Haberler

Ad Soyadı Değişikliği İçin Yeni Kanun Geldi

Ad soyadı değişikliği kanunu

Ülkemizde birçok kişinin imla hataları yüzünden ad soyadı değişikliği    talebi olduğunu biliyorduk. Ad ve soyadı mağdurları için mahkeme kararı gerekiyordu. Yeni gelen kanun ile artık ad ve soyadı değiştirmek için dilekçe yeterli olacak.

Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır

Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır

Yeni Kanun İle Ad Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılabilecek?

Vatandaşlara büyük zorluklar çektiren ve sadece imla hatası yüzünden birçok işini gerçekleştirmek için uğraş verdiren ad soyadı değiştirme sistemi değişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Nüfus Hizmetleri kanunu ile ad soyadı değişikliği imla hataları olan kişilerde sadece dilekçe ile olabilecek.

TBMM’de kabul edilen kanun ile sadece bir kereye mahsus olarak imla veya yazım hatası olan ad ve soyadı sahipleri başvuru yaparak değişikliğe gidebilecek. Yeni kanun ile mahkemelerin çalışma yüklerinin azaltılacağı öngörülüyor. Yüzbinlerce ad ve soyadı mağduru vatandaşımızın yeni kanun ile zaman kaybı yaşaması da önlenmiş olacak.

Ad Soyadı Değişikliği Hangi Durumlarda Yapılabiliyor?

TBMM’de kabul edilen ad soyadı kanunu ile birlikte büyük sorunlarında dijital ortamda önüne geçilmiş olacak. Mahkemelerde yüzlerce isim değiştirme davası da bu kanun ile birlikte rafa kalmış bulunuyor. Mağdur olan vatandaşların yeni kanun Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek olması planlandı.

Ad ve Soyadı değişikliği için sadece imla ve yazım hatası şartı aranıyor. Başka koşullarda adını veya soyadını değiştirmek isteyen vatandaşların mahkemelere dava açma durumu halen yürürlükte. Zaman kaybını önlemek için yapılan tasarı birçok kişinin mağdur olduğu durumu en hızlı sürede çözmeyi amaçlıyor.

Ad Soyadı Değişikliği İçin Nereye Başvuru Yapılacak?

Kabul edilen yeni kararname ile imla ve yazım hatası yüzünden ad ve soyadı mağduriyeti yaşan vatandaşlara değişiklik hakkı verildi. Ad soyadı kanunu mağdur vatandaşlara bir seferlik bağlı oldukları Nüfus Müdürlükleri üzerinden verecekleri dilekçe ile değişim olanağı sağlıyor.

Nüfus Müdürlüğü İsim Değiştirme Dilekçe Örneği

Nüfus Müdürlüğü İsim değiştirme dilekçe örneğini siz istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğü İsim Değiştirme Dilekçe Örneği

Nüfus Müdürlüğü İsim Değiştirme Dilekçe Örneği

Dilekçenin Yüksek Çözünürlüklü Hali için Tıklayın

Başvuru yapacak olan vatandaşların bilmesi gereken bir diğer husus ise eski kimlikleri ile başvuru yapabilecek olmaları. TC kimlik numaralarından kontrol edilerek işlem yapılması yeni düzenleme ile kararlaştırıldı.

Yeni ad ve soyadı kanunu ile aklınıza takılan soruları bize bildirmeniz halinde sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacağımızı bilmenizi isteriz. Yeni kanun Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek. Mağduriyeti olan tüm vatandaşlarımıza büyük kolaylık getiren kanunun 20 Kasım 2017 tarihinde yürürlükte olacağını bilmenizde fayda var.

Kanun Tasarısıyla İlgili Takipçilerimizden Gelen yorumlar :

Merhaba İlgilenenlere duyuru! Soyadım değişti. Bugün mesaj geldi nüfus müdürlüğünden ocak 26 da başvurmuştum bugün tam 1 ay oldu. Gelen mesaj bu şekli̇de; “Soyadı değişiklik talebiniz onaylanmış olup nüfus kütüğüne İşlenmiştir, kimliğinizi yenisi İle değiştirebilirsiniz.” E-Devlet’ten baktım değişmiş. Sanırım açıklayıcı olmuştur. Eski soyadım da KILLI’idi.


Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.


Beğenmediğiniz, İsim ve Soy isim değişikliği baş vuru dilekçeniz çok önemlidir. Dilekçenizde isminizden ne hakkında rahatsız olduğunuz net ve anlaşılır bir şekilde beyan etmeniz etkili olacaktır. Nüfus müdürlüğünde uzman 4 heyet bu dilekçeleri inceler, İsminizin hatalı yazılışını zaten anlaşıldığından kabul edilir. Birde anlaşılır fakat alay konusu olan veya itici olan Ad ve Soy adlarda etkileyici bir dilekçeyi kabul ettirme şansınız yüksektir. ÖRNEK: Soy ismim KAÇAR (dilekçemde soy ismim KAÇAR olduğu için iş hayatımda alay konusu ve güvensizlik kaynağı yaratmaktadır. İş yaptığım kişiler alır kaçar şeklinde yorumlar yaptığından soy ismimi Kafkasyalı olarak değiştirmek istiyorum. Dilekçeniz den kendiniz bile etkilenmeniz gerekiyor. On beş gün sonra cep telefonuma bir mesaj geldi. isminiz ve soy isminiz kabul edilip sisteme kayıt yapılmıştır ,yeni kimlik için baş vurabilirsiniz .

358 Yorumlar

 • Merhaba benim kimlikteki adım MAHMUT fakat bu bnim Doğumdan sonra kimliği düzenleyecek olan memurun hatası üzerine Mehmet iken MAHMUT olarak yazılmış şuan ise bu benim için büyük bi karışıklığa sebep oluyor resmiyette MAHMUT olarak geçmesi sivil hayatımda ise herkesin Mehmet olarak hitap etmesi sorununu doğurdu acaba bnde değiştirebilirmiyim

  • Nüfus müdürlüğüne giderek başvurmanız halinde değiştirmeniz mümkün olacaktır. Bunun için sizden gerekli formu doldurmanız istenecek kısa süre içerisinde sorununuz çözülecektir.

  • MERHABA ESKİDEN DEDEM YURT DIŞINA GİTMEK İÇİN SOYADI NI BAŞ İKEN ERBİŞ OLARAK DEĞİŞTİRMİŞ BEN İSE ŞUAN ESKİ SOYADIMIZ OLAN BAŞ YAPTIRMAK İSTİYORUM NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM

   • Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne mürecaat ederek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yeni gelen kanun ile birlikte bu işlemi yapmanız eskiye nazaran çok daha basit.

    • NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE ŞEF İLE GÖRÜŞTÜM VE BANA YAZIM HATASI ALAY KONUSU VE RÜTBE İSMİ İÇERMEDİĞİ İÇİN MAHKEME İLE DEĞİŞECEGİNİ BİLDİRDİ

    • Merhaba benim adım şemsi kimlikte ama herkes asli der bunu mahkeme kararı olmadan değiştirmem mümkün mu acaba erkek ismi olduğu için çok sıkıntı çekiyorum yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım

    • merhaba ben im şöyle bi sorunum var benim kimlikte adım yaprak soyadım çoban gerçekte yaprak adını kullanmıyorum ismim çağla kolaylıkla değiştirebilir miyim mahkemeye ihtiyaç olmadan ikinci olarak soyadımı gülünç buluyorum çoban olan soyadımı göktürk olarak değiştirmek istiyorum nüfus müd. halleder mi

     • İsim ve soyisminizi değiştirmek için mahkemeye başvurmalısınız. Adınızı belki değiştirirler ama soyadınız için kesinlikle mahkemeye başvurun

  • Mahmut bey öncelikle bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek gerekli evrakları almanız ve başvuru sürecini başlatmanız gerekmektedir. Yeni gelen kanun Soyadını kapsadığı için sizlere ” AD Değişikliği ” konusunda net bir bilgi veremeyeceğimizi üzülerek belirtmek isteriz.

 • Merhaba,evlenirken eşim kendi soyadını da kullanma kararı almıştı lakin şimdi sadece benim soyadımı kullanmak istiyor.Bunu nasıl yapabiliriz?Teşekkürler…

 • Merhaba ben fransada yasiyorum ismim fransizca cok zor okunuyo ve gunluk hayatta gercektén cok zorluk cekiyorum ! Yeni yasaya gore ismimi konsoloslukta degistirebiliyormuyum ? Dilekce yazmalimiyim ? Turkiyeye gelmelimiyim degistirmek icin ?

 • Merhaba benim ismim memik ve ben cok sıkıntı yaşıyorum ismim ile dalga geçiyorlar hic memmun değilim ismimin mert olarak değiştirmek istiyorum bunu dava acmadan nüfus müdürlüğünce değiştire bilirmiyim

  • Konu ile alakalı nüfus müdürlüğüne dilekçe vermeniz durumunda mahkeme kararı olmaksızın isim değiştirme hakkına sahipsiniz demektir. Nüfus müdürlüğündeki memurlar size gerekli detaylı bilgileri vereceklerdir.

  • Memik bey merhaba, öncelikle ” Ad Değişikliği ” ile ilgili bir düzenleme yapılmadığı için bu konuda size net bir bilgi veremeyeceğiz. Ancak bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek konu hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 • Adım Cuma ama coğu kişi perşembe çarşamba hafta günleri ile söyleyerek dalga geçerek sesleniyorlar ben ismimi yusuf koymak istiyorum bu sadece dilekçeyle mümkün mü

  • Cuma bey isim değişikliği yeni kararname ile dilekçe ile değiştirmek mümkün. Ancak hangi şartlarda bunu kabul ettiklerini ba<ğlı olduunuz nüfus müdürlüğüne sormanız daha doğru sonuç erecektir.

 • Merhaba benim adım Nimet ama ben erkeğim. Çevremden dalga geçenler oluyor ve bu durumdan rahatsızım. İsmimi değiştirmek istiyorum ve mahkeme olmadan değiştirebilir miyim? Çok acil cevaplarsaniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Soyadı Kanununun 3’üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan veya problemli soyadları ile imla ve yazım hatası bulunan ya da düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı gerekmeksizin il/ilçe kurulu kararı ile değiştirilebilir. ama eğer adınız Nimet ve siz bunu Ahmet Olarak değiştirmek isiyorsanız mahkeme kararı gerekli.

    • Nimet bey öncelikle bu süreçte başvuru yaptığınız ilin yerel mahkemesindeki yoğunluğa göre süre uzayabiliyor. Bunun için öncelikle konu hakkında nüfus müdürlüğü ile görüşmeniz süreci kısaltıacaktır.

    • Nimet Hanım ortalama 6 Ay ile 1 yıl kadar sürüyor. Bunun sebebi mahkemelerin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermesinden kaynaklanıyor. Mahkemelerin Soyadı değişikliği konusunda yükünü hafifletmek amacı ile bu tasarı çıktı.

 • Admin Benim soyadım İbiş ben soyadını bir işlem yapmak için örneğin bir operetöre söylediğim de anlaşılmıyor kodlamak zorunda kalıyorum birde tersten okununca şibi oluyor buda bazı yörelerde ördek ismi bu yüzdeni dalga konusu oluyor . Bu yasa ile değiştirebilirmiyim nüfus müdürlüğünde

  • Köksal bey bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne sorunu iletmeniz halinde değiştirilmesi mümkün olacaktır. Nüfus müdürlüğündeki memurlar size konu hakkında izleyeceğiniz adımları anlatacaklardır.

  • Konuda bağlı olduğunuz ildeki nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız halinde sizlere doğru bir yol haritası gösterilecektir. Yeni gelen düzenlemeler ile soyadı değiştirmek daha kolay bir hal aldığı kesin ancak gerekli mercilere başvuru yapmanız sizin açınızdan daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

   • Mrb benm kızımın ismi hazal ama herkes yanlış söylüyor ve erkek sanıyorlar nüfüs müdürlüğüne başvurmam yeterli mi

    • Geçerli nedeniniz ile Nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız halinde gerekli adımları memurlar size gösterecektir.

 • Merhaba soyadım Kör ve ben bu soyadı çok gülünç ve utanç verici buluyorum. Acaba bu kanun sayesinde mahkeme olmadan değiştirebilir miyim?

  • Değerli üyemiz öncelikle bu konu için bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğü ile görüşmeniz gerekmektedir. Ayrıca vereceğiniz dilekçe ile birlikte görevli memurlar sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

 • Merhaba benim oğlumun birbuçuk yaşında adını memet kaydetmiştik nufusa gitim mehmet diye diye talep ettim 1ay sonra gel dediler acaba ne kadar sürer

  • Bu durumu kısa bir dilekçe ile çözmeniz mümkün. Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki memurlar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

 • Benim ismim normalde amine olacakmış fakat doğduğum yollarda arapça olarak kabul edilmiş ve ismimi emine olarak yazmışlar değiştirebilirmiyim ama yeni ismimin amine olmasını istemiyorum

  • Yakın zamanda düzenlenen kanun ile birlikte bunu dilekçe ile yapmanız mümkün size en yakın nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmekte.

   • Selamlar gittim konuştum nüfus müdürlüğü ile adam olmaz dedi başından sağmak için mi yaptı neden yaptı hiç bilmiyorum çok mutsuzum

    • Merhaba, Kanuna Göre değiştireme hakkınız vardır. Fazla harf yazılmış. Uygun bir dilekçe yazın ve tekrar gidin.

 • Benim adım Narin fakat kimlikte Naime olarak geçiyor ve ben iki isim arasında kalmışım Naime ismini sadece kimlikte geçiyor diye kullanıyorum. İsmimin kimlikte Narin olarak geçmesini istiyorum. Mahkemeye gitmeden halledebilir miyim?

 • Benim ismim SATI
  satı çok yerde bayan ismi olarak geçiyor bende bundan dolayı sıkıntı yaşiyorum SATI ismimi SALİH olarak Nüfus müdürlüğünden dilekçe ile değiştirebilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim. teşekkür ederim.

 • Admin konuyla ilgili bilginiz nedir bilemiyorum ama çok eksik bilgi var…

  Ajay konusu gülünç isimler değişiklik kapsamında değil maalesef.. sadece yazım yanlışı olan harf hatası olan isimler de değişiklik söz konusu.. Ayşe iken Fatma olarak değiştirmek mümkün değil..

  • Ayşe iken Fatma da yapabilirsiniz ama bunu yapabilmeniz için iyi bir gerekçeniz ile mahkemeye başvurmalısınız.

 • İsimden nefret ediyorum, herkes benle dalga geçiyor ve dalga geçmeleri üzerine psikolojik olarak sıkıntılar yaşıyorum, ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  • Ülkede ismi devlet olanlar var sizinki yine normal 🙂 Nufus müdürlüğüne başvurp değişirebilirsiniz.

 • MERHABA BENİM İSMİM KİMLİKTE ”GÜLÜZAR” OLARAK YAZILDI. ANCAK BANA AİLEM VE AKRABALARIM HİÇ BU ŞEKİLDE HİTAP ETMEDİ ÇÜNKÜ İSMİMİ ”GÜLŞAH” KOYMUŞLAR. ANCAK NÜFÜS MEMURUNUN HATASI İLE GÜLÜZAR OLARAK YAZILMIŞ. NÜFÜS MÜDÜRLÜĞÜNDEN DÜZELTEBİLMEM MÜMKÜN MÜ.

 • İyi günler benim ismim Satılmış ama nüfus müdürlüğüne isim değişikliği için başvurduğumda mahkeme kararı gerekli dendi ancak kanun gülünç ve alay konusu isimleride kapsıyor ne yapabilirim

  • Doğrudur ama kanun kapsamında daha çok isim de yapılan harf yanlışlıkları düzeltiliyor. yani eğer isminizde yanlış yazılan harften dolayı alay konusu oluyorsanız değiştirebilirsiniz. diğer durumlarda mahkemeye yönlendiriyorlar.

 • Merhaba benim adım felemez özgür olarak değiştirmek istiyorum, nüfus müdürlüğünden hallolur mu yoksa mahkemeye mı yonlendirirler

 • Mrb, adım Mecbure üniversiteye gidiyorum ismim ilkokuldan şuana kadar gerek hocalarım ve arkadaşlarım olsun hep alay konusu oldu diyetisyen olmak üzereyim ve ismimin artık bu şekilde kalmasını istemiyorum Esila olmasını istiyorum bu yasadan yaralanma şansım var mı acaba

 • Merhaba benim adım Saim ama kayıtta Sayım diye yazılmış bunu düzeltmek mümkün
  Masrafı ne kadar olur

 • merhabalar benim adım abdil ve avanak abdi salak abdi diye dalga geçiyorlar isim degişikligi mahkemeye gitmeden olabilirmi acaba teşekür eder hayırlı cumalar dilerim

  • Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki göreliden dilekçe ile değişim talebinde bulunabilirsiniz. Ortalama 1 ay içerisinde yoğunluğa göre sonuç alınabiliyor.

 • merhaba bugün nufüsa müdürlügüne gittim soyadım için görevli bayan form verdi doldurdum…1 ay içinde belli olur dedi il nufüs müdürlügüne göndereceklermiş dilekçeleri onlar karar verecekmiş…soyadımda kıllı

  • Yakın zamanda yüksek ihtimal ile onay için size geri dönüş yapılacaktır. İşlemlerin ortalama 1 ay sürmesi yoğunluğa göre normal efendim.

 • Merhabalar benim kimlikdeki adım Bayram. Ama herkez beni samet olarak biliyor. Bayram olan ismimi ilçe nufus müdürlüğünde dilekçe ile samet olarak değiştirmem mümkünmüdür.

 • Admin meraba benim soy ismim yumşak soy adımı degiştirmek istiyorum degiştire bilirmiyim ve ailecek degiştirme istesek nufus mudurlugune ailecekmi gitmemiz gerekiyor surec nasıl işler ve istedigimiz soy ismi alabilirmiyiz ornegin CANDİR yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 • Admin meraba benim soy ismim yumşak soy adımı degiştirmek istiyorum degiştire bilirmiyim ve ailecek degiştirme istesek nufus mudurlugune ailecekmi gitmemiz gerekiyor surec nasıl işler ve istedigimiz soy ismi alabilirmiyiz ornegin CANDİR yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Öncelikle bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. ORada size konu ile ilgili bir forum doldurtacaklar ve süreç başlayacak.

 • Merhaba, benim ismim Nurver, dalga konusu olduğu için sadece Nur yaptırmak istiyorum. Bu dilekçeyle olur mu yoksa mahkeme mi gerekir?

  • Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne isim değişikliği için dilekçe doldurmanız durumunda ortalama 1 ay içerisinde isim değişikliğinizin gerçekleştirmek mümkün.

 • Admin mrb ben yasa çıkmadan öncesinde mahkemeye başvuru yapmıştım resmi gazeteye ilan verilecekti henüz verildi mi bilgimde yok mahkeme biz vericez ilanı demişti ben 298 tl ödeme yaptım mahkemeyi açmak için ve ilan için henüz sonuçlanmadı bende şuan da bu yasadan yararlanabiliyormuyum devlet geri iade ödeme yaparmı bana

  • Konu hakkında sizin durumunuz biraz farklı olduğu için yorum yapmamız doğru olmayacağından nüfus müdürlüğündeki memurlar size daha doğru bilgi vereceklerdir.

 • merhaba benim soyadım ” koyun “soy adımı değiştirmek istiyorum değiştirme sebebim bilir miyim ve ailecek değiştirme istesek 10 / 13 yaşlarında çoçuklarım içinde ne yapmam gerekiyor?

  • İsa bey bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak konu hakkında değişiklik talebinde bulunmanız mümkün. Yeni soyadı kanunu ile işlemler çok daha hızlı sürede ilerlediği için çabuk sonuç alabileceksiniz.

 • Mrb benim ismim abdullah yanına mirza getirmek istiyorum mahkemelik bir durum olurmu yoksa dilekçeyle halledilecekmi tesekkurler

 • Iyı günler esımın adı mübarek gıttı yerde cok alay konusu oluyo bereket diyen ısmını hatırlamayıp farklı farklı ısım takıyolar uda gülüyorlar bu sısteme göre yenı cıplı kımlık çıkarmadan tek seferlıge mahsus nüfus müdürlüğü degıstırırmı

  • Yeni kanun ile nüfus müdürlüğü bu konuda çok hızlı şekilde değişim işlemi yapıyor daha önce aylar süren süreç yeni sistem ile 1 ay kadar kısa bir sürede tamamlanıp yeni kimliğiniz geliyor.

 • Mrb benim ismim abdullah yanına mirza getirmek istiyorum mahkemelik bir durum olurmu yoksa dilekçeyle halledilecekmi tesekkurler süresi ne kadar okur

 • Merhaba İsmim Nüfus Müdürlüğündeki Yanlışlıktan Dolayı 3 TANE İSİM yazmışlar 1 de Soy isim yani çok uzun her yerde problem çıkıyor. Bunun tek isime düşürülmesini istiyorum. İsim değiştirmek değil , sadece 2 ismi sildirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler..

  • Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne müracaat ederek konu ile alakalı dilekçe ile değişim işlemi yapabilirsiniz.

 • Merhaba benim adım Necmi ismimden nefret ediyorum dedem olucak Allah’ın belası insanın ismiymiş
  Arkadaşlarım ve sosyal medyada arda ismi kullanıyorum dilekçeyle değiştire bilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • Ne ile değiştirmek istediğinize bağlı 🙂 eğer harf değişikliği ise değiştirirler, diğer türlü mahkemeye başvurmalısınız.

 • Merhabalar bişey sormak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunz ismim Handan ama surekli yandan diye dalga geçiyorlar ismimi Hande olarak değiştirmek istiyorum öyle bi hakkım var mı yoksa dava mı açmam gerekiyor

   • Admin merhaba ben soy ismimi değiştirmek istiyorum soy ismim keloğlu çocukluğumdan beri çok dalga geçtiler kel keloğlan diye ve gına geldi değiştirebilirmiyim yoksa mahkeme yoluyla mi değişir?

    • Sebepleriyle birlikte güzel bir dilekçe yazıp nüfus müdürlüğüne başvurun. Değiştirebilirler.

 • Merhaba ismimi hatun neziha bu zamana kadar hem çift isim olduğundan hem de neziha neZihe karışıklığı yaşadığımdan Başka bir isim kullanmak istiyorum.sadece dilekçe ile mümkün mü

 • Merhabalar hocam benim adım Oğuzhan Dönmez Soyismimle dalga geçiliyor uzun yıllar bu böyle devam etti sonra ben ailemizin eski soyismini kullanmaya başladım sivil hayatta bi nevi lakap gibi şimdi iş daha boka sarmaya başladı herkes beni Kodaloğlu olarak biliyor ben bile bazen unutuyorum
  Hem alay konusu bir soyismim var hemde çevrem beni başka bir soyadiyla biliyor sizce nüfus müdürluğu yardimci olur mu yoksa mahkeme mi gerekli

 • Sayın admin ben soy isim değişikliği için dilekçe verdim ve 1 ay oldu yeni kimliğimi de aldım. Yeni kimliğimi almama rağmen değişir demi birde ne kadar sürer bu olay

 • Merhabalar,
  İsmim cevat ancak lakab ve tahrik davranışlardan sebep değiştirmek istemekteyim… bu isim değiştirilirmi? aradığımda ekletmek değiştirmek değil sadece harf hataları düzeltileceği söylenildi… ama kanuna bakılırsa 1 defaya istinaden her şekilde değişiklik hakkı tanınacak gibi idi?

  • Malesef Kötü amaç ile kullanılır diye sadece harf değiştirme hakkı vermişler 🙂 Ama isminizi komple değiştirmek isterseniz gerekçesi ile birlikte mahkeme açarak değiştirebilirsiniz.

 • Merhaba bnm ismim normal de ruken anlamı gülen yüz doğduğum zaman babam kimlik çıkarmak için ruken demiş ama onlar kafalarına göre Rukiye yazmışlar sanırım o dönemde Kürtçe isim olduğu için kabul edilmemiş ama Bn Rukiye isminden nefret ediyorum. Sürekli gülen bi insan olarak bni ifade eden ismimi istiyorum ismimi esin ruken olarak değiştirme şansım var mı? Bunlar düzeltme veye imlaya girmiyor çünkü

  • Merhaba, Eskiden böyle bir sıkıntımız vardı Türkçe dışında isimleri kabul etmiyordu nüfus müdürlikleri ama şuan Kürtçe isim kullanabilirsiniz. Esin ismini ekleyemezsiniz ama Rukiye ismini Ruken olarak değişterebilirsiniz.

   • Gittim sordum Rukiye ismini ruken olarak değiştirmek istediğimi ama dilekçe ile olmaz dediler. Acaba baştan savmak için mi dediler.

 • Merhabalar Benim Annemin ismi Yosma Sözlükte Anlamı güzel ama ülkemizde Maalesef Yanlış Anlaşılıyor Dilekçe Yazdık Verdik Oradaki Memur Arkadaş Daha öncede bu isimden Memnun olmayıp Değiştirmek isteyenler oldu Maalesef Kabul edilmedi dedi Nasıl bir yok izlememiz Gerekiyor Teşekkür Ederim

  • Merhaba, Ülkemizde malesef birçok güzel isim bu şekilde lanse edilmiş 🙁 Annenizin ismini mahkeme açarak değiğiştirebilirisiniz.

 • Merhabalar, birkaç gün önce dilekçemi nüfus müdürlüğüne verdim, nihai sonucu bana posta yoluyla mı bildirecekler ya da benim nüfus müdürlüğüne gitmem mi gerekir öğrenmek için?

 • S.A. admin yaw bende ismimden dolayı çoğu yerde rencide oluyorum ismim kamuran ve ben erkeğim .
  Rahmetli dedem nur içinde uyusun fakat bana verdiği isim hayatımı olumsuz etkiliyor değiştirmek mümkünmü

  • Merhaba, Kamuran diye çok erkek ismi duydum bazı isimler vardır kadın ve erkekler ortak kullanır, Deniz ismi gibi mesela sizin isminiz de o türden bir isim değiştirmek isterseniz mahkemeye başvurmalsınız.

 • Merhaba admin ben isim değiştirmek için nüfus müdürlüğüne gittim ama biz bu işlemi yapmıyoruz mahkemeler yapıyor dedi

  • Merhaba, nufus müdürlüğünde sadece isminizdeki harf değişikliğini yapabilirisiniz. Örnek isminizi Satı yerine Sadık yapmak isterseniz değiştirmeleri gerekir.

   • teşekkür ederimde admin herkese nerdeyse bu işlem yapılıyor nufüs müdürlüğünden demişssiniz harf bile değiştirme işlemi yapmıyorlar nufüs müdürlüğü. resmi gazetede yayınlanmadı mı bu yasa nasıl yapmıyolar anlamadım ben, siz diyosunuz yapıyolar .örnek satı ismi sema olabir mi nufus müdürlüğünden boşyere tekrar gitmeyelim nufus müdürlüğüne

 • Merhaba, benim adım Esin. İsmimi değiştirmek istiyorum hep bayan sanıyorlar. Nüfus müdürlüğüne gittim kendi ismime uzak bir isim seçemeyeceğimi, adıma yakın bir isim seçmem gerektiği söylendi. Harf değişikliği onaylanıyor anladığım kadarıyla. Gerekçesiyle birlikte dilekçe yazmam gerekiyormuş. İsmim toplumda cinsiyet anlamında karışıklığa ve bazı ortamlarda alay konusuna sebep oluyor. İnsanların ismimi duyunca gülüşmeleri sinir bozucu. Bunları gerekçe olarak gösterip farklı bir isime onay verilmez mi acaba?

  • Bunları gerekçe göstererek nüfüs müdürlüğüne gitseniz de değişiklik yapmazlar, ama bu sebeplerden dolayı mahkeme açarsanız değişiklik yapılır.

   • Yanıt için teşekkürler. Hangi ismi istiyorsun diye sordular, memurla konuştuğumda Emin veya Ersin gibi isimlere onay verilebileceği anlamını çıkardım. Başka bir isim dilekçesinin ret edileceğini söylediler. Hala düşünme aşamasındayım. Bunlar kabul olmazsa mahkeme sürecine gideceğim.

 • Merhaba benim ismim soyismim
  BERAN MALGIL isim ve soyidim degisikligi icin davami acmam gerekiyor yoksa dilekce versem degistirilir mi
  Tesekkurler..

 • Benim ismim Zekiye. Uzaylı Zekiye diye alay konusu oluyorum. Zeynep olarak değiştirmek mümkün müdür? Yada Zeynep Zekiye olması için mahkeme kararı mı gerekli?

 • Merhabalar ismim Temel
  Malum fıkralardan alay konusu olmaktan artık bıktım. Mahkemeye başvurmadan değiştirebiliyormuyum ?

 • Benim soyadım özmal değişebilir mi değişirse harf mi yoksa tamamen değişir.Malum gülünç ve dalga konusu…

  • Merhaba, Soyadınızda harf değiştirerek gülünçlüğü ortadan kaldıradabiliyorsanız, nüfus müdürlüğünden harf değiştirebilirsiniz, harf kurtamıyor sa mahkemeye bavurmalısınız.

 • Merhabalar, günlük hayattaki işlerimde sürekli kodlayarak söylediğim ve zaman zaman alay konusu olan “Tik” soyadımı nüfus müdürlüğünden değiştirme şansım var mı? Ayrıca harf ekleyerek yapabiliyorsak mesela “Atik” yapabilir miyiz? Teşekkürler.

 • Benim oğlumun iki ismi var.birini sildirmek istiyorum.bunu mahkeme kararı olmadan nüfus müdürlüğüne vereceğim bir dilekçe ile halledebilirmiyim?

 • SATI ismimi …SAİD..veya SALİH…olarak nüfus müdürlüğünden dileçe verip değiştirmek istiyorum bu mümkünmüdür detaylı bilgi verirseniz.mennun olurum….teşekkür ederim.

 • Merhabalar, benim soyismim gerçekten gülünç hatta burada bile söyleyemiyorum. Fakat babam değiştirmek istemiyor ve 15 yaşındayım. 18 yaşından küçükler de dilekçe verebiliyor mu onu merak ediyorum. Ya da annem izin verse olur mu? Bi de yasa 2 yıl kalacakmış yani 18 olmayı beklesem yasa çoktan kalkmış oluyor. Bu durumda ben ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lütfen.

 • Adim memiş ve bu ismimi kullanmaktan utanıyorum ve toplum içinde alay konusu oluyor dalga geçiliyor mehmet olarak değiştirebilirmiyim mahkeme kararı olmadan teşekkürler.

 • adım ahmet hıyar herkes benle dalga geçiyordu kahvede,bende ismimi mehmet hıyar yaptım neden hala dalga geçiyorlar ?

 • Merhaba, oğlum 7 yaşında ve adı Anıl. Yurtdışında yaşıyoruz ve çift pasaportluyuz. Yabancı pasaportta “ı” harfini sistem otomatik olarak “a” yapıyor ve oğlumun adı da maalesef Anal oluyor. Sadece “ı” harfini “i” yapıp ismin Anil olmasını istiyoruz. Dilekçe ile hallolur mu acaba? Cevap için şimdiden teşekkürler.

 • Benim ismim sultan ama herkes Büşra diyor ve ben Büşra isminden çok memnunum resmi yerlerde sadece sultan denmesi beni çok rahatsız ediyor ismime Büşra ismini ilave nasıl edebilirim ne yol izlemeliyim

 • merhaba benim ismim muhammet recep ancak ben recep ismimi burak ile değiştirmeyi istiyorum? bu mümkün müdür?

  • Geçerli sebebiniz var ise sebebiyle birlikte dava açarak değiştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüklerinde değişmez.

 • Benim adim kimlikte bayram ama ailem cevremdeki herkes beni azat diye biliyr. 1995 yilinda azat ismi yasakmis nufus muduru ondn kabul etmemis babamda artk orda kafadan atmis bayram olsun diye. ama herkes beni azat olarak biliyr degistirebilme imkanim varmi ???? admin tskrlr

  • Merhaba, doğrudur siyasi olaylardan dolayı yasaktı bazı isimler. Şuan isminizi tekrar Azat yapmak için mahkeme açmanız gerekmektedir. Nüfus müdürlüğünde değişmez.

 • İyi günler , benim adım sadettin , bu isimden nefret ediyorum. Benim küçüklükten gelen başka bir ismim var kadir gecesinde doğduğum için annem bana kadircan demiş. Ve beni birçok kişi kadircan olarakta biliyor . Ben acaba bu mağdurluğumu dilekçe yoluyla çözebilirmiyim. Cevaplarsan sevinirinm

  • Merhaba, Yorumunuzu düzenlemek zorunda kaldık 🙂 isminizi dilekçe yolu ile değiştirmeniz mümkün değil, Mahkemeye başvurmanız gerekir.

 • merhaba efendim benim soyadım KONYALI ve bu ınsanların oralımısın ? demelerınden ve gülünc , alay edıcı oldugundan rahatsz oluyorum ıstedıgım soyad nufus mudurlugune gıderek dılekcemde talep etmem sonucunda olumlu olabılır mı acaba ??? Cevabınızı beklıyorm…

 • merhaba benim soyadım salatan 30 yasındayım ama malesef halen sorun kavga ediyorum insanlarla 1 hafta önce soyadı değişikliği müracatı yaptım nufus mudurlugune iğrenç ve aşağılıyıcı olarak acaba değiştirilirmi? güneş yapmak istiyorum bu babalık redmi oluyor birde?

  • Red olmaz, nüfus müdürlüğü de sorununuzu çözemez. Soyadınızı değiştirmek için dava açmalısınız.

 • MERHABA İLGİLENLERE DUYURU ….. SOYADIM DEĞİŞTİ…BUGÜN MESAJ GELDİ NÜFUS MÜDÜRLÜGÜNDEN OCAK 26 DA BAŞVURMUŞTUM BUGÜN TAM 1 AY OLDU … GELEN MESAJ BU ŞEKLİDE..
  .SOYADI DEĞİŞİKLİK TALEBİNİZ ONAYLANMIŞ OLUP NUFUS KÜTÜGÜNE İŞLENMİŞTİR KİMLİGİNİZİ YENİSİ İLE DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ…E DEVLETTEN BAKTIM DEĞİŞMİŞ….SANIRIM AÇIKLAYACI OLMUŞTUR…ESKİ SOYADIM DA KILLI İDİ…

  • Bisey sorabilirmiyim .Madem degistirmissiniz .Daha iyi biliyosunuzdur ordaki memurlardan dolayı falan.Degisiklik sadece harf degisikligi yada guluncsemi yapiliyor.Isim ekletemiyormuyuz

 • Merhaba benim dedemin ve babanemin soyadı Osman ama babamın ve kardeşlerinin Osmanoğlu babam ve ben soyadımı nufüs müdürlüğünden Osman olarak değiştirebilir miyiz?

  • İsiminizde Harf değikliği veya 1-2 harf ekleyebilirsiniz. ama eğer ismi komple değiştrecekseniz mahekemeye başvurmalısınız.

   • Merhaba bnm ismim abdulmelik ve ilk 5 harfini sildirmek istiyorum hem çok uzun hemde alay konusu olabiliyor Melik yapmam mümkünmü acaba nüfus’ta???

 • herkese nerdeyse bu işlem yapılıyor nufüs müdürlüğünden demişssiniz harf bile değiştirme işlemi yapmıyorlar nufüs müdürlüğü. resmi gazetede yayınlanmadı mı bu yasa nasıl yapmıyolar anlamadım ben, siz diyosunuz yapıyolar .örnek satı ismi sema olabir mi nufus müdürlüğünden boşyere tekrar gitmeyelim nufus müdürlüğüne

 • Admin peki ismimin düzeltilmesi halinde adımıza kayıtlı olan diploma vb. şeyleri nasıl düzelteceğiz.
  Aydınlatırsanız sevinirim

  • Merhaba, soyadınızda harf değişikliği olacak ise Nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirsiniz. Eğer soyadınızı komple değiştirmek istiyorsanız. Mahkemeye başvurmalısınız.

 • Benim ismim Abdülkerim dilekçeyle Kerim olarak değiştirebilirmiyim…benim ismim gibi isminin başı Abdül olup dilekçe veren yada değiştiren oldumu acaba

 • Merhabalar nüfusa kayıtlı ismim abdulkadir lakin 30 yıldır babam dahil tüm tanıdıklar ismimi kerem biliyor ve ben tüm alanda kerem kullanıyorum sosyal medya dahil soranada kerem diyorum nedeni ise zamanında nufüs müdürlüğündeki yanlışlık sebebi olup ismimi alakasızca yanlış yazmaları babam düzeltmek için zamanında itirazda etsede mahkemeye gidilmesi söylenmiş şimdi ben mahkemeyemi gitmeliyim nüfus müdürlüğü bana yardımcı olabilir mi gereksiz bir memur hatasını 30 yıldır çekiyorum

  • Merhaba, maalesef ülkemizde böyle yanlışlıklar çok yapıldı ve hala yapılıyor. İsminizi Kerem yapabilmeniz için mahkemeye başvurmalısınız, Dilekçe ile değiştirilmez.

 • Merhaba Soyismim den dolayi hep alay konusu oldum; kabak Soyismimi 1 dilekçeyle degisdirebilirmiyim;soyismimden sosyal olarak çok igrenmeye başladım.bilgi verirseniz sevinirim. Tessekurler

  • valla benim soyadımda sebzelerden bi tanesi idi çok güzel bi şekilde dilekçe yazdım ama ustaca yazdım bilmemne kaç nolu yasasının gerekçesi ile falan başladım.sonra gittim nufus müdürlüğüne verdim fotokopisinide istemişlerdi.kadın dedi dava açman lazım %90 onaylanmaz.2hafta sonra gittim onaylanmış soyadım bence senın soyadında değişir mesela senin kabak atıyorum tabak yapamazsın yada batak falan git güzel bi soyad bul vukuatlı değilsen sicilin temizse geçer bence git bir dilekçe doldur.olmazsa red kağıdını al git savcılıga 1ayda çözülür işin.

   • Merhaba nüfus müdürlüğü için bir dilekçe örneği paylaşabilirmisinz nasıl yazmalıyız ki kabul etsinler

 • Merhaba benim soyadım Güçüklüoğlu bunu nüfus müdürlüğünden Kaya olarak değiştirebilirmiyim?

 • Bir aydan fazla oldu dilekçe vereli daha bi geri dönüş yapan yok
  Acaba dilekçemi kabul mu etmemişler.

   • bu eleman ınsanlrı karamsarlıga sokuyo sakın dusmeyın gıdın ve gec kalmyın en guzel basvurma gun bugun arklar

    • Hocam isterseniz sizi işe alalım siz gelin kullanıcıların yorumlarını cevaplayın 🙂 Bu arada Dilekçe yazılmış cevabı gelmemiş bende bir aydan uzun da sürebilir dedim burada nasıl bir karamsarlığa sokma durumu var anlayamadım. cevaplarımızı da yasalarda yazan yazılara göre veriyoruz 🙂

     • Sürekli cevap olarak
      İsiminizi değiştirmek için kanuna göre Mahkemeye başvurmalısınız.
      Diye herkese cevap vericeksem işe başlayım kanun içerisinde bulunan ayrı hükümler gereğince ki buna (bent)diyoruz araştırmadan bilmeden herkese aynı cevabı vermeniz mümkün değil.
      Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.

     • İlgi ve cevaplarınız için teşekkür ederiz. İsmini değiştirmek için nüfus müdürlüklerine başvurup red nedenlerini paylaşan arkadaşların yorumlarına göre cevap verdik tabi ki arada istisnalar oluyor. ama genel olarak cevap veriyoruz.

 • Merhabalar;
  Benim ismim Hanım özel bir şirkette çalıştığım ve resmi yerlerde zorluk yaşadığım için ikinci ismim olan fakat kimlikte Yazılı olmayan çevremdeki kişiler tarafından gerek is yerindeki kişilerin kullanmış olduğu Nur ismini kimliğime ekletmek istiyorum bunu dilekçe ile nüfus müdürlüğünce ekletme yapabilir miyim ?
  Şimdiden Teşekkürler

 • Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.

  • Merhaba örneğin isim satı ( sema )olabilir mi nüfus müdürlüğünden .müdürlüğe gittgimizde biz bu işlemleri yapmıyoruz diyip başınadan kovuyolar

   • Olabilir. Bu arada zaten bu iş nüfus müdürlüğünün işi bunu da yapamıyorlarsa daha ne yapacaklar.

 • Merhabalar, biz bir kere dilekçe ile soyadı değişikliğine başvurduk kabul da edildi. Ancak aile arası anlaşmazlıklara düştük. Tekrar değişmesi için dilekçe ile başvurabilirmiyiz? İzlememiz gereken yol nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim

 • Benim ismim kimlikte zilfiye ama ben değiştirmek istiyorum bu münkünmü nüfus müdürlüğünden değiştirmek yardımcı olursanız sevinirim

  • Değiştirmeniz mümkün ama nüfus müdürlüğünde isminizi Zilfiye ise Zülfiye yapabilirsiniz yani sadece anlamı bozan harf değiklikleri yapabilirsiniz. Ama bazı kullanıcılarımız iyi dilekçe yazdıklarını belirterek isimlerini komple değiştirdiklerini belirtiyor. sizde sebebiyle birlikte düzgün bir dilekçe ile komple değiştirebilirsiniz belki

 • Merhaba mahir bey benim soyadım Güçüklüoğlu bugün nufusa dilekçe verdim Güloğlu olması için kabul olur mu

 • Merhaba benim soy ismim çürük ve annem ile babam ayrıldı annem evlendi üvey babamın soyadını kullanmak istiyorum soyismim alay konusu oluyor çok sıkıntı çekiyorum nasıl değiştirebilirim yardımcı olursanız sevinirim iyi geceler

 • Merhaba benim ismi hem uzun, hem akılda kalıcı deği,l hem de çok dalga konusu oluyor bu yüzden sosyal yaşantımda zorluk yaşıyorum.. Bilhassa yeni kişiler ile veya yeni bir ortama, girdiğim de dava açmadan değiştirebilir miyim ismimi.? Cevap verirseniz çok sevinirim…

  • Bu şekilde değiştirme sebepleriniz ile nüfus müdürlüğüne dilekçe yazın büyük ihtmal ile onaylarlar.

 • merhaba benim ismim nüfusda hafiza olarak geciyor ama ben yeşim kullanıyorum doğduğumdan beri böyle hafiza ismi duyulduğunda kötü dalgalara maruz kalıyorum bütün hayatımı etkiliyor. nüfus müdürlüğüne giderek değiştirme imkanım varmıdır?

 • Merhaba benim ismim kimlikte SELVET GEÇİYOR ama ben dilekçe yazıp SERVET Yaptırdım Nüfus müdürlügünde ama geriye dönük Ev tapumda SELVET geciyor ben yenisini çıkarmak istedim ama benden döner sermaye gibi bir ücret istediler bu doğrumu admin yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Evet hocam devlet kurumlarında bu tür işler için ücret talep ediliyor. Ama çok yüksek bir miktar olmaması lazım.

 • Merhaba mahir bey benim soyadım Güçüklüoğlu Güloğlu olarak değiştirmek için dilekçe vermiştim on gün önce siz büyük bir ihtimalle değişir demiştiniz bugün aradılar kaymakamlıktan Güloğlu olarak değişti diye zize çok teşekkür ederim

 • Ben de bu hafta içerisinde gitmeye karar verdim ama kafama takılan bir soru var. Dilekçeyi kendimiz mi hazırlayacağız yoksa müdürlüklerde hazır bir form mu dolduruyoruz?

 • merhabalar benim soyadım değişti biraz geç oldu ama olsun değer…değiştirmek isteyenler gitsin bir dilekçeyle değiştirsinler bir ömür istemediğin bir soyadı ile yaşamaktansa 2-3 gün uğraşıp bir ömür rahat edin en azından çoçuklarınız sizin yaşadığınız zorlukları yaşamasın…

 • Iyi gunler.Bu yeni sistemle nüfus mudurlugunde degistirmek icin eski kimlikle yapmak sartmi.Oyle bir yazı okudum da.Benimki yeni kimlik .Luften bilgilendirir misiniz ?

 • Mahir bey merhaba benim soyadım Güloğlu olarak değişti bugün nufusta sisteme işlediler bana yeni soyadımın olduğu nufus kayıt örneği verdiler sorum şu şekilde E. Devletde soyadım hala eskisi gözüküyor otomatik anında değişmesi gerekmiyormu cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Anında değişmeyebilir ama bir hafta içinde değişecektir. Yeni soyadınız hayırlı olsun 🙂

 • Merhaba Mahir Bey isim düzeltmek için dilekçe vermiştim bugün nufüs müdürlüğüne gittim baktılar değişmişti değiştiğine dair kağıtta verdiler git harç parasını yatır fotoğraf getir yeni kimlik için başvuru yapalım dediler. ama hastane için randevu almıştım orda hala eskisi gibi geçiyordu bankadada aynı şekilde eski isim geçiyordu bu nasıl olacak bi sıkıntı yaratmazmı? Düzelir mi bu?

  • Merhaba, Yeni kimliğiniz ile bankaya giderek bilgilerinizi genelleyebilirsiniz siz gitmeseniz bile zamanla kendileri otomatik günceller. Her kurumda geçerlidir bu olay

 • İsmimin düzeltildiğine dair yeni nufüs kayıt örneği verildi artık kimliğimi değiştirsemde sonradan bi sorun olmaz öyle mi?

 • Adim sümeyye sümeyra olarak degistirmek istiyorum nufus mudurlugunden kesin olarak degistirilirmi sizce

  • Çok büyük ihtimal ile değiştirilir. Bu tür harf değişiklikleri çabuk sonuçlanıyor ve çoğunlukla isim değişiyor.

 • Merhabalar kolay gelsin. ismim kimlikte duran olarak geçiyor ama doğumumdan itibaren herkes turan olarak biliyor beni bu durumu 1 harf değişikliği ile dava açmadan düzeltmem mümkün mü? Birde ismim turan olarak düzeltilirse eğer göbek ismimi de ekletmek istiyorum iyi bir dilekçe ve gerekçeleriyle birlikte dilekçemi böyle sunarsam hem ismimi düzeltip hemde bir diğer isim ekletebilir miyim ?

  • Adınızı Turan olarak değiştirirler ama ikinci ismi eklemeleri çok çok düşük bir ihtimal zaten yasalara göre ikinci bir adı ekliyemezler.

 • Soyadımı değiştirmek için nufusa başvurdum 1 ay da sonuçlanıyomuş eve zarf gelecek dediler adres değişikliği oldu mesaj gelirmi değiştiğine dair yoksa zarfı almak şartmı

 • Merhaba benim adım Huriye okul çevremde herkes babaanne naptın diye ismimle dalga geçtiği için başka bir isim eklemek veya mümkünse tamamen değiştirmek istiyorum. Nüfus müdürlüğüne dilekçe ile değiştirmem mümkün olur mu ?

  • Konu ile alakalı nüfus müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmekte ancak muhtemelen red cevabı alacaksınız en doğru yöntem isim için mahkeme başvurusu.

 • Benim soyismim göveç değiştirmek istiyorum bu mümkün mü
  Değişiklik olunca nufus cüzdanı ehliyet pasoport diploma vb degismesi de gerekiyor mu
  Pasaport yeni suresi de var degistirmem gerekiyor mu
  Diploma değiştirmek için üniversiteye gidip diplomayı yeniletmem gerekiyor mu
  Bu konularda yardımcı olabilir misiniz
  Teşekkür ederim şimdiden

  • Öncelikle konu hakkında detaylı bilgiyi bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki memurlar cevaplayacaktır. Tam bir bilgi olmadığı için sizi yanlış yönlendirmek istemiyoruz.

 • MRB BENİM YEĞENİMİN İSMİ CUMA ESPİRİ VE DALGA KONUSU OLMAKTA BU DURUMU NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE İLE YAZDIK RED CVB GELDİ ŞİMDİ İSİ MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ HERHANGİ BİR SIKINTI OLURMU RED EDİLEN CVB

 • Merhabalar, ben yeni evliyim ama bir hata yapıp eski soyadımı da kullandım. Eşimin ailesi bunu duyunca epey sorun oldu. Şimdi eşimin soyadını kullanmak istiyorum sadece. Mahkeme şart olur mu?

 • Merhaba benim kullandığım isim Alina.Ama kimlikte yanlış anlamadan dolayı Aleyna yazıyor.Bu sene mahkemeye başvuracaktım ama bu yasayı duyunca nüfus müdürlüğüne dilekçe yazmaya karar verdim.Dilekçe ile değiştirmem mümkün olur mu?

 • Hayırlı günler kızımın ismini Mine koyacaktık fakat Emine yazmışlar şuan 14 yaşında değiştirebilirmiyiz yeni kanun ile

 • 14 yaşındayım gerek ailesel sorunlardan gerek arkadaş ortamımdan dolayı ismimi deştirmek istiyorum yukarıda bir kişi daha benimle aynı sorunu yaşamaktaymış bugün nüfus müdürlüğüne gittik çalışan adam dedi ki emine ismini Mine yapmanız mümkün değil . ki memet i mehmet yapabiliyorlarsa emineyide mine yapabilirler reşit olmayı beklemek istemiyorum dava açmak için de aynı şekilde nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardım edin

  • Ailenizin bu konuda nüfus müdürlüğüne dilekçe yazması lazım, dilekçe ile isminizi değiştirebilirsiniz.

 • Merhaba ben Antalyada yaşıyorum fakat kimliğim mersin nüfus müdürlüğüne kayıtlı burda ki Antalyada ki nüfus müdürlüğünden isim değiştirme başvurusu yapabilirmiyim

 • merhaba ben soyadı değişikliği için nufus müdürlüğüne baş vurdum 1 ay 10 gün falan oldu daha değişmedi ne kadar sürede değişir değiştiğinde bilgi verilirmi

  • İletişim bilgilerinizi verdiyseniz, Yoğunluğa göre 45 gün içinde cevap gelir belki sizin sonuçlanmıştır da bence bir gidip nüfus müdürlüğüne sorun

 • Merhaba ben soyadı değişikliği için nüfus müdürlüğüne dilekçe verdim 27 nisan da ama neredeyse 2 ay olmasına rağmen daha cevap gelmedi bana nüfus memuru 1 veya 1 buçuk ayda haber verilir demişti sizce neden bir haber gelmiyor. Cevaplarsanız sevinirim.

 • Merhabalar
  Dedem zamanina kadar soyisimde sikinti yoktu lakin dedemden sonra nufus memurunun hatasi ile alakasiz bir soy isim verildi.
  Gelelim asil meseleye
  Dedem nufus mudurlugune durumu anlatip nufua memuruna kullanmak istedigi soyismi soyluyor.
  Nufus memuru yanlis anlayip farkli bir soy isim dilekcesi yaziyor. Dedem de gerek yasi gerek dikkatsizligi sebebiyle okumadan imzaliyor. Mesaj gelip kimligi cikartabilirsiniz diye gittiginde nufus kagidi yerine gecen kagida bakiyor ki yanlis. Itiraz ediyor ama tek hakki oldugunu soyluyorlar. Bu durumda is yine davaya mi kaliyor?

 • Merhabalar
  2 ismim var biri Amine fakat a hafine şapka koyulmamasından , insanların yanlış okumasından ve 1-2 harfi değiştirip küfür olarak söyleyip dalga geçmeleri senelerdir çok zoruma gidiyor , normal hayatımda da farkı isim kullanıyorum zaten acaba dilekçe ile Amine ismini farklı bir isimle değiştirebilir miyim veya Amine ismini sildirebilir miyim ?
  Cevaplarsanız memnun olurum kolay gelsin.

  • Teşekkür ederiz, Adınızı komple değiştirmek içim mahkeme yoluna başvurmalısınız. Ama Adınızdaki 1-2 harfi değiştirebilirsiniz. Haberde bahsettiğimiz gibi adınızın tümünü değil ama birkaç harfini değiştirebilirsiniz.

 • Merhaba, Benim nüfustaki ismim nüfus müdürünün azizliğine uğrayarak Emre iken Emrah yazılmış. Bu yeni düzenleme ile değiştirilebilir mi? Emrah, Emre olarak değiştirilebilir mi?

   • Merhaba. Soyadım Bezikoğlu. Zor ve yanlış anlaşılıyor. Her seferinde tekrar ediyor, kodluyorum. Çeşitli etkinlikler için ismimi yazdırırken Reziloğlu, Gezikoğlu diye yazılıp çağrıldığım oluyor. Emniyete yolladığım soruya bile geri dönüş yapılırken Beziklioğlu diye yazdılar. Yazıldığında bile yanlış okunuyor. Dalga geçmek için söylemesi zevkli diyerek ismimi bırakıp Zezik, Zezikoğlu, Ezik diye sesleniyorlar. Genç bir kıza yaraşmıyor. Bu yıl sonu şehir dışına gideceğim. Yeni şehirde yeni yaşamımda yeni soyad istiyorum. Kaya olsun istiyorum. Dilekçeyi elle yazabilir miyim ve ben de mahkemesiz değiştirebilir miyim?

     • Sayın admin Altas olan soyisim Altay olarak değiştirmek istiyorum dilekçe verdim kuruldan gecermi nüfus müdürü ve aynı zamanda kurul üyesi görüştüm dilekçemi imzaladı sonuc ne olur sizce

     • Sonucun olumlu olması lazım. Bu tür değişiklikleri genellikle onaylıyorlar ama yinede nüfus müdürünün inisiyatifine bağlı

 • merhaba ben değişikik yaptım ehliyet pasaport v.s değiştirdim bunun dışında diploma ile ilgili bir sorun çıkar mı bankaya bildirmek gerekir mi?sürecş yaşayanlar sonrasında neler yapmalı?

 • Soyismim değişti Allah’a şükür 20 günde sonuçlandı soyisminden memnun olmayan gitsin değiştirsin bir ömür yasamasin bir dilekçe yeter kanun süresi bitmeden acele edin

 • Adım enis yani kimlikde öle yazıyor ismimi değiştirmek istiyorum başka bir isim koymak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

 • Merhaba bende soy ismimden memnun değilim.Dilekçe verdikten sonra herhangi bir ödeme yapıyor muyuz?Ayrıca ev tapumdaki ve ehliyetimdeki soyadım nasıl değişir?Onun da ayrı ücreti var mıdır?

 • Merhaba bende soy ismimden memnun değilim fakat hafta içi işim olduğu için nüfus müdürlüğüne gidemiyorum.Karım da çalışıyor 14 yaşındaki kızım nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe verse kabul ederler mi

 • Admin iyi günler benim iki ismim var 16 yaşındayım ve birincisi alay konusu olduğu için sildirmek istiyorum nufüs müdürlüğünde yapabilirmiyim yoksa mahkeme gerekiyomu

 • Merhabalar ben soyadı değişiklik başvurusu yaptım bayramdan 2 hafta önce bana 3 hafta içeresinde değişeceğini söylediler araya Bayram tatili girdiği için mi uzamıştır birde e-devlet den takip edemiyoruzmu ?

 • Esenlikler. Ben ismimi değiştirmek istiyorum. İsmim Funda koyulmuş ama kimliğe Zehra yazmışlar. Yaşantımda alay konusu oluyor “Zebra” gibi ve rahatsız oluyorum. Mahkeme kararı olmadan Funda olarak değiştirmem mümkün müdür? Şimdiden teşekkürler.

 • Merhaba, bizim soyadimiz öğürtay söylerken veya bi operatore aktarırken kimse anlamıyor tek tek kodlama yapılıyor çoğu kez yanlış yazılıyor bu değişik mahkeme kararı ile mi dilekçe ile mi olur?

 • Merhaba benim ismim normelde zeynel ama kimlikte zeyni yazıyor düzelte bilirmiyim kaç ay sürüyor temmuzun 17 sinde dilekçe verdim ama nerden öğrencegim düzeldiğini ?

 • Merhabalar sevgili admin.İsmim Keremullah. İsmim toplum tarafından olumsuzca karşılanıyor Siyasi örgüt üyesi veya Işıdçi misin diye soranlar oluyor vs. İsmimi sadece kerem olacak şekilde nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim?

 • MERHABA BEN DİLEKÇE VERDİM İSMİ Mİ DÜZELTMEK İCİN AMA 3 AY SONRA SONUÇLANIR DEDİ E DEVLETTEN BAKARSIN DEDI ACABA COK MU YOGUNLAR ?

 • Merhabalar benim adım Fethullah . Malum büyük sıkıntı. İsmimi nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirmiyim? Mahkeme ise masrafı ne kadar ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba, Nüfus Müdürlüğüne dilekçe verin ve dilekçede ismim terör örgütü lideri ile aynı olduğu için değiştirmek istiyorum. Biye beyanda bulunun büyük ihtimal ile değiştirirler, sonuç alamazsanız mahkemeye başvurursunuz.

 • Sayın admin nüfus müdürlüğüne gittim bana imla kurallarından kaynaklanan isimlere müdahele ettiklerini söylediler.mahkeme masrafları ne kadar tutar acaba?

 • MERHABA BENDE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE VERELİ TAM 2 AY OLDU HALA SONUÇLANMADI NASIL ÖĞRENEBİLİRM BU KADAR UZUN ZAMAN OLMASI SİZCE NORMAL Mİ

  • Yaşadığınız il ve ilçeye göre yoğunluk oluşmuş olabilir, ama yinede 2 ay çok uzun bir süre bence müdürlüğe gidip bir bilgi alın.

 • Merhaba,benim adım gülpınar ..ancak nufusta ayri olmasi gerekirken bitisik yazilmis.gül pınar olarak ayirabilimiyim ya da tamamen gül ismini kaldirabilirmiyim?tesekkurler

 • Merhaba, ismim durmuş. İsmimi nüfus müdürlüğüne gidip değiştirebilir miyim yoksa mahkemeye mi başvurmam gerekiyor?

  • İsminizdeki 2-3 harfte değişiklik yapabilirsiniz yani komple durmuş ismini mehmet yapamazsınız. bu işlemi yapmak istiyorsanız mahkemeye başvurmalısınız.

 • Merhaba benim ismim normalde ruhide ailem ve çevremdeki herkes bu ismimi kullanıyor fakat babam ismimi yazdırmak için gidince anlamayıp rukiye yazmışlar. Bir ay önce İzmir Konak’taki nüfus müdürlüğünden ismimi değiştirmek istedim fakat ismimi aratıp tdkda yok o yüzden yapamam deyip benimle ilgilenmediler.Nüfus müdürlüğünden ismimi değiştirme ihtimalim var mı sizce yoksa mahkemeye mi başvurmam gerekir

  • Değiştirmesi gerekir, bu arada ülkedeki tüm isimler zaten TDK da olmaz, bu saçmalığı kim söylediyse yanlış yapmıştır. Doğu ve güneydoğuda bir sürü insanın adı Kürtçe ve hiçbirinin ismi TDK da yok 🙂

 • öerhaba benim kimlikte adım cihan yazılmış ama etrafımda herkes mira olarak bilir ve dalga konusu erkek ismi olduğu için nüfusa başvursam değişirlermi çojk zorluk yaşıyorum

  • Bu şekilde bir dilekçe gönderin değiştirip değiştirmemek onların inisiyatifine kalmış, Ama yönetmenliğe göre bu şekilde isim değişikliği yapılmaz.

 • Merhaba benim adım kimlikte ZÖHRE ama herkez bana ZEHRA diyor babam nüfus müdürlüğüne adımı yazdırırken zehra demiş ama saolsun müdürlükten kişi ZÖHRE olarak kimliğimi vermiş babama babamda çok soylenmi ama eski toprak kabullenmiş bu durumu ama ZEHRA olarak çağırmışlar hep ve oylede seslenir herkes ve cevrem sadece resmi yerlerde ZÖHRE denir ben bu ısmi kabul edemedim bir türlü kim kimlikteki adının ZÖHRE olduğunu bilse dalga geçiyorlar ( zehir zöhur zöhriye zöhur ) daha akla gelmicek sözcükler resmen alay konusu oluyor kimlikteki adım resmen aşağılanmış gibi hissediyorum o yuzden kimlikteki adımı ( ZEHRA ) ile degistirmek istiyorum kizom dahi ismimden hoşlanmıyor buda beni piskolojik olarak yipratiyor yardımcı olurmusunuz lütfen değiştirebiliyor dimi teşekkürler

  • İşte kanun tam da bu tür sorunlara çözüm için getirildi isminizi değiştirmek için nüfus müdürlüğüne dilekçe yazın yoğunluğa göre 1 ay içinde isminizin değiştiğine dair bilgi alırsınız.

 • Merhaba benim adım dila aslında normal hayattada herkes öyle hitap eder ama nufusa kaydederken yapılan yazım yanlışından dolayı dilan yazılmış mahkeme kararı olmadan dilekçe ile bunu değiştirmem mümkün mü?

 • merhaba ben eşimden ayrıldım ve vefat etti. 5 yasında da oğlum soy adımı vermek istiyorum dilekçemi de verdim ama soy adımı veremezmişim. dava açmam gerekir mi?

 • Mrb admin .benim ismim mehmet tacettin caymaz herkes tacettin sihirli anem de köpek ismi diye dalga geciyor ne yapmam lazım

 • İyi geceler. Benim adım Ramazan. Ramazan ayında doğduğum için doğal olarak Ramazan koymuşlar. İnanç ve bazı eksiklerden dolayı bu isme layık olmadığım yerine getiremediğimi düşündüğüm için değiştirmek istiyorum. Bu kanundan yararlanabiliyor muyum.

 • Merhaba benim soy adım KARA Türk dil kurumun daki karşığı renk , jeolojik alan, iftira, yüz kizartıcı suç , leke anlamı taşıyor değiştirmem mümkün mü

 • Mrb.Cinsiyetim kız ama kimlikte adım Ferhat.Ben nasil degistiricem.lütfen artik bende degistirebileyim .mahkemeye gerek kalmadaan..

 • Merhaba ben isim değişikliği için dilekçe verdim fakat suan değiştirmek istemiyorum nüfus müdürlüğüne vermiştim dilekçemi nasıl iptal edebilirim hemen değişip yeni kimlik mi yollanır yoksa benimmtekrardan gidip onaylamam mı gerekir

  • Yeni kimlik yollamazlar, hemen gidip verdiğiniz dilekçeyi iptal etmek istediğinizi söyleyin, işleme alınmamış ise iptal ederler işleme alınmış ise yapacak bir şey yok.

 • Merhaba cinsiyetim kadın ama nüfusta ismim Gültekin, asıl ismim aslında Aynur ama sebebi bilinmeyen bir şekilde nufüs memuru bu şekilde yazmış. Bunu nüfus müdürlüğünde düzeltebilir miyim?

Yorum bırak