Yoğunluğa bağlı olarak 1 ay kadar sürebilir.

 68. Kadircan Kadircan Şubat 21, 2018

  İyi günler , benim adım sadettin , bu isimden nefret ediyorum. Benim küçüklükten gelen başka bir ismim var kadir gecesinde doğduğum için annem bana kadircan demiş. Ve beni birçok kişi kadircan olarakta biliyor . Ben acaba bu mağdurluğumu dilekçe yoluyla çözebilirmiyim. Cevaplarsan sevinirinm

  • Admin Admin Yazar | Şubat 21, 2018

   Merhaba, Yorumunuzu düzenlemek zorunda kaldık 🙂 isminizi dilekçe yolu ile değiştirmeniz mümkün değil, Mahkemeye başvurmanız gerekir.

 69. Selin Selin Şubat 22, 2018

  18 yaşından küçükler de dilekçe verebilir mi

  • Admin Admin Yazar | Şubat 22, 2018

   Malesef anneniz veya babanız ile birlikte gitmelisiniz.

   • Ece Ece Mart 8, 2018

    Yanı annemle beraber gitsem değiştirebilir miyim? Ailede bi tek benim soyadım farklı olabilir mi

    • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 8, 2018

     Evet olabilir.

 70. Aykut Aykut Şubat 23, 2018

  merhaba efendim benim soyadım KONYALI ve bu ınsanların oralımısın ? demelerınden ve gülünc , alay edıcı oldugundan rahatsz oluyorum ıstedıgım soyad nufus mudurlugune gıderek dılekcemde talep etmem sonucunda olumlu olabılır mı acaba ??? Cevabınızı beklıyorm…

 71. abdulkadir abdulkadir Şubat 26, 2018

  merhaba benim soyadım salatan 30 yasındayım ama malesef halen sorun kavga ediyorum insanlarla 1 hafta önce soyadı değişikliği müracatı yaptım nufus mudurlugune iğrenç ve aşağılıyıcı olarak acaba değiştirilirmi? güneş yapmak istiyorum bu babalık redmi oluyor birde?

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Şubat 26, 2018

   Red olmaz, nüfus müdürlüğü de sorununuzu çözemez. Soyadınızı değiştirmek için dava açmalısınız.

 72. ÇETİN ÇETİN Şubat 26, 2018

  MERHABA İLGİLENLERE DUYURU ….. SOYADIM DEĞİŞTİ…BUGÜN MESAJ GELDİ NÜFUS MÜDÜRLÜGÜNDEN OCAK 26 DA BAŞVURMUŞTUM BUGÜN TAM 1 AY OLDU … GELEN MESAJ BU ŞEKLİDE..
  .SOYADI DEĞİŞİKLİK TALEBİNİZ ONAYLANMIŞ OLUP NUFUS KÜTÜGÜNE İŞLENMİŞTİR KİMLİGİNİZİ YENİSİ İLE DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ…E DEVLETTEN BAKTIM DEĞİŞMİŞ….SANIRIM AÇIKLAYACI OLMUŞTUR…ESKİ SOYADIM DA KILLI İDİ…

  • Fatma Fatma Mart 27, 2018

   Bisey sorabilirmiyim .Madem degistirmissiniz .Daha iyi biliyosunuzdur ordaki memurlardan dolayı falan.Degisiklik sadece harf degisikligi yada guluncsemi yapiliyor.Isim ekletemiyormuyuz

 73. Ece Ece Şubat 27, 2018

  Merhaba benim dedemin ve babanemin soyadı Osman ama babamın ve kardeşlerinin Osmanoğlu babam ve ben soyadımı nufüs müdürlüğünden Osman olarak değiştirebilir miyiz?

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Şubat 27, 2018

   Başvuruda bulunun büyük ihtimali ile değişir

 74. İpek İpek Şubat 28, 2018

  Merhaba ismim ipek ama sürekli böcek ipek yolunda Türkler diye dalga konusu ismimi değiştirebilir miyim?

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Şubat 28, 2018

   İsiminizde Harf değikliği veya 1-2 harf ekleyebilirsiniz. ama eğer ismi komple değiştrecekseniz mahekemeye başvurmalısınız.

   • Melik Melik Şubat 28, 2018

    Merhaba bnm ismim abdulmelik ve ilk 5 harfini sildirmek istiyorum hem çok uzun hemde alay konusu olabiliyor Melik yapmam mümkünmü acaba nüfus’ta???

 75. satı satı Mart 1, 2018

  herkese nerdeyse bu işlem yapılıyor nufüs müdürlüğünden demişssiniz harf bile değiştirme işlemi yapmıyorlar nufüs müdürlüğü. resmi gazetede yayınlanmadı mı bu yasa nasıl yapmıyolar anlamadım ben, siz diyosunuz yapıyolar .örnek satı ismi sema olabir mi nufus müdürlüğünden boşyere tekrar gitmeyelim nufus müdürlüğüne

 76. Saim Saim Mart 1, 2018

  Merhaba Dilekçe verdim
  Açıklanması Ne kadar sürer

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 1, 2018

   Yoğunluğa bağlı olarak bir ay içinde açıklanır genellikle

 77. Saim Saim Mart 1, 2018

  Admin peki ismimin düzeltilmesi halinde adımıza kayıtlı olan diploma vb. şeyleri nasıl düzelteceğiz.
  Aydınlatırsanız sevinirim

 78. İbrahim İbrahim Mart 1, 2018

  Admin ben soy soyadımı değiştirmek istiyorum bunu nerden neşekilde yapıcam ve maliyeti nedir

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 2, 2018

   Merhaba, soyadınızda harf değişikliği olacak ise Nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirsiniz. Eğer soyadınızı komple değiştirmek istiyorsanız. Mahkemeye başvurmalısınız.

   • satı satı Mart 2, 2018

    neden benim soruma cevap vermiyorsunuz

 79. Kerim Kerim Mart 3, 2018

  Benim ismim Abdülkerim dilekçeyle Kerim olarak değiştirebilirmiyim…benim ismim gibi isminin başı Abdül olup dilekçe veren yada değiştiren oldumu acaba

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 3, 2018

   Dilekçe ile değiştirilebileceğini sanmıyorum.

 80. Abdulkadir Abdulkadir Mart 7, 2018

  Merhabalar nüfusa kayıtlı ismim abdulkadir lakin 30 yıldır babam dahil tüm tanıdıklar ismimi kerem biliyor ve ben tüm alanda kerem kullanıyorum sosyal medya dahil soranada kerem diyorum nedeni ise zamanında nufüs müdürlüğündeki yanlışlık sebebi olup ismimi alakasızca yanlış yazmaları babam düzeltmek için zamanında itirazda etsede mahkemeye gidilmesi söylenmiş şimdi ben mahkemeyemi gitmeliyim nüfus müdürlüğü bana yardımcı olabilir mi gereksiz bir memur hatasını 30 yıldır çekiyorum

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 7, 2018

   Merhaba, maalesef ülkemizde böyle yanlışlıklar çok yapıldı ve hala yapılıyor. İsminizi Kerem yapabilmeniz için mahkemeye başvurmalısınız, Dilekçe ile değiştirilmez.

 81. Akın kabak Akın kabak Mart 7, 2018

  Merhaba Soyismim den dolayi hep alay konusu oldum; kabak Soyismimi 1 dilekçeyle degisdirebilirmiyim;soyismimden sosyal olarak çok igrenmeye başladım.bilgi verirseniz sevinirim. Tessekurler

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 7, 2018

   Soyisminizde dilekçe ile sadece harf değişikliği yapabilirsiniz.

  • soyadı mahduru soyadı mahduru Mart 8, 2018

   valla benim soyadımda sebzelerden bi tanesi idi çok güzel bi şekilde dilekçe yazdım ama ustaca yazdım bilmemne kaç nolu yasasının gerekçesi ile falan başladım.sonra gittim nufus müdürlüğüne verdim fotokopisinide istemişlerdi.kadın dedi dava açman lazım %90 onaylanmaz.2hafta sonra gittim onaylanmış soyadım bence senın soyadında değişir mesela senin kabak atıyorum tabak yapamazsın yada batak falan git güzel bi soyad bul vukuatlı değilsen sicilin temizse geçer bence git bir dilekçe doldur.olmazsa red kağıdını al git savcılıga 1ayda çözülür işin.

   • satı satı Mart 13, 2018

    Merhaba nüfus müdürlüğü için bir dilekçe örneği paylaşabilirmisinz nasıl yazmalıyız ki kabul etsinler

 82. Mustafa Mustafa Mart 8, 2018

  Merhaba benim soyadım Güçüklüoğlu bunu nüfus müdürlüğünden Kaya olarak değiştirebilirmiyim?

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 9, 2018

   Malesef Kaya olarak değiştirmek için mahkemeye başvurmalısınız.

 83. Saim Saim Mart 9, 2018

  Bir aydan fazla oldu dilekçe vereli daha bi geri dönüş yapan yok
  Acaba dilekçemi kabul mu etmemişler.

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 9, 2018

   Yoğunluktan dolayı cevaplar gecikebilir. Onaylanmazsa bile onaylanmadı diye mesaj gelir.

   • soyadı mahduru soyadı mahduru Mart 10, 2018

    bu eleman ınsanlrı karamsarlıga sokuyo sakın dusmeyın gıdın ve gec kalmyın en guzel basvurma gun bugun arklar

    • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 10, 2018

     Hocam isterseniz sizi işe alalım siz gelin kullanıcıların yorumlarını cevaplayın 🙂 Bu arada Dilekçe yazılmış cevabı gelmemiş bende bir aydan uzun da sürebilir dedim burada nasıl bir karamsarlığa sokma durumu var anlayamadım. cevaplarımızı da yasalarda yazan yazılara göre veriyoruz 🙂

     • soyadı mahduru soyadı mahduru Mart 11, 2018

      Sürekli cevap olarak
      İsiminizi değiştirmek için kanuna göre Mahkemeye başvurmalısınız.
      Diye herkese cevap vericeksem işe başlayım kanun içerisinde bulunan ayrı hükümler gereğince ki buna (bent)diyoruz araştırmadan bilmeden herkese aynı cevabı vermeniz mümkün değil.
      Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.

     • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 11, 2018

      İlgi ve cevaplarınız için teşekkür ederiz. İsmini değiştirmek için nüfus müdürlüklerine başvurup red nedenlerini paylaşan arkadaşların yorumlarına göre cevap verdik tabi ki arada istisnalar oluyor. ama genel olarak cevap veriyoruz.

 84. Mustafa Mustafa Mart 10, 2018

  Benim soyadım Güçüklüoğlu Güloğlu olarak değiştirebilirmiyim

  • soyadı mahduru soyadı mahduru Mart 10, 2018

   evet değiştreblırsın guzel bı dılekce yaz nfus mudrlugune

 85. NUR NUR Mart 10, 2018

  Merhabalar;
  Benim ismim Hanım özel bir şirkette çalıştığım ve resmi yerlerde zorluk yaşadığım için ikinci ismim olan fakat kimlikte Yazılı olmayan çevremdeki kişiler tarafından gerek is yerindeki kişilerin kullanmış olduğu Nur ismini kimliğime ekletmek istiyorum bunu dilekçe ile nüfus müdürlüğünce ekletme yapabilir miyim ?
  Şimdiden Teşekkürler

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 10, 2018

   İsiminizi değiştirmek için kanuna göre Mahkemeye başvurmalısınız.

 86. Mustafa Mustafa Mart 10, 2018

  Mahir bey sizden cevap bekliyorum lütfen

 87. Mustafa Mustafa Mart 10, 2018

  Mahir bey sizden cevap bekliyorum lütfen cevap verirmisiniz

 88. Mustafa Mustafa Mart 10, 2018

  Mahir bey benim soyadım Güçüklüoğlu Güloğlu olarak değiştirebilirmiyim

 89. soyadı mahduru soyadı mahduru Mart 11, 2018

  Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 11, 2018

   Bilgilendirici Yorumunuz için teşekkür ederim yorumunuzu konuya ekledim.

  • satı satı Mart 12, 2018

   Merhaba örneğin isim satı ( sema )olabilir mi nüfus müdürlüğünden .müdürlüğe gittgimizde biz bu işlemleri yapmıyoruz diyip başınadan kovuyolar

   • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 12, 2018

    Olabilir. Bu arada zaten bu iş nüfus müdürlüğünün işi bunu da yapamıyorlarsa daha ne yapacaklar.

 90. Selin Selin Mart 12, 2018

  Merhabalar, biz bir kere dilekçe ile soyadı değişikliğine başvurduk kabul da edildi. Ancak aile arası anlaşmazlıklara düştük. Tekrar değişmesi için dilekçe ile başvurabilirmiyiz? İzlememiz gereken yol nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 12, 2018

   Tekrar başvuru yaparsanız ve daha önce onaylandığını belirtirseniz tekrar onaylanacaktır.

   • Selin Selin Mart 13, 2018

    Teşekkür ederim

 91. Zilfiye Zilfiye Mart 12, 2018

  Benim ismim kimlikte zilfiye ama ben değiştirmek istiyorum bu münkünmü nüfus müdürlüğünden değiştirmek yardımcı olursanız sevinirim

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 12, 2018

   Değiştirmeniz mümkün ama nüfus müdürlüğünde isminizi Zilfiye ise Zülfiye yapabilirsiniz yani sadece anlamı bozan harf değiklikleri yapabilirsiniz. Ama bazı kullanıcılarımız iyi dilekçe yazdıklarını belirterek isimlerini komple değiştirdiklerini belirtiyor. sizde sebebiyle birlikte düzgün bir dilekçe ile komple değiştirebilirsiniz belki

 92. Mustafa Mustafa Mart 12, 2018

  Merhaba mahir bey benim soyadım Güçüklüoğlu bugün nufusa dilekçe verdim Güloğlu olması için kabul olur mu

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 12, 2018

   Çok büyük ihtimal ile kabul olur. Bu tür değişiklikleri çabuk onaylıyorlar.

 93. Mustafa Mustafa Mart 12, 2018

  Teşekkürler Mahir bey

 94. Yaren Yaren Mart 12, 2018

  Merhaba benim soy ismim çürük ve annem ile babam ayrıldı annem evlendi üvey babamın soyadını kullanmak istiyorum soyismim alay konusu oluyor çok sıkıntı çekiyorum nasıl değiştirebilirim yardımcı olursanız sevinirim iyi geceler

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 13, 2018

   Nüfus müdürlüğüne dilekçe yazın kabul olmaz ise üvey babanız sizi nüfusuna alsın.

 95. Anonim Anonim Mart 14, 2018

  Merhaba benim ismi hem uzun, hem akılda kalıcı deği,l hem de çok dalga konusu oluyor bu yüzden sosyal yaşantımda zorluk yaşıyorum.. Bilhassa yeni kişiler ile veya yeni bir ortama, girdiğim de dava açmadan değiştirebilir miyim ismimi.? Cevap verirseniz çok sevinirim…

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 14, 2018

   Bu şekilde değiştirme sebepleriniz ile nüfus müdürlüğüne dilekçe yazın büyük ihtmal ile onaylarlar.

 96. yeş yeş Mart 15, 2018

  merhaba benim ismim nüfusda hafiza olarak geciyor ama ben yeşim kullanıyorum doğduğumdan beri böyle hafiza ismi duyulduğunda kötü dalgalara maruz kalıyorum bütün hayatımı etkiliyor. nüfus müdürlüğüne giderek değiştirme imkanım varmıdır?

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 15, 2018

   Başvuruda bulunun bu nüfus müdürlüğünün anlayışına kalmış bir şey.

 97. SERVET SERVET Mart 20, 2018

  Merhaba benim ismim kimlikte SELVET GEÇİYOR ama ben dilekçe yazıp SERVET Yaptırdım Nüfus müdürlügünde ama geriye dönük Ev tapumda SELVET geciyor ben yenisini çıkarmak istedim ama benden döner sermaye gibi bir ücret istediler bu doğrumu admin yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 20, 2018

   Evet hocam devlet kurumlarında bu tür işler için ücret talep ediliyor. Ama çok yüksek bir miktar olmaması lazım.

  • Saim Saim Mart 21, 2018

   Dilekçeniz kaç gün içinde sonuçlandı
   Bende bir aydan fazladır dilekçe verdim daha sonuçlanmadı.

 98. Mustafa Mustafa Mart 21, 2018

  Merhaba mahir bey benim soyadım Güçüklüoğlu Güloğlu olarak değiştirmek için dilekçe vermiştim on gün önce siz büyük bir ihtimalle değişir demiştiniz bugün aradılar kaymakamlıktan Güloğlu olarak değişti diye zize çok teşekkür ederim

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mart 22, 2018

   Ben teşekkür ederim. Yeni soyadınız hayırlı olsun 🙂 Bizi takip etmeye devam edin.

 99. Murat Murat Mart 26, 2018

  Ben de bu hafta içerisinde gitmeye karar verdim ama kafama takılan bir soru var. Dilekçeyi kendimiz mi hazırlayacağız yoksa müdürlüklerde hazır bir form mu dolduruyoruz?

 100. kerim kerim Mart 27, 2018

  merhabalar benim soyadım değişti biraz geç oldu ama olsun değer…değiştirmek isteyenler gitsin bir dilekçeyle değiştirsinler bir ömür istemediğin bir soyadı ile yaşamaktansa 2-3 gün uğraşıp bir ömür rahat edin en azından çoçuklarınız sizin yaşadığınız zorlukları yaşamasın…

  • Fatma Fatma Mart 27, 2018

   Dilekce yazarken yardimci oluyolarmi cunku en ufak bi fikrim bile yok yeni sisteme gore nasil yazılıyor.Bilgilendirir misiniz

   • kerim kerim Nisan 5, 2018

    bizim hazır dilekçe değildi kendim yazdım…değiştirme sebebi dolaylı ve düzgün bir şekilde yazın değiştiriler tahminim

  • Admin Admin Yazar | Mart 28, 2018

   Yeni soyadınız hayırlı olsun 🙂

 101. Fatma Fatma Mart 27, 2018

  Iyi gunler.Bu yeni sistemle nüfus mudurlugunde degistirmek icin eski kimlikle yapmak sartmi.Oyle bir yazı okudum da.Benimki yeni kimlik .Luften bilgilendirir misiniz ?

  • Admin Admin Yazar | Mart 28, 2018

   Yeni kimlik ile de başvuruda bulunbiliyorsunuz

   • Fatma Fatma Mart 29, 2018

    Tesekkurler☺.Birde surekli sadece imla ve yazım hatası olanlarda nüfus mudurlugu isim degisikligi yapabiliyor diye yaziyor ama ismini tamamiyle degistirdigini iddia eden kisilerle karsilasiyorum .Bu mumkunmu bilgilendirebilir misiniz .

    • Mustafa Mustafa Mart 29, 2018

     Murat bey hazır dilekçe var isteyin veriyorlar

     • Murat Murat Mart 29, 2018

      Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

    • Admin Admin Yazar | Mart 31, 2018

     Mümkün olabilir, Yetkili memurun inisiyatifine bağlı. Bizim de bazı kullanıcılarımıız değiştiğini söylemişti.

 102. Mustafa Mustafa Nisan 2, 2018

  Mahir bey merhaba benim soyadım Güloğlu olarak değişti bugün nufusta sisteme işlediler bana yeni soyadımın olduğu nufus kayıt örneği verdiler sorum şu şekilde E. Devletde soyadım hala eskisi gözüküyor otomatik anında değişmesi gerekmiyormu cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Nisan 2, 2018

   Anında değişmeyebilir ama bir hafta içinde değişecektir. Yeni soyadınız hayırlı olsun 🙂

 103. Saim Saim Nisan 5, 2018

  Merhaba Mahir Bey isim düzeltmek için dilekçe vermiştim bugün nufüs müdürlüğüne gittim baktılar değişmişti değiştiğine dair kağıtta verdiler git harç parasını yatır fotoğraf getir yeni kimlik için başvuru yapalım dediler. ama hastane için randevu almıştım orda hala eskisi gibi geçiyordu bankadada aynı şekilde eski isim geçiyordu bu nasıl olacak bi sıkıntı yaratmazmı? Düzelir mi bu?

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Nisan 5, 2018

   Merhaba, Yeni kimliğiniz ile bankaya giderek bilgilerinizi genelleyebilirsiniz siz gitmeseniz bile zamanla kendileri otomatik günceller. Her kurumda geçerlidir bu olay

 104. Saim Saim Nisan 6, 2018

  İsmimin düzeltildiğine dair yeni nufüs kayıt örneği verildi artık kimliğimi değiştirsemde sonradan bi sorun olmaz öyle mi?

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Nisan 7, 2018

   Aynen öyle kimliğinizi değiştirin bir sorun olmayacaktır.

 105. Sümeyye Sümeyye Nisan 8, 2018

  Adim sümeyye sümeyra olarak degistirmek istiyorum nufus mudurlugunden kesin olarak degistirilirmi sizce

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Nisan 10, 2018

   Çok büyük ihtimal ile değiştirilir. Bu tür harf değişiklikleri çabuk sonuçlanıyor ve çoğunlukla isim değişiyor.

 106. Turan Turan Nisan 8, 2018

  Merhabalar kolay gelsin. ismim kimlikte duran olarak geçiyor ama doğumumdan itibaren herkes turan olarak biliyor beni bu durumu 1 harf değişikliği ile dava açmadan düzeltmem mümkün mü? Birde ismim turan olarak düzeltilirse eğer göbek ismimi de ekletmek istiyorum iyi bir dilekçe ve gerekçeleriyle birlikte dilekçemi böyle sunarsam hem ismimi düzeltip hemde bir diğer isim ekletebilir miyim ?

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Nisan 10, 2018

   Adınızı Turan olarak değiştirirler ama ikinci ismi eklemeleri çok çok düşük bir ihtimal zaten yasalara göre ikinci bir adı ekliyemezler.

 107. Mustafa Mustafa Nisan 11, 2018

  Soyadımı değiştirmek için nufusa başvurdum 1 ay da sonuçlanıyomuş eve zarf gelecek dediler adres değişikliği oldu mesaj gelirmi değiştiğine dair yoksa zarfı almak şartmı

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Nisan 11, 2018

   Telefon numaraınızı braktıysanız mesaj gelir.

 108. Huriye Huriye Nisan 15, 2018

  Merhaba benim adım Huriye okul çevremde herkes babaanne naptın diye ismimle dalga geçtiği için başka bir isim eklemek veya mümkünse tamamen değiştirmek istiyorum. Nüfus müdürlüğüne dilekçe ile değiştirmem mümkün olur mu ?

  • Admin Admin Yazar | Nisan 17, 2018

   Konu ile alakalı nüfus müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmekte ancak muhtemelen red cevabı alacaksınız en doğru yöntem isim için mahkeme başvurusu.

 109. Barış Barış Nisan 15, 2018

  Benim soyismim göveç değiştirmek istiyorum bu mümkün mü
  Değişiklik olunca nufus cüzdanı ehliyet pasoport diploma vb degismesi de gerekiyor mu
  Pasaport yeni suresi de var degistirmem gerekiyor mu
  Diploma değiştirmek için üniversiteye gidip diplomayı yeniletmem gerekiyor mu
  Bu konularda yardımcı olabilir misiniz
  Teşekkür ederim şimdiden

  • Admin Admin Yazar | Nisan 17, 2018

   Öncelikle konu hakkında detaylı bilgiyi bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki memurlar cevaplayacaktır. Tam bir bilgi olmadığı için sizi yanlış yönlendirmek istemiyoruz.

 110. CUMA CUMA Nisan 16, 2018

  MRB BENİM YEĞENİMİN İSMİ CUMA ESPİRİ VE DALGA KONUSU OLMAKTA BU DURUMU NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE İLE YAZDIK RED CVB GELDİ ŞİMDİ İSİ MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ HERHANGİ BİR SIKINTI OLURMU RED EDİLEN CVB

  • Admin Admin Yazar | Nisan 17, 2018

   Mahkeme nüfus müdürlüğünden bağımsız bir organ olduğu için kararı etkilemeyecektir.

 111. Melek Melek Nisan 18, 2018

  Merhabalar, ben yeni evliyim ama bir hata yapıp eski soyadımı da kullandım. Eşimin ailesi bunu duyunca epey sorun oldu. Şimdi eşimin soyadını kullanmak istiyorum sadece. Mahkeme şart olur mu?

  • Admin Admin Yazar | Nisan 20, 2018

   Bu durumda dilekçe yazarak şansınızı deneyin ama büyük ihtimal ile mahkeme yolu dışında çözülmez.

 112. Alina Alina Nisan 20, 2018

  Merhaba benim kullandığım isim Alina.Ama kimlikte yanlış anlamadan dolayı Aleyna yazıyor.Bu sene mahkemeye başvuracaktım ama bu yasayı duyunca nüfus müdürlüğüne dilekçe yazmaya karar verdim.Dilekçe ile değiştirmem mümkün olur mu?

  • Admin Admin Yazar | Nisan 21, 2018

   Değişir

 113. Emine Emine Nisan 30, 2018

  Hayırlı günler kızımın ismini Mine koyacaktık fakat Emine yazmışlar şuan 14 yaşında değiştirebilirmiyiz yeni kanun ile

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mayıs 1, 2018

   Değiştirebilirsiniz.

 114. Emine Emine Nisan 30, 2018

  14 yaşındayım gerek ailesel sorunlardan gerek arkadaş ortamımdan dolayı ismimi deştirmek istiyorum yukarıda bir kişi daha benimle aynı sorunu yaşamaktaymış bugün nüfus müdürlüğüne gittik çalışan adam dedi ki emine ismini Mine yapmanız mümkün değil . ki memet i mehmet yapabiliyorlarsa emineyide mine yapabilirler reşit olmayı beklemek istemiyorum dava açmak için de aynı şekilde nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardım edin

  • Mahir Gürbüz Mahir Gürbüz Mayıs 1, 2018

   Ailenizin bu konuda nüfus müdürlüğüne dilekçe yazması lazım, dilekçe ile isminizi değiştirebilirsiniz.

 115. Rezzak Rezzak Mayıs 2, 2018

  Merhaba ben Antalyada yaşıyorum fakat kimliğim mersin nüfus müdürlüğüne kayıtlı burda ki Antalyada ki nüfus müdürlüğünden isim değiştirme başvurusu yapabilirmiyim

 116. kadir kadir Haziran 6, 2018

  merhaba ben soyadı değişikliği için nufus müdürlüğüne baş vurdum 1 ay 10 gün falan oldu daha değişmedi ne kadar sürede değişir değiştiğinde bilgi verilirmi

  • Admin Admin Yazar | Haziran 7, 2018

   İletişim bilgilerinizi verdiyseniz, Yoğunluğa göre 45 gün içinde cevap gelir belki sizin sonuçlanmıştır da bence bir gidip nüfus müdürlüğüne sorun

 117. Mustafa Mustafa Haziran 23, 2018

  Merhaba ben soyadı değişikliği için nüfus müdürlüğüne dilekçe verdim 27 nisan da ama neredeyse 2 ay olmasına rağmen daha cevap gelmedi bana nüfus memuru 1 veya 1 buçuk ayda haber verilir demişti sizce neden bir haber gelmiyor. Cevaplarsanız sevinirim.

  • Admin Admin Yazar | Haziran 23, 2018

   Yoğunluktan olabilir yada belgeniz arada kaynamış olabilir. Bence nüfus müdürlüğüne gidip bire bir görüşün.

 118. Ali Ali Temmuz 8, 2018

  Merhabalar
  Dedem zamanina kadar soyisimde sikinti yoktu lakin dedemden sonra nufus memurunun hatasi ile alakasiz bir soy isim verildi.
  Gelelim asil meseleye
  Dedem nufus mudurlugune durumu anlatip nufua memuruna kullanmak istedigi soyismi soyluyor.
  Nufus memuru yanlis anlayip farkli bir soy isim dilekcesi yaziyor. Dedem de gerek yasi gerek dikkatsizligi sebebiyle okumadan imzaliyor. Mesaj gelip kimligi cikartabilirsiniz diye gittiginde nufus kagidi yerine gecen kagida bakiyor ki yanlis. Itiraz ediyor ama tek hakki oldugunu soyluyorlar. Bu durumda is yine davaya mi kaliyor?

  • Admin Admin Yazar | Temmuz 8, 2018

   Çok büyük değişiklik yok ise iki soyadı arasında davaya gerek yok ama alakasız ise davaya kalır.

 119. Amine Amine Temmuz 18, 2018

  Merhabalar
  2 ismim var biri Amine fakat a hafine şapka koyulmamasından , insanların yanlış okumasından ve 1-2 harfi değiştirip küfür olarak söyleyip dalga geçmeleri senelerdir çok zoruma gidiyor , normal hayatımda da farkı isim kullanıyorum zaten acaba dilekçe ile Amine ismini farklı bir isimle değiştirebilir miyim veya Amine ismini sildirebilir miyim ?
  Cevaplarsanız memnun olurum kolay gelsin.

  • Admin Admin Yazar | Temmuz 18, 2018

   Teşekkür ederiz, Adınızı komple değiştirmek içim mahkeme yoluna başvurmalısınız. Ama Adınızdaki 1-2 harfi değiştirebilirsiniz. Haberde bahsettiğimiz gibi adınızın tümünü değil ama birkaç harfini değiştirebilirsiniz.

 120. Emrah Emrah Temmuz 21, 2018

  Merhaba, Benim nüfustaki ismim nüfus müdürünün azizliğine uğrayarak Emre iken Emrah yazılmış. Bu yeni düzenleme ile değiştirilebilir mi? Emrah, Emre olarak değiştirilebilir mi?

 121. Emrah Emrah Temmuz 21, 2018

  Merhaba, Emrah isimi Emre olarak değişebilir mi yeni düzenleme ile.

   • Belgin Belgin Temmuz 24, 2018

    Merhaba. Soyadım Bezikoğlu. Zor ve yanlış anlaşılıyor. Her seferinde tekrar ediyor, kodluyorum. Çeşitli etkinlikler için ismimi yazdırırken Reziloğlu, Gezikoğlu diye yazılıp çağrıldığım oluyor. Emniyete yolladığım soruya bile geri dönüş yapılırken Beziklioğlu diye yazdılar. Yazıldığında bile yanlış okunuyor. Dalga geçmek için söylemesi zevkli diyerek ismimi bırakıp Zezik, Zezikoğlu, Ezik diye sesleniyorlar. Genç bir kıza yaraşmıyor. Bu yıl sonu şehir dışına gideceğim. Yeni şehirde yeni yaşamımda yeni soyad istiyorum. Kaya olsun istiyorum. Dilekçeyi elle yazabilir miyim ve ben de mahkemesiz değiştirebilir miyim?

    • Admin Admin Yazar | Temmuz 24, 2018

     Maalesef soyadınız Mahkeme yolu ile değiştirebilirsiniz, yeni şehirde yeni yaşamınızda mutluluklar dileriz 🙂

     • Ahmet Ahmet Temmuz 25, 2018

      Sayın admin Altas olan soyisim Altay olarak değiştirmek istiyorum dilekçe verdim kuruldan gecermi nüfus müdürü ve aynı zamanda kurul üyesi görüştüm dilekçemi imzaladı sonuc ne olur sizce

     • Admin Admin Yazar | Temmuz 26, 2018

      Sonucun olumlu olması lazım. Bu tür değişiklikleri genellikle onaylıyorlar ama yinede nüfus müdürünün inisiyatifine bağlı

 122. rahim rahim Temmuz 30, 2018

  merhaba ben değişikik yaptım ehliyet pasaport v.s değiştirdim bunun dışında diploma ile ilgili bir sorun çıkar mı bankaya bildirmek gerekir mi?sürecş yaşayanlar sonrasında neler yapmalı?

 123. Ahmet Ahmet Ağustos 12, 2018

  Soyismim değişti Allah’a şükür 20 günde sonuçlandı soyisminden memnun olmayan gitsin değiştirsin bir ömür yasamasin bir dilekçe yeter kanun süresi bitmeden acele edin

 124. Enis Enis Ağustos 25, 2018

  Adım enis yani kimlikde öle yazıyor ismimi değiştirmek istiyorum başka bir isim koymak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  • Admin Admin Yazar | Ağustos 25, 2018

   Adınız enis ise enes yapabilirsiniz ama ahmet yapamazsınız yani adınızda sadece harf değişikliği yapabilirsiniz.

 125. Emre Emre Ağustos 26, 2018

  Merhaba bende soy ismimden memnun değilim.Dilekçe verdikten sonra herhangi bir ödeme yapıyor muyuz?Ayrıca ev tapumdaki ve ehliyetimdeki soyadım nasıl değişir?Onun da ayrı ücreti var mıdır?

  • Admin Admin Yazar | Ağustos 26, 2018

   Dilekçe verdikten sonra herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Soyadınız değişince Ehliyet ve Tapunuzu değiştirmeniz gerekiyor.

 126. Ali Ali Ağustos 26, 2018

  Merhaba bende soy ismimden memnun değilim fakat hafta içi işim olduğu için nüfus müdürlüğüne gidemiyorum.Karım da çalışıyor 14 yaşındaki kızım nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe verse kabul ederler mi

  • Admin Admin Yazar | Ağustos 26, 2018

   Hayır, Kendinizin gidip dilekçe vermeniz lazım, zaten işlem 10-15 Dk sürer, iş yerinizden izin alıp gidin bence.

   • Ali Ali Ağustos 27, 2018

    Karım verse olur mu?

    • Admin Admin Yazar | Ağustos 27, 2018

     Maalesef sizin dışınızda kimseden dilekçe almazlar.

    • Admin Admin Yazar | Ağustos 27, 2018

     Maalesef sizin dışınızda kimseden dilekçe kabul etmezler.

 127. Sıla Sıla Ağustos 31, 2018

  Admin iyi günler benim iki ismim var 16 yaşındayım ve birincisi alay konusu olduğu için sildirmek istiyorum nufüs müdürlüğünde yapabilirmiyim yoksa mahkeme gerekiyomu

  • Admin Admin Yazar | Ağustos 31, 2018

   Nüfus Müdürlüğünden düzeltebilirsiniz.

 128. Ömer Ömer Eylül 3, 2018

  Merhabalar ben soyadı değişiklik başvurusu yaptım bayramdan 2 hafta önce bana 3 hafta içeresinde değişeceğini söylediler araya Bayram tatili girdiği için mi uzamıştır birde e-devlet den takip edemiyoruzmu ?

  • Admin Admin Yazar | Eylül 3, 2018

   E devletten takip edemezsin, bayram tatilinden dolayı geçikmiş olabilir,

 129. Funda Funda Eylül 3, 2018

  Esenlikler. Ben ismimi değiştirmek istiyorum. İsmim Funda koyulmuş ama kimliğe Zehra yazmışlar. Yaşantımda alay konusu oluyor “Zebra” gibi ve rahatsız oluyorum. Mahkeme kararı olmadan Funda olarak değiştirmem mümkün müdür? Şimdiden teşekkürler.

  • Admin Admin Yazar | Eylül 3, 2018

   Maalesef bu şekilde değişiklikler için mahkeme kararı gerekli

 130. Zafer Zafer Eylül 5, 2018

  Tapu ehliyet değiştirilirken ücret ödeniyor mu?Ödeniyorsa ne kadar

  • Admin Admin Yazar | Eylül 5, 2018

   Ehliyet ve topu değişikliğinde cuzi bir miktar ücret ödenir. Fiyatlar hakkında pek bilgim yok.

 131. Fevzi Fevzi Eylül 5, 2018

  Maliyeti ne kadar?

 132. Pinar Pinar Eylül 8, 2018

  Merhaba, bizim soyadimiz öğürtay söylerken veya bi operatore aktarırken kimse anlamıyor tek tek kodlama yapılıyor çoğu kez yanlış yazılıyor bu değişik mahkeme kararı ile mi dilekçe ile mi olur?

  • Admin Admin Yazar | Eylül 9, 2018

   Mahkeme Kararı İle olur.

 133. Zeynel Zeynel Eylül 8, 2018

  Merhaba benim ismim normelde zeynel ama kimlikte zeyni yazıyor düzelte bilirmiyim kaç ay sürüyor temmuzun 17 sinde dilekçe verdim ama nerden öğrencegim düzeldiğini ?

  • Admin Admin Yazar | Eylül 9, 2018

   Düzeltebilirsiniz. Dilekçe 1 ay içinde sonuçlanır. gidip nüfus müdürlüğünden sonucunu öğrenebilirsiniz.

 134. Kerem Kerem Eylül 9, 2018

  Merhabalar sevgili admin.İsmim Keremullah. İsmim toplum tarafından olumsuzca karşılanıyor Siyasi örgüt üyesi veya Işıdçi misin diye soranlar oluyor vs. İsmimi sadece kerem olacak şekilde nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim?

  • Admin Admin Yazar | Eylül 9, 2018

   Tabi, Nüfus müdürlüğüne dilekçenizi verin. Büyük ihtimal ile isminizi düzeltirler.

 135. NURULLAH NURULLAH Eylül 10, 2018

  MERHABA BEN DİLEKÇE VERDİM İSMİ Mİ DÜZELTMEK İCİN AMA 3 AY SONRA SONUÇLANIR DEDİ E DEVLETTEN BAKARSIN DEDI ACABA COK MU YOGUNLAR ?

  • Admin Admin Yazar | Eylül 10, 2018

   Olabilir, bakın normal bir internet sitesinde 300 üzerinde yorum geliyorsa, yoğun talep vardır demektir. 🙂

 136. Fethullah Fethullah Eylül 14, 2018

  Merhabalar benim adım Fethullah . Malum büyük sıkıntı. İsmimi nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirmiyim? Mahkeme ise masrafı ne kadar ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Admin Admin Yazar | Eylül 14, 2018

   Merhaba, Nüfus Müdürlüğüne dilekçe verin ve dilekçede ismim terör örgütü lideri ile aynı olduğu için değiştirmek istiyorum. Biye beyanda bulunun büyük ihtimal ile değiştirirler, sonuç alamazsanız mahkemeye başvurursunuz.

 137. Fethullah Fethullah Eylül 15, 2018

  Sayın admin nüfus müdürlüğüne gittim bana imla kurallarından kaynaklanan isimlere müdahele ettiklerini söylediler.mahkeme masrafları ne kadar tutar acaba?

 138. Hatice Hatice Eylül 15, 2018

  Benim soyadım oral da ben nasıl değiştirebilirim acaba

  • Admin Admin Yazar | Eylül 16, 2018

   Orak olarak değiştirebilirsiniz, bence güzel olur 🙂

 139. yusuf yusuf Eylül 18, 2018

  MERHABA BENDE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE VERELİ TAM 2 AY OLDU HALA SONUÇLANMADI NASIL ÖĞRENEBİLİRM BU KADAR UZUN ZAMAN OLMASI SİZCE NORMAL Mİ

  • Admin Admin Yazar | Eylül 20, 2018

   Yaşadığınız il ve ilçeye göre yoğunluk oluşmuş olabilir, ama yinede 2 ay çok uzun bir süre bence müdürlüğe gidip bir bilgi alın.

 140. Zeynel Zeynel Eylül 22, 2018

  Merhaba benim ismim düzeltildi ama önceki ismim ehliyete yazıyor nasıl duzeltirim ücret alırlar mı?

 141. Pınar Pınar Eylül 22, 2018

  Merhaba,benim adım gülpınar ..ancak nufusta ayri olmasi gerekirken bitisik yazilmis.gül pınar olarak ayirabilimiyim ya da tamamen gül ismini kaldirabilirmiyim?tesekkurler

  • Admin Admin Yazar | Eylül 22, 2018

   Dediğiniz her iki işlemi de yapabilirsiniz.

   • Şeyhmus Şeyhmus Eylül 23, 2018

    Merhaba benim adım şeyhmus ben Yusuf olarak değiştirmek istiyorum nüfus mahkeme olmadan değişimi

    • Admin Admin Yazar | Ekim 3, 2018

     Maalesef, bu işlemi mahkeme olmadan yapamazsınız.

 142. Şeyhmus Şeyhmus Eylül 23, 2018

  Merhaba kimlikte ismim şeyhmus ve ben Mehmet Yusuf olarak değiştirmek istiyorum mahkeme olmadan degisirmi

 143. Durmuş Durmuş Eylül 23, 2018

  Merhaba, ismim durmuş. İsmimi nüfus müdürlüğüne gidip değiştirebilir miyim yoksa mahkemeye mi başvurmam gerekiyor?

  • Admin Admin Yazar | Eylül 23, 2018

   İsminizdeki 2-3 harfte değişiklik yapabilirsiniz yani komple durmuş ismini mehmet yapamazsınız. bu işlemi yapmak istiyorsanız mahkemeye başvurmalısınız.

 144. Ömer Karda Ömer Karda Eylül 23, 2018

  Merhaba benim ismim umut deyiştire bilirmiyim adminim

  • Admin Admin Yazar | Eylül 23, 2018

   Adınızı ne yapacaksınız ? ona göre cevap verelim 🙂

 145. Ruhidee Ruhidee Eylül 24, 2018

  Merhaba benim ismim normalde ruhide ailem ve çevremdeki herkes bu ismimi kullanıyor fakat babam ismimi yazdırmak için gidince anlamayıp rukiye yazmışlar. Bir ay önce İzmir Konak’taki nüfus müdürlüğünden ismimi değiştirmek istedim fakat ismimi aratıp tdkda yok o yüzden yapamam deyip benimle ilgilenmediler.Nüfus müdürlüğünden ismimi değiştirme ihtimalim var mı sizce yoksa mahkemeye mi başvurmam gerekir

  • Admin Admin Yazar | Eylül 24, 2018

   Değiştirmesi gerekir, bu arada ülkedeki tüm isimler zaten TDK da olmaz, bu saçmalığı kim söylediyse yanlış yapmıştır. Doğu ve güneydoğuda bir sürü insanın adı Kürtçe ve hiçbirinin ismi TDK da yok 🙂

 146. mira mira Eylül 24, 2018

  öerhaba benim kimlikte adım cihan yazılmış ama etrafımda herkes mira olarak bilir ve dalga konusu erkek ismi olduğu için nüfusa başvursam değişirlermi çojk zorluk yaşıyorum

  • Admin Admin Yazar | Eylül 24, 2018

   Bu şekilde bir dilekçe gönderin değiştirip değiştirmemek onların inisiyatifine kalmış, Ama yönetmenliğe göre bu şekilde isim değişikliği yapılmaz.

 147. Zehra Zehra Eylül 24, 2018

  Merhaba benim adım kimlikte ZÖHRE ama herkez bana ZEHRA diyor babam nüfus müdürlüğüne adımı yazdırırken zehra demiş ama saolsun müdürlükten kişi ZÖHRE olarak kimliğimi vermiş babama babamda çok soylenmi ama eski toprak kabullenmiş bu durumu ama ZEHRA olarak çağırmışlar hep ve oylede seslenir herkes ve cevrem sadece resmi yerlerde ZÖHRE denir ben bu ısmi kabul edemedim bir türlü kim kimlikteki adının ZÖHRE olduğunu bilse dalga geçiyorlar ( zehir zöhur zöhriye zöhur ) daha akla gelmicek sözcükler resmen alay konusu oluyor kimlikteki adım resmen aşağılanmış gibi hissediyorum o yuzden kimlikteki adımı ( ZEHRA ) ile degistirmek istiyorum kizom dahi ismimden hoşlanmıyor buda beni piskolojik olarak yipratiyor yardımcı olurmusunuz lütfen değiştirebiliyor dimi teşekkürler

  • Admin Admin Yazar | Eylül 24, 2018

   İşte kanun tam da bu tür sorunlara çözüm için getirildi isminizi değiştirmek için nüfus müdürlüğüne dilekçe yazın yoğunluğa göre 1 ay içinde isminizin değiştiğine dair bilgi alırsınız.

 148. Dila Dila Eylül 25, 2018

  Merhaba benim adım dila aslında normal hayattada herkes öyle hitap eder ama nufusa kaydederken yapılan yazım yanlışından dolayı dilan yazılmış mahkeme kararı olmadan dilekçe ile bunu değiştirmem mümkün mü?

  • Admin Admin Yazar | Eylül 25, 2018

   Tabi ki değiştirebilirsiniz. Hiç zaman kaybetmeden dilekçenizi yazın.

 149. gül taşkına gül taşkına Eylül 27, 2018

  merhaba ben eşimden ayrıldım ve vefat etti. 5 yasında da oğlum soy adımı vermek istiyorum dilekçemi de verdim ama soy adımı veremezmişim. dava açmam gerekir mi?

  • Admin Admin Yazar | Eylül 27, 2018

   Evet dava açmanız gerekecektir.

 150. Mehmet Mehmet Eylül 28, 2018

  Mrb admin .benim ismim mehmet tacettin caymaz herkes tacettin sihirli anem de köpek ismi diye dalga geciyor ne yapmam lazım

  • Admin Admin Yazar | Eylül 28, 2018

   Adınızı bu kanundan yaralanarak değiştiremiyorsunuz, Tacettin adını kaldırmak için mahkemeye başvurmalısınız.

   • Mehmet Mehmet Eylül 28, 2018

    Tek başıma haledebilirmiyim

    • Mehmet Mehmet Eylül 28, 2018

     Admin ailem yanimda değil yaşım tutuyo kndim haledebilirmiyim mahkeme falan

 151. Ramazan Ramazan Eylül 29, 2018

  İyi geceler. Benim adım Ramazan. Ramazan ayında doğduğum için doğal olarak Ramazan koymuşlar. İnanç ve bazı eksiklerden dolayı bu isme layık olmadığım yerine getiremediğimi düşündüğüm için değiştirmek istiyorum. Bu kanundan yararlanabiliyor muyum.

  • Admin Admin Yazar | Eylül 29, 2018

   Malesef adınızı komple değiştirmek için mahkemeye başvurmalısınız. Adınıza layık olmaya çalışın 🙂

 152. Mehmet Mehmet Eylül 29, 2018

  Merhaba benim soy adım KARA Türk dil kurumun daki karşığı renk , jeolojik alan, iftira, yüz kizartıcı suç , leke anlamı taşıyor değiştirmem mümkün mü

  • Admin Admin Yazar | Eylül 29, 2018

   Mahkeme yolu ile değiştirebilirsiniz

 153. Isimsiz Isimsiz Eylül 29, 2018

  Mrb.Cinsiyetim kız ama kimlikte adım Ferhat.Ben nasil degistiricem.lütfen artik bende degistirebileyim .mahkemeye gerek kalmadaan..

  • Admin Admin Yazar | Eylül 29, 2018

   Adınızı feride olarak güncelleyebilirsiniz.

 154. D.parıl D.parıl Eylül 29, 2018

  Merhaba ben isim değişikliği için dilekçe verdim fakat suan değiştirmek istemiyorum nüfus müdürlüğüne vermiştim dilekçemi nasıl iptal edebilirim hemen değişip yeni kimlik mi yollanır yoksa benimmtekrardan gidip onaylamam mı gerekir

  • Admin Admin Yazar | Ekim 1, 2018

   Yeni kimlik yollamazlar, hemen gidip verdiğiniz dilekçeyi iptal etmek istediğinizi söyleyin, işleme alınmamış ise iptal ederler işleme alınmış ise yapacak bir şey yok.

 155. Nur Nur Ekim 1, 2018

  Merhaba benim adım Hikmet Nur hikmeti sildirmek istiyorum bayan olduğum için mahkemeye mı başvurmam gerekiyor

  • Admin Admin Yazar | Ekim 1, 2018

   Öncellikle dilekçe yazın, olumsuz sonuç alırsanız mahkemeye başvurursunuz.

 156. Aybike Aybike Ekim 1, 2018

  Merhaba Aybüke ismini Aybike olarak değiştirebilir miyim sizce? Teşekkürler.

  • Admin Admin Yazar | Ekim 1, 2018

   Tabi ki değiştirebilirsiniz, dilekçe vermeniz yeterli 🙂

 157. Aynur Aynur Ekim 1, 2018

  Merhaba cinsiyetim kadın ama nüfusta ismim Gültekin, asıl ismim aslında Aynur ama sebebi bilinmeyen bir şekilde nufüs memuru bu şekilde yazmış. Bunu nüfus müdürlüğünde düzeltebilir miyim?

  • Admin Admin Yazar | Ekim 1, 2018

   Gültekin ismini Aynur olarak değiştiremezsiniz, ama adınızı Gülten olarak değiştirebilirsiniz.

 158. Ali Rıza Ali Rıza Ekim 3, 2018

  Benim şimdiki adım Ali Rıza bu ismimi Ali diye değiştirebilirmiyim

  • Admin Admin Yazar | Ekim 3, 2018

   Genellikle bu tür iki isimlerde değiklik yapıyorlar, dilekçe verin ama kanuna göre değiştirilemez. Nüfus memuruna kalmış bir durum.

 159. ?? ?? Ekim 4, 2018

  mrhbalar benim adım döne mine olarak değiştirebilirmiyim bilgi verebilirmisinz

  • Admin Admin Yazar | Ekim 4, 2018

   Değiştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüğüne giderek adınızı değiştirmek istediğinizi belirtin.

 160. Hüseyin Hüseyin Ekim 7, 2018

  Selamlar. benim soyadım beşirbellioğlu. Yıllardır hatalı yazılıyor, dalga konusu oluyor. Ygs vb. Sınavlarda dahii adim ve soyadim uzun oldugu icin kodlama yapamiyorum. Müdürlükte soyadimi ‘bravo’ olarak degistirmem mümkün mü? O olmazsa ‘beşir’ olarak kısaltmam? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

  • Admin Admin Yazar | Ekim 8, 2018

   Brovo olarak değiştirmeniz mümkün değil, Beşir olarak değiştirmek için de mahkemeye başvurmalsınız.

 161. Ayşe Ayşe Ekim 8, 2018

  Merhaba 17 yaşında bir oğlum var velayet bende ve bir kanun çıkmıştı mahkemeye başvurmadan nüfustan değişimi soyadı benim soyadımı almak istiyor babasından nefret ediyor mahkemeye başvururursak süreç nasıl olur teşekkür ediyorum

  • Admin Admin Yazar | Ekim 8, 2018

   Vekalet sizde ise mahkeme yolu ile soyadını değiştrebilirsiniz.

 162. Mücahid Mücahid Ekim 10, 2018

  Merhaba sevgili admin. Nüfus müdürlüğüne başvurmuştum ve bugün itibariyle ismim değişti. Aklımı kurcalayan bir şey var. Üniversite mezunuyum. Diplomam eski ismim üzerine ve de 1 defaya mahsus verilir, değiştirilmez diyorlar, ben de şuan atama için beklemedeyim. Bir sorun çıkar mı? Ve ya ne yapmam gerekir? O kadar atamayı bekledim, diploma isimle uyumsuz derlerse hapı yutarım :/

  • Admin Admin Yazar | Ekim 10, 2018

   Diplomada sorun çıkmaz zaten e devlet’ten tüm bilgilerinize bakabilirsiniz. yani sorun çıkmaz

   • Vera Vera Kasım 13, 2018

    Arkadasim isminde harf degisikligimi oldu yoksa tamamenmi degisti gerekce olarak ne sundunu,

 163. Sevde Sevde Ekim 10, 2018

  Merhabalar, ismim sevdenur acaba Sevde olarak düzeltebilir miyim ?

 164. Elif Elif Ekim 14, 2018

  Merhaba ben 1.5 ay önce soyisim değişikliği için dilekçe verdim fakat hala bir cevap gelmedi ortamala ne kadar sürede geri dönüş yaparlar?

  • Admin Admin Yazar | Ekim 15, 2018

   Yoğunluğa bağlı olarak cevabın gelmiş olması lazımdı. Nüfus müdürlüğüne giderek sonucu kontrol edin.

 165. askın sansar askın sansar Ekim 16, 2018

  merhabalar. Kimlikte ismim A S K I N YAZIYOR.Fakat gerçekte Aşkın olmalı .düzelirmi? Teşekkürler.

  • Admin Admin Yazar | Ekim 16, 2018

   Tabiki nüfus müdürlüğüne dilekçe yazarak düzenleyebilirsiniz.

 166. Zeynel Zeynel Ekim 28, 2018

  Merhaba ben ismimi değiştirdim ama ehliyetimde ismim hala eski onu nerden değiştire bilirim ve ne gerekli ??

 167. Döne Döne Ekim 29, 2018

  Merhaba benim ismim döne ama normal yaşantımda defne ismini kullanmaktayım. Bu hem karmaşaya sebep olmakta hem de çalıştığım sektörde döne isminin anlaşılamamasına sebep olmakta farklı isimler telafuz edilmekte ismimi değiştirmek nüfus müdürlüğünden mümkün olur mu

  • Admin Admin Yazar | Ekim 29, 2018

   Başvurunuzu yapın değiştirmek istediğiniz isim ile benzerlik olduğu için değiştirilebilir.

 168. Yağmur Yağmur Ekim 31, 2018

  Öncelikle merhaba, ben ismimi değiştirmek istiyorum Yağmur olarak eski ismimden hiç memnun değilim çok dalga geçiliyor ve annem de ismimi vermediği için memnun değil o da farklı isim istiyor bunun için ilk önce mahkemeye mi başvuracağız yoksa nüfus müdürlüğüne mi? Soyadı ile bir alakamız yok duyduğuma göre yeni kanun sadece soyadı için geçerliymis yardım eder misiniz ?

  • Admin Admin Yazar | Kasım 1, 2018

   Merhaba yeni kanun sadece Soyadını kapsamıyor yeni kanuna göre isim ve soyisminizi değiştirebilirsiniz. Ama kanun isim ve soyisimdeki 2-3 harfi değiştirmenize olanak veriyor yani sizin isminizi değiştirebilmeniz için mahkemeye başvurmanız lazım.

 169. Asiye Asiye Kasım 1, 2018

  Merhabalar benim ismim asiye ismimi asya diye degistirmek istiyorim bu dava olmadanda mumkin olabilirmi

 170. Cem Cem Kasım 8, 2018

  Merhaba,
  Benim hiç kullanmasam bile kimlikte geçen adım Cuma. Bunu Cem olarak değiştirebilir miyim nüfus idaresinde ? Nüfus idaresi değerlendirme yaparken nelere dikkat ediyor ?

  • Admin Admin Yazar | Kasım 13, 2018

   Değiştirebilirsiniz, İsim değişikliği yaparken 2-3 harf değiştiriyorlar genellikle.

 171. Murat Murat Kasım 9, 2018

  Merhabalar.. Ben soyisim için 1 ay once dilekçe vermiştim. 2 gün once e devletten kabul edildiğini gördüm ancak aile içerisinde problem yaşandı henüz yeni kimliğimi çıkarmadım iptal etme şansım var mıdır

 172. Vera Vera Kasım 13, 2018

  Merhaba admin ben bugun nufus mudurlugune gittim isim degisikligi yapmak istedigimi acikladim memure ismimi sordu anlaminin kotu oldugunu kucuk dusurucu ve dalga konusu oldugunu yaz dedi kurul karar verecek dedi olumlu sonuclqnma ihtimali varmi yoksa kesinlikle redmi gelir

 173. Hüsniye Hüsniye Kasım 14, 2018

  Merhaba,

  Ablamla aynı ismi taşıyorum bu sürekli alay konusu oluyor.Size sormak istediğim nüfus müdürlüğünden ikinci bir isim ekletebilirmiyim.

  Teşekkürler

  • Admin Admin Yazar | Kasım 14, 2018

   Maalesef ekleme yapılmaz, ama adınızda 2-3 harf değiştirebilirsiniz.

 174. tavsiyemizmir tavsiyemizmir Kasım 14, 2018

  merhaba ben 16 yasındayım ve soyadım tüysüz bunu degiştirmek istiyorum mümkün mü

  • Admin Admin Yazar | Kasım 14, 2018

   Soyadınızda 2-3 harf tek değiştirebilirsiniz. yani soyadınızın tamamını değişitemezsiniz

 175. Taner Bayram Taner Bayram Kasım 16, 2018

  Merhaba, benim adım Taner ismimi seviyorum ama, doğduğum da kulağıma Baybora Taner olarak okunmuş adım (dedemin adı Baybora) kendimi eksik hissediyorum. Insanlar tam adımla seslensin istiyorum. Bir öneriniz var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Admin Admin Yazar | Kasım 16, 2018

   Merhaba, isminizin başına Baybora eklemek için mahkemeye başvurmalısınız.

 176. koc koc Kasım 18, 2018

  esimin ismi memiş cok anlamsiz ve herkes tarafindan alay edildigi icin mehmet yapmak iatiyoruz mahkemesiz olurmu acaba

  • Admin Admin Yazar | Kasım 19, 2018

   Olur, size en yakın nüfus müdürlüğüne başvurunuz.

 177. Yavuz DÖRT Yavuz DÖRT Kasım 25, 2018

  Merhaba benim adım Yavuz DÖRT, anlaşıldığı gibi soy adım bir rakamın yazılışı, bu durum çocukluğumdan beri alay konusu oldu, soy adımı değiştirmek için dilekçe ile nüfusa başvuru yapabilir miyim??

  • Admin Admin Yazar | Aralık 1, 2018

   Başvuru yapabilirsiniz. Ama soyadınızın sadece 1-2 harfini değiştirebilirsiniz.

 178. Can Can Kasım 28, 2018

  Merhabalar ben soyadımı değiştirmek istiyorum şuna kullandığım soyadım Tangal hayatımda anlama sıkıntısı oluyor başka insan larda bazen kankal diyen bazen mangal diyen bazen sonunda ki L harfini kaldırıp. Söyleyenler oluyor dilekçe ile başvursam değiştirirmişim birde ne kadar süre içerisinde değişiyor

  • Admin Admin Yazar | Aralık 1, 2018

   Dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Soyadınızın 1-2 harfinde değişiklik yapabilirsiniz. Genellikle yoğunluğa göre 1 ay içinde cevap geliyor.

 179. Can Can Kasım 29, 2018

  Adım can ama nufus da Canip diye yazıyor yanlış yazılmış bugün dilekçe verdim can olması gerektiğini belirttim sizce olumlu oluru?

  • Admin Admin Yazar | Aralık 1, 2018

   Çok büyük ihtimal ile adınız Can olarak değişir. Şimdiden hayırlı olsun 🙂

 180. Berkay Berkay Aralık 1, 2018

  Merhaba adim Berkay ve kadinim.Dun nufusa ismimi degistirmek icin dilekce yazdim harf hatasi nedeniyle ve toplumda erkek zannedildigim icin alay edildigini yazdim.ve Beray olarak degistirilmesini istedim.Nufus memuru yazdirtti dilekceyi bir sorun olur demedi ama degisim olurmu red mi gelir?kac gunde sonuclaniyor bilginiz varmi

  • Admin Admin Yazar | Aralık 1, 2018

   İsminiz çok yüksek ihtimal ile değişir, sonucu 1 ay içinde gelir. Değişirse buraya tekrar yazın 🙂

   • Beray Beray Ocak 26, 2019

    Ismim Beray olarak 2 ay sonra degistirildi e devletten baktigimda farkettim kimlik pasaport ehliyet icin basvurdum baska yerlere bildirmem gerekiyormu kamu calisaniyim kurum.otomatik guncellermi acaba

    • Admin Admin Yazar | Şubat 5, 2019

     Başka alanlara başvurmanız gerekmez.

 181. nurettin nurettin Aralık 1, 2018

  s.a. soyadım ürer. her muhabbette müstehcen manaya çekilerek dalga geçiliyor. nüfus müdürlüğüne başvurdum. sizce geçerli sebep sayılabilir mi. olumlu sonuçlanır mı ?

  • Admin Admin Yazar | Aralık 1, 2018

   Geçerli sebep sayılabilir, bence soyadınızı Ülker yapın 🙂

 182. Ömer Ömer Aralık 4, 2018

  Merhaba, kızımın 2 isimi var. Diğer ismini kullanmıyoruz. İleride sıkıntı yaşamaması için sildirmek istiyoruz. Nasıl bir yol izlememiz gerekir? Ne kadar sürede sonuçlanır?

  • Admin Admin Yazar | Aralık 7, 2018

   Bu durumu çözmek için mahkemeye başvurmalısınız.

 183. Keziban Keziban Aralık 4, 2018

  İsmim Keziban cok kisi dalga geciyor malum biliyorsunuz sosyal medya olsun vs dalga ve gulunc.bir isim nufus mudurlugu ismimi degisirmi ismimi buse diye degisecegim.

  • Admin Admin Yazar | Aralık 7, 2018

   Değiştirmezler, adınızı mahkemeye başvurarak değiştirebilirsiniz.

 184. elnur elnur Aralık 7, 2018

  selam 18 yasındayım vekalatım annemde elnuru kullanmak ıstemıyorum daha cok erkek ve gayler kullanıyor memnun degılım bırde selin aılemızde bır selın daha var artı babam koymus kendısınıde hıc gormedıgım ıcın ne soyadını nede o ısmı tasımak ıstemıyorum selını sidelya yapabılırmııyım bırde annemın soyadını kullanabılırmıyım yenı kımlılerde kanuna göre

  • Admin Admin Yazar | Aralık 7, 2018

   Vekaletiniz annenizde ise onun soyadını kullanabilirsiniz. Elnur’u sidelya olarak değiştirmek için mahkeymeye başvurmalsınız.

 185. Isil Isil Aralık 7, 2018

  merhaba, babam zamanında kütüğünü İstanbul’a taşırken nüfus memuru imla hatası yaparak “Kumanlı” olan soyadını “Komanlı” olarak yazmış. Baban rahmetli oldu. Bu yasadan faydalanarak ben kızı olarak kendi soyadımı “Kumanlı” olarak dilekçe yolu ile düzeltebilir miyim? imla hatası bana değil zamanında babama yapılmış. bu sorun teşkil eder mi?

  • Admin Admin Yazar | Aralık 7, 2018

   Sorun teşkil etmez, soyadınızı düzelttirebilirsiniz, yeni yasa bu tür sorunları çözmek için çıkarıldı

 186. Nurgül Nurgül Aralık 7, 2018

  Merhaba kızımın adını Alya Damla koyduk fakat kimlikte Ayla yazıyor yanlış yazıldı. Dilekçe yazsak değişir mi ? Bir de oturduğumuz ilçe nüfus müdürlüğüne yazsak olur mu başka ilçe nüfus müdürlüğünden kimliği cıktı.

  • Admin Admin Yazar | Aralık 7, 2018

   Nüfus müdürlüğü fark etmez, ama 2. ismi eklemek için mahkemeye başvurmalsınız

   • Nurgül Nurgül Aralık 8, 2018

    Ayla Damla yazıyor zaten onu yazmamışım size..Ayla yı Alya yapabilirmiyiz mahkemesiz?

     • Nurgül Nurgül Aralık 28, 2018

      Malesef dilekçe ile değişmiyor mahkemeye başvurun dediler nedeni ise Ayla da Alya da isim olduğu içinmiş saçmalığa bakarmısınız isim olmayan birşey yazilsaymis o zaman dilekçe ile değişiyormuş .

    • kafkasyalı kafkasyalı Ocak 9, 2019

     Kayıtlı olduğunuz ilçe veya il Nüfus müdürlüğüne Etkili bir dilekçe vermeniz bu işi çözecektir.Size bir (örnek:.)İsmim ayla olduğundan dolayı alay konusu olmaktadır.Arkadaşlarım ay,ay, ay yukarıda sen yerde şeklinde alay konusu yapılmaktadır.bu sebepten dolayı ismimi Alya olarak değiştirmek istiyoru.Bilginize saygılarım’la arz ederim.Bu kadar.15 gün içinde aşağı yukarı cep telefonuna mesaj düşer bu arada cep telefonunu dilekçeye eklemen gerekiyor

 187. Erdihan Erdihan Aralık 10, 2018

  Merhaba. Benim ismim erdihan cinsiyetim kız. 25 ekimde dilekçe verdim nüfus müdürlüğüne hala aramadılar acaba kabul etmediler mi dilekcemi yada onlar mi bana ulasak😑

  • Admin Admin Yazar | Aralık 11, 2018

   Genellikle onlar size ulaşır, ama bu zamana kadar gelmedi ise siz gidip sorun bi

 188. tugba tugba Aralık 14, 2018

  isim degişikligi icin başvuru yaptm bu isim değisikligi ne zamana kadar hallolur

  • Admin Admin Yazar | Aralık 16, 2018

   yaklaşık 1 ay içinde cevap gelir.

 189. Fettah poyraz Fettah poyraz Aralık 16, 2018

  Merhaba adım Fetullah. Ben adımı değiştirmek istiyorum kesin olarak da değiştiricem. Ülkemize darbe girişiminde bulunmuş bir kişinin adını taşımak istemiyorum artık. İsminin anlamı güzel ama zoruma gidiyor o adımı söylediklerinde ölen şehitlere ihanet gibi etmiş gibi hissediyorum. Ama asıl sorum şu. Ben bedelli askerlik yapıcam ve o asker ocagına hain olan terörist olan kişinin adını sokmak istemiyorum. Çünkü her adımla seslendiklerinde zoruma gidicek. Sokaktayken herkese adımı değiştirdiğimi söylesemde kimlikte hala değişmedi mahkemeye verdim. Sorum şu. Adımı değiştirisem bedelli askerlik için bir sorun olur mu. Başvurum fetullah olarak görünüyor ne gibi sorun olur.

  • Admin Admin Yazar | Aralık 25, 2018

   Adınızı değiştirirseniz hiçbir sorun olmaz, zaten e-devlet sistemine ve MSB sistemine yansır yeni adınız.

 190. FETTAH POYRAZ FETTAH POYRAZ Aralık 17, 2018

  ADMİN SORUMA CVP VERİR MİSİNİZ

 191. Nazlı Nazlı Aralık 17, 2018

  İsmim aslında Nazlı Hilal. Ama kimlikte Nazlı yazıyor. Almanya doğumlu olduğum için isim yazarken Alman adam ismimin anlamını sormuş. Babam da Hilal’in bizim kültür ve değerlerimizle ilgili olduğunu söylemiş. Adam bilerek Hilal’i yazmamış. Babam kimliği alınca ismin yazılı olmadığını görünce adam geçti artık falan demiş. Davasız olarak dilekçe ile isim ekletebilir miyim. 10 senedir Türkiye’deyim. 17 yaşındayım

  • Admin Admin Yazar | Aralık 25, 2018

   Maalesef, mahkemeye başvurmalısınız.

 192. Hatice Hatice Aralık 17, 2018

  Merhaba , ben nisan ayinda mahkemeye davva actim isim degistirmek icin. Yeni yasa cikmis. Benim davam simdi ne olacak. Mahkeme ile mi ismimi degistirecegim yoksa nufus mudurlugu yeterli olacak mi? İsmim hatice , senem yapmak istiyorum. Simdi ben ne yapacagim , bilgi verirseniz sevinirim..

  • Admin Admin Yazar | Aralık 25, 2018

   Mahkeme yolu ile değiştirmeniz gerekiyor.

 193. Hülya Hülya Aralık 20, 2018

  Merhaba ben kızımın ismini sinem simay olarak kimlikte yazdırmak istemiştim ama sinem semay olarak yazmışlar ben hastanedeyken çıkartmışlar kimliğini şimdiki kanunla düzeltilme bilirmi acaba

  • Admin Admin Yazar | Aralık 25, 2018

   Tabiki düzeltebilirsiniz.

 194. Rukiye Rukiye Aralık 20, 2018

  Merhaba benim adım Ruken ama nüfus memuru kimliğime Rukiye yazmış Rukiyeyi sadece resmi kurumlarda kullanmak zorunda kaliyorum günlük hayatimda ise hep Rukeni kullandim bu yasima kadar bu ikilik beni rahatsiz ediyor ve zor durumda birakiyor yeni yasa ile dilekceyle değiştirebilir miyim lütfen cevap verin bana Teşekür ederim.

  • Admin Admin Yazar | Aralık 25, 2018

   Adınızı Ruken olarak değiştirebilirsiniz.

 195. Dudu Dudu Aralık 23, 2018

  Ben yeni kimlik çıkarttım isminde harf hatası var yeni kimlik çıkartmış olmam sorun yaratır mı

 196. Vb Vb Aralık 27, 2018

  Merhaba nufusa basvurali 1 ay oldu daha degisiklik yok fakat olumsuz olmasi halinde de haber veriliyormu yoksa sadece olumlu sonuclandigindami haber geliyor

  • Admin Admin Yazar | Aralık 30, 2018

   Kendiniz onlara ulaşıp olumlu olumsuz haber alabilirsiniz.

 197. Kalender Kalender Aralık 29, 2018

  Soyadım SEFIL değiştirebilirmiyim?

  • Admin Admin Yazar | Aralık 30, 2018

   en fazla 2 harfi değişitirebilirsiniz.

 198. Kamil Kamil Ocak 1, 2019

  Kamil ismi bilindiği üzere ülkemizde alay konusu oldu ve rahatsız oluyorum bunun için mahkemeye mi yoksa nüfusa mi başvurmam lazim

  • Admin Admin Yazar | Ocak 8, 2019

   Soyadınızın bir veya iki harfini değiştirebilirsiniz. Eğer 2 harf değiştirerek başka bir isim bulabiliyorsanız. Mahkemeye gitmenize gerek yok, diğer türlü mahkemeye başvurmalsınız.

 199. Tugce Tugce Ocak 7, 2019

  benim soyadım portakal soyadımı dilekceyle değiştirebilirmiyim

  • Admin Admin Yazar | Ocak 8, 2019

   Soyadınızın bir veya iki harfini değiştirebilirsiniz.

  • kafkasyalı kafkasyalı Ocak 9, 2019

   Bu soy adı değiştirebilirsiniz.Dilekçeniz anlaşılır ve net olmalı.oturduğunuz evin kayıtlı olduğu yerin Nüfus müdürlüğü olması şarttır.Yeni kimlik her yer de değişiyor fakat isim değişikliği oturumu bulunduğunuz ikamet yerinin Nüfus müdürlüğü olmalı.Dilekçeniz etkileyici olmalı soy adından neden dolayı rahatsız olduğunuzu net bir şekilde anlatmalısınız.Bir -ÖRNEK-Soy ismimin portakal olmasından dolayı alay konusu yapılmaktadır.iş arkadaşlarım portakal orda kal şeklinde alaya sebebiyet vermektedir.iş hayatımda olumsuz etki yaptığından dolayı ismimi (Atıyorum) Asyalı olarak değiştirmek istiyorum.saygılarımla arz ederim.Aslında bu sitede bir dilekçe örneği olmalı.

 200. Erdinç Erdinç Ocak 8, 2019

  Benim soyadım yandım acaba değişir mi birde kurul ve işlem ne kadar sürer bilgi verirmisiniz

  • Admin Admin Yazar | Ocak 8, 2019

   Soyadınızın bir veya iki harfini değiştirebilirsiniz.

  • kafkasyalı kafkasyalı Ocak 9, 2019

   Etkili bir dilekçeyle rahatlıkla değiştire bilirsiniz.ÖRNEK:Benim soy adım KAÇAR Dilekçemde Soy adım KAÇAR olduğundan dolayı alay konusu dur.İş hayatımda beni olumsuz etkilemektedir.İş yaptığım kişiler alır kaçar şeklinde yorumlar yapılmaktadır.Bu nedenle soy ismimi kafkasyalı olarak değiştirmek istiyorum bilginize saygılarımla arz ederim.Ve bana 15 gün içinde çep telefonuma mesaj geldi .İsminiz sisteme kayıt edilmiştir yeni kimlik için baş vurabilirsiniz.O günü yeni kimlik için baş vuramadı yani yeni kimlik çıkartmaya gitmedim .Bankada bir havale için gittiğim zaman kimliğimi istediler bende eski kimliği verdim çünkü yenisi yoktu.Banka bana soy ismin tutmuyor burada kafkasyalı yazılı diye parayı dahi kabul etmedi.Bilgine

 201. Öznur Öznur Ocak 9, 2019

  Merhaba, benim adım Habibe Öznur. Habibe ismi ile çok dalga geçiliyor ve eski bir isim. Kendimi tanıtırken kullanmıyorum sadece resmi kurumlarda karşıma çıkıyor. Öznur ismini ise sevemiyorum. Bu iki ismi değiştirebilir miyim? Ya da sadece Habibe’yi dilekçe ile çıkartabilir miyim? (Habib, ya habibi) diyerek dalga geçiliyor. Teşekkürler.

  • Admin Admin Yazar | Ocak 12, 2019

   Maalesef bu işlemler için mahkemeye başvurmalsınız.

 202. kafkasyalı kafkasyalı Ocak 9, 2019

  Beğenmediğiniz,İsim ve Soy isim değişikliği baş vuru dilekçeniz çok önemlidir.Dilekçenizde isminizden ne hakkında rahatsız olduğunuz net ve anlaşılır bir şekilde beyan etmeniz etkili olacaktır.Nüfus müdürlüğünde uzman 4 heyet bu dilekçe’leri inceler,İsminizin hatalı yazılışını zaten anlaşıldığından kabul edilir.Birde anlaşılır fakat alay konusu olan veya itici olan Ad ve Soy adlarda etkileyici bir dilekçeyi kabul ettirme şansınız yüksektir.ÖRNEK:Soy ismim KAÇAR (dilekçemde soy ismim KAÇAR olduğu için iş hayatımda alay konusu ve güvensizlik kaynağı yaratmaktadır.İş yaptığım kişiler alır kaçar şeklinde yorumlar yaptığından soy ismimi kafkasyalı olarak değiştirmek istiyorum. Dilekçeniz den kendiniz bile etkilenmeniz gerekiyor.Onbeş gün sonra cep telefonuma bir mesaj geldi. isminiz ve soy isminiz kabul edilip sisteme kayıt yapılmıştır ,yeni kimlik için baş vurabilirsiniz .

 203. Fadime Fadime Ocak 9, 2019

  İyi aksamlar benim adım fadime herkesin dalga konusu oluyor adımı degistirebilir miyim ayriay bı .ücret alıyorlar mi

  • Admin Admin Yazar | Ocak 12, 2019

   Ücreti yok, adınızın bir veya iki harfini değiştirebilirsiniz.

 204. Ceydanur Ceydanur Ocak 13, 2019

  Merhaba benim adım ceydanur fakat nuru sildirmek istiyorum dilekçe ile silinir mi?

  • Admin Admin Yazar | Ocak 14, 2019

   Silinir düzgün bir dil ile gerekçelerini yazarak dilekçeyi verin nüfus müdürlüğüne, değiştirirler.

 205. Muhüttin Muhüttin Ocak 17, 2019

  Merhaba Bugun nufus mudurlugune dilekce verdim muhuttin olan ismimi ömer olarak degistirmek icin dilekceyi verdigim kisi bu biraz zor dedi sizce değiştirirler mi?

  • Admin Admin Yazar | Ocak 20, 2019

   Bence de zor ama artık görevli memurun insafına kalmış 🙂

 206. Davut Davut Ocak 23, 2019

  Merhaba ben im adım Dursun bende deistirmekd istiyorum nüfus müdürlüğü nde dilekçe ytrlimidir

  • Admin Admin Yazar | Şubat 5, 2019

   Dursun adını Davut olarak değiştirmek istiyorsanız dilekçe verin. Normalde değişmez ama nüfus memurunun inisiyatifine bağlı

 207. Özgür Özgür Ocak 24, 2019

  Merhaba, isim değişikliği yaptım, kabul edildi ve şuan karar resmi gazetede yayınlandı. Önemli bir gerekçeyle eski adımı 4 ay daha kullanmam gerekiyor. Kimliğim değiştikten sonra resmi evrakta eski ismimi kullanmam sorun olur mu acaba? Olursa kimliğimi değiştirmeyi 4 ay sonra mı yapmalıyım. Belli bir süresi var mi?

  Aydinlatirsaniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Admin Admin Yazar | Şubat 5, 2019

   Kimliğinizi değiştirdikten sonra yeni adınız ile işlem yapmaya başlayın.

 208. Duru Duru Ocak 25, 2019

  Merhaba benim ismim kimlikte Durkadın olarak yazıyor. Bunu Duru Kadın olarak değiştirmem ve Kadın ismini sildirmem nüfus müdürlüğünde mümkün olur mu?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 5, 2019

   Başvurunuzu yapın ama değiştirileceğini sanmam. Mahkeme yolu ile değiştirebilirsiniz.

 209. Ceyhan Iş Ceyhan Iş Ocak 26, 2019

  Merhabalar adım ceyhan değiştirmek istiyorum ismim yüzünden hep alay konusu oluyorum gittiğim veya yeni tanıştığım insanlar bana Ceyhan dışında ger ismi söylüyor yaşamımda ismim yüzünden çok zorlanıyorum acaba isim değişikliği için baş vursam

  • Admin Admin Yazar | Şubat 5, 2019

   Adınızıdan bir iki harf değiştirerek başka bir isim türetebilirseniz. Dilekçe vererek değiştirebilirsiniz.

 210. T. T. Ocak 27, 2019

  MERHABA…
  .
  .
  sayın admin 3 ADET SORUM VAR durumum acil cevaplayabilirseniz sevinirim…
  .
  .
  BEN KÖTÜ BİR OLAY YAŞADIM…
  BU OLAY MEDYAYA DA YANSIDI…
  PSİKOLOJİM ALT ÜST OLDU…
  YAŞADIĞIM TRAVMAYI HATIRLATMASI BENİ ÜZMESİ PSİKOLOJİMİN OLUMSUZ ETKİLENMESİ VE (((ABESLİK__3.MADDE))) TEŞKİL ETMESİ SEBEBİYLE
  .
  .
  1) NÜFUS MÜD. DE İSMİMİ DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM… YOKSA MAHKEMEYE Mİ BAŞVURCAM?
  .
  .
  2) MAHKEMEDE DEĞİŞTİRECEKSEM AVUKATSIZ DOSYA MASRAFI VB İÇİN NE KADAR MASRAF OLUR?
  .
  .
  3)BİR DE HEM MAHKEME İÇİN HEM DE NÜFUS İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ…YORUMA YAZARSANIZ YADA MAİL ADRESİME YOLLARSANIZ SEVİNİRİM
  .
  .
  VAKİT AYIRDIĞINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 211. Zana Zana Şubat 1, 2019

  Merhaba benim kimlikte adım zana yanlış yazılmış rana olması lazım sosyal hayatımda karışıklık yaşıyorum değişebilir mi ismim?

  • Admin Admin Yazar | Şubat 5, 2019

   Dilekçe yazarak adınızı düzeltebilirsiniz.

 212. Hanım Hanım Şubat 6, 2019

  Merhabalar benim adım Hanım. Gerek iş yerinde gerek sosyal hayatımda birçok problem ve alayla karşı karşıya kalıyorum. İş hayatımda çağırılırken, mail atılırken, günlük hayatımda eşine çağırılırken benim “efendim” demem, müşteri hizmetleri tarzı, banka vs devlet kurumlarında vb hitapta büyük problemler yaşıyorum. İl nüfus müdürlüğünde değiştirilir denildi aradığımda fakat ilçe nüfus müdürlüğünde olmaz denildi. Sizde değiştirebilir ya da ekleme yaptırabilir miyim? 🙁

  • Admin Admin Yazar | Mart 25, 2019

   Merhaba, Yazdığınız gerekçelerin tamamını resmi bir dil ile dilekçe yazarak, nüfus müdürlüğüne gönderin ve yeni isminizi “Hanım” adına yakın bir isim seçin çok yüksek ihtimal ile onaylanacaktır.

 213. Derya Derya Şubat 10, 2019

  İngiltere’de yaşıyoruz. Oğlumun babası ile evli değiliz, kendisi Avrupanın başka bir ülkesinin vatandaşı. Doğumdan sonra oğlumun kaydı Londra Turk konsolosluğunda benim soyadımla yapıldı. Sonrasında oğlumun babası İngiltere’ye geldi, İngiliz doğum sertifikasını güncelledik, babasının soyadını aldı. Sonrasında da oğlumun ikinci ismini burda İngiliz mahkemesi aracılığıyla çıkardık.

  Bu işlemlerin sonrasında konuştuğumuz iki Türk konsolosluktan bir tanesi İngiliz belgeleriyle konsolosluktan güncelleme yapabilirsiniz dedi. Londradaki Turk konsolosluğu şu anda net birşey söyleyemiyor ne yapılması gerektiğine dair. Bu isim değişiklikleri İngiliz makamlarınca halihazırda yapıldı. Oğlum İngiliz vatandaşı. Türk Konsolosluğu bu güncellemeyi yeni kanun uyarınca bir kereliğe mahsus yapabilir mi? (Konsolosluğun da kafası karıştı, emin değiller)

  • Admin Admin Yazar | Mart 25, 2019

   Durum bayağı karışık ama bunu yapma yetkileri var, Konsolosluğun ismi güncelleme yetkisi var.

 214. agit34 agit34 Şubat 12, 2019

  annemler nufus mudurlugune dilekçe vermiş memurda sistemden takip edin degişiklik onaylanınca tekrar randevu alıp gelin demiş fakat nasıl takip ederim bilmiyorum bana yardımcı olur musun?

  • Admin Admin Yazar | Mart 25, 2019

   Gidip nüfus müdürlüğünde sorgulatmanız gerekiyor.

 215. F. F. Şubat 15, 2019

  Soyadım FISTIK nufus mudurlugune 2 hafta once dilekce verdim FIRTINA olarak degistirilmesi icin islem kac gun surer kucuk bir ilce yogunluk oldugunu sanmiyorum

  • Admin Admin Yazar | Mart 25, 2019

   Yaklaşık 1 ay içerisinde cevap gelir.

 216. yaziciyazici yaziciyazici Nisan 10, 2019

  Merhaba benim kimlikte iki ismim var ve ilk ismimi hem kimlige yanlis yazmislar hem de kullanmiyorum. Cevremde herkes ikinci ismimle taniyor beni ve oyle hitap ediyor. Is ortamimda ve resmi islerde de zorlaniyorum.nufus mudurlugune basvurup sildirmem mumkun mu mahkemeye mi basvurmaliyim?

  • Admin Admin Yazar | Mayıs 19, 2019

   Bu yazdıklarınızı resmi bir dil ile nüfus müdürlüğüne yazarsanız büyük ihtimal ile adınızı düzeltirler.

 217. Ebubekir Ebubekir Mayıs 7, 2019

  Merhaba dedem ebubekir diye kayıt ettirmiş beni ama tam söyleyememiş sanırım kimliğe abubekir olarak işlenilmiş 1 hafta önce nüfus müdürlüğüne başvurdum dilekçe yazdım 10 gün içinde belli olur dedi sizdende bilgi almak istedim ne sonuç çıkar

  • Admin Admin Yazar | Mayıs 19, 2019

   Sonuç olumlu çıkmıştır bile, Biraz sorunlar vardı, yorumunuzu yeni gördüm. Ebubekir bey

 218. sami sami Haziran 11, 2019

  adım küçük sami. nüfus müdürlüğüne gittim KÜÇÜK ismini kaldırmak istediğimi söyledim . bunun kanun kapsamı dışında oldugunu ve mahkemeye gitmem gerektiği söylendi.Doğru mu acaba? Ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler…

  • Admin Admin Yazar | Haziran 12, 2019

   Aslında, Küçük adını neden kaldırmak istediğinizi bir dilekçe ile sunmuş olsaydınız belkide değiştirilebilirdi. Ama bu tür ikinci isimler normalde bu kanun kapsamında değil.

 219. Yeliz Tok Yeliz Tok Haziran 16, 2019

  Merhaba ben nufus müdürlüğüne dilekce ile Yeliz olan ismimdeki y harfi silinip Eliz olmasi icin dilekce verdim .Bu onaylanir mi?
  Bilgi verirseniz cok memnun olurum.
  Iyi calismalar dilerim.

  • Admin Admin Yazar | Haziran 16, 2019

   Merhaba bu tür harf değişiklikleri onaylanır. Şimdiden yeni adınız hayırlı olsun 🙂

   • Yeliz Yeliz Haziran 21, 2019

    Cok teşekkür ederim sonucu alinca size bilgi verecegim.

 220. Zana Zana Haziran 16, 2019

  Merhaba benim kimlikte adım Zana. Çok rahatsız oluyorum bu isimden harf değişikliği yapmak istedim Rana adı olarak ama değişmedi bana yardımcı olur musunuz bunu nasıl düzeltebilirim..

  • Admin Admin Yazar | Haziran 16, 2019

   Merhaba, Nüfus müdürlüğüne yeniden dilekçe verip, isminizin nüfus memuru tarafından yanlış yazıldığını ve bu durumdan rahatsız olduğunuzu yazın. Düzgün bir şekilde olayı dilekçeye yazdıktan sonra isim değişikliği onaylanacaktır. Onaylanmadığı taktirde nüfus memuruna kanun hakkında bilgili gösteriniz.

 221. Zana Zana Haziran 16, 2019

  Anlam değişikliği olduğu için kabul edilmedi. Bunu mahkeme olmadan düzeltmem imkansız sanırım

  • Admin Admin Yazar | Haziran 16, 2019

   Sundukları gerekçe çok saçma, Bir vatandaşın adı “Semine” ise anlamdan dolayı adını “Emine” yapamayacak mı? birde her isimde bir anlam mı var?
   Nüfus memurları baştan salma iş yapmış. Çok çok alakasız isim değişiklikleri yaşandı mahkemesiz.

 222. Zana Zana Haziran 16, 2019

  Bi öneriniz var mı çok mağdurum bu isim yüzünden. Herkes beni Leyla olarak biliyor..

  • Admin Admin Yazar | Haziran 16, 2019

   Aslında Ülkemizde çok değişik bir anlayış ve algı mevcut, Örneğin adınız Fetullah olsa ve bunu terör örgütü liderinin adı olduğu için değiştirmek istiyorum derseniz, adınızı Ferhat, Fırat, Faysal, Fehmi gibi isimler ile değiştirebilirsiniz. Size önerim adınızı değiştirmeleri için önlerine benzer bir sebep koymanız.

 223. Zana Zana Haziran 16, 2019

  Hemşireyim daha işe başlamadım. Başlamadan değiştireydim çok iyi olurdu. Yapacak birşey yok çalışınca artık mahkemeye gider değiştiririm

  • Admin Admin Yazar | Haziran 16, 2019

   Bence tekrar bir dilekçe verin, dediğim gerekçeleri yazarak. Kabul edilmezse dediğiniz şekilde artık. Mahkeme yoluna başvurursunuz.

 224. Zana Zana Haziran 16, 2019

  Hazır dilekçe olduğu için sadece değiştirilmek istenen isim yazılıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum 🤷‍♂️

  • Admin Admin Yazar | Haziran 16, 2019

   Maalesef işlerini basitleştirmek için her türlü işi yapmışlar. İsim değişikliklerinin tümü aynı sebepten yapılmaz ki nasıl dilekçe hazırlamışlar?
   Sizin için Konuya Örnek dilekçe ekledim onu inceleyip kendiniz dilekçe düzenleyin ve götürün.

 225. Selvet Yanar Selvet Yanar Haziran 28, 2019

  Merhaba! Resmiyyette ismim selvet gayrı resmi ise Zeynep. Selvet ismimim yanına zeynep yazdırmak istiyorum. bunu Nüfus müdürlüğüne dilekçe vererek yapabilirmiyim.

  • Admin Admin Yazar | Haziran 28, 2019

   Maalesef bu tür işlemleriniz için mahkemeye başvuruda bulunmalısınız.

   • Melih Melih Temmuz 13, 2019

    Merhaba adım ve soyadımdan memnun değilim başka bir problemim yok ama yineden değiştirmek istiyorum 18 yaşıma dha 3 yıl var tek başıma veya velimle birlikte nüfus müdürlüğünden ad ve soyadımı değiştirebilirmiyim diğer internet sitelerinde dilekçe ile ad soyad değiştirmenin 18 yaşından önce mümkün olduğu yazılmış yinede kararsız kaldım size soruyprum teşekkürler

    • Admin Admin Yazar | Temmuz 17, 2019

     Değiştirebilirsiniz, ama keyfi değişiklik demeyin, bir sebep bulup onu yazın dilekçeye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir