Kamu Destek

Ad Soyadı Değişikliği İçin Yeni Kanun Geldi

Ad Soyadı Değişikliği İçin Yeni Kanun Geldi

Ülkemizde birçok kişinin imla hataları yüzünden ad soyadı değişikliği    talebi olduğunu biliyorduk. Ad ve soyadı mağdurları için mahkeme kararı gerekiyordu. Yeni gelen kanun ile artık ad ve soyadı değiştirmek için dilekçe yeterli olacak.

Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır

Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır

Yeni Kanun İle Ad Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılabilecek?

Vatandaşlara büyük zorluklar çektiren ve sadece imla hatası yüzünden birçok işini gerçekleştirmek için uğraş verdiren ad soyadı değiştirme sistemi değişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen Nüfus Hizmetleri kanunu ile ad soyadı değişikliği imla hataları olan kişilerde sadece dilekçe ile olabilecek.

TBMM’de kabul edilen kanun ile sadece bir kereye mahsus olarak imla veya yazım hatası olan ad ve soyadı sahipleri başvuru yaparak değişikliğe gidebilecek. Yeni kanun ile mahkemelerin çalışma yüklerinin azaltılacağı öngörülüyor. Yüzbinlerce ad ve soyadı mağduru vatandaşımızın yeni kanun ile zaman kaybı yaşaması da önlenmiş olacak.

Ad Soyadı Değişikliği Hangi Durumlarda Yapılabiliyor?

TBMM’de kabul edilen ad soyadı kanunu ile birlikte büyük sorunlarında dijital ortamda önüne geçilmiş olacak. Mahkemelerde yüzlerce isim değiştirme davası da bu kanun ile birlikte rafa kalmış bulunuyor. Mağdur olan vatandaşların yeni kanun Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek olması planlandı.

Ad ve Soyadı değişikliği için sadece imla ve yazım hatası şartı aranıyor. Başka koşullarda adını veya soyadını değiştirmek isteyen vatandaşların mahkemelere dava açma durumu halen yürürlükte. Zaman kaybını önlemek için yapılan tasarı birçok kişinin mağdur olduğu durumu en hızlı sürede çözmeyi amaçlıyor.

Ad Soyadı Değişikliği İçin Nereye Başvuru Yapılacak?

Kabul edilen yeni kararname ile imla ve yazım hatası yüzünden ad ve soyadı mağduriyeti yaşan vatandaşlara değişiklik hakkı verildi. Ad soyadı kanunu mağdur vatandaşlara bir seferlik bağlı oldukları Nüfus Müdürlükleri üzerinden verecekleri dilekçe ile değişim olanağı sağlıyor.

Başvuru yapacak olan vatandaşların bilmesi gereken bir diğer husus ise eski kimlikleri ile başvuru yapabilecek olmaları. TC kimlik numaralarından kontrol edilerek işlem yapılması yeni düzenleme ile kararlaştırıldı.

Yeni ad ve soyadı kanunu ile aklınıza takılan soruları bize bildirmeniz halinde sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacağımızı bilmenizi isteriz. Yeni kanun Resmi Gazetede yayınlanır yayınlanmaz yürürlüğe girecek. Mağduriyeti olan tüm vatandaşlarımıza büyük kolaylık getiren kanunun 20 Kasım 2017 tarihinde yürürlükte olacağını bilmenizde fayda var.

Kanun Tasarısıyla İlgili Takipçilerimizden Gelen yorumlar :

Merhaba İlgilenenlere duyuru! Soyadım değişti. Bugün mesaj geldi nüfus müdürlüğünden ocak 26 da başvurmuştum bugün tam 1 ay oldu. Gelen mesaj bu şekli̇de; “Soyadı değişiklik talebiniz onaylanmış olup nüfus kütüğüne İşlenmiştir, kimliğinizi yenisi İle değiştirebilirsiniz.” E-Devlet’ten baktım değişmiş. Sanırım açıklayıcı olmuştur. Eski soyadım da KILLI’idi.


Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.


Beğenmediğiniz, İsim ve Soy isim değişikliği baş vuru dilekçeniz çok önemlidir. Dilekçenizde isminizden ne hakkında rahatsız olduğunuz net ve anlaşılır bir şekilde beyan etmeniz etkili olacaktır. Nüfus müdürlüğünde uzman 4 heyet bu dilekçeleri inceler, İsminizin hatalı yazılışını zaten anlaşıldığından kabul edilir. Birde anlaşılır fakat alay konusu olan veya itici olan Ad ve Soy adlarda etkileyici bir dilekçeyi kabul ettirme şansınız yüksektir. ÖRNEK: Soy ismim KAÇAR (dilekçemde soy ismim KAÇAR olduğu için iş hayatımda alay konusu ve güvensizlik kaynağı yaratmaktadır. İş yaptığım kişiler alır kaçar şeklinde yorumlar yaptığından soy ismimi Kafkasyalı olarak değiştirmek istiyorum. Dilekçeniz den kendiniz bile etkilenmeniz gerekiyor. On beş gün sonra cep telefonuma bir mesaj geldi. isminiz ve soy isminiz kabul edilip sisteme kayıt yapılmıştır ,yeni kimlik için baş vurabilirsiniz .

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 472 YORUM
 1. Mahmut dedi ki:

  Merhaba benim kimlikteki adım MAHMUT fakat bu bnim Doğumdan sonra kimliği düzenleyecek olan memurun hatası üzerine Mehmet iken MAHMUT olarak yazılmış şuan ise bu benim için büyük bi karışıklığa sebep oluyor resmiyette MAHMUT olarak geçmesi sivil hayatımda ise herkesin Mehmet olarak hitap etmesi sorununu doğurdu acaba bnde değiştirebilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   İsim değiştirme davası açarak isminizi değiştirebilirsiniz.

   1. M.emin dedi ki:

    Admin yeni kanunun maliyeti ne kadar?

  2. admin admin dedi ki:

   Nüfus müdürlüğüne giderek başvurmanız halinde değiştirmeniz mümkün olacaktır. Bunun için sizden gerekli formu doldurmanız istenecek kısa süre içerisinde sorununuz çözülecektir.

   1. Hanifenur dedi ki:

    Merhana benim adım Hazan Nur olucaktı fakat nüfus müdürü hanifenur olarak girmiş yeni yasa ile değiştirebilir miyiz

    1. Admin Admin dedi ki:

     Değiştirebilirsiniz.

  3. TAHSİN ERBİŞ dedi ki:

   MERHABA ESKİDEN DEDEM YURT DIŞINA GİTMEK İÇİN SOYADI NI BAŞ İKEN ERBİŞ OLARAK DEĞİŞTİRMİŞ BEN İSE ŞUAN ESKİ SOYADIMIZ OLAN BAŞ YAPTIRMAK İSTİYORUM NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM

   1. Admin Admin dedi ki:

    Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne mürecaat ederek gerekli bilgileri alabilirsiniz. Yeni gelen kanun ile birlikte bu işlemi yapmanız eskiye nazaran çok daha basit.

    1. TAHSİN ERBİŞ dedi ki:

     NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE ŞEF İLE GÖRÜŞTÜM VE BANA YAZIM HATASI ALAY KONUSU VE RÜTBE İSMİ İÇERMEDİĞİ İÇİN MAHKEME İLE DEĞİŞECEGİNİ BİLDİRDİ

    2. Asli dedi ki:

     Merhaba benim adım şemsi kimlikte ama herkes asli der bunu mahkeme kararı olmadan değiştirmem mümkün mu acaba erkek ismi olduğu için çok sıkıntı çekiyorum yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım

     1. Admin Admin dedi ki:

      Maalesef mahkeme kararı gerekli.

    3. ÇAĞLA dedi ki:

     merhaba ben im şöyle bi sorunum var benim kimlikte adım yaprak soyadım çoban gerçekte yaprak adını kullanmıyorum ismim çağla kolaylıkla değiştirebilir miyim mahkemeye ihtiyaç olmadan ikinci olarak soyadımı gülünç buluyorum çoban olan soyadımı göktürk olarak değiştirmek istiyorum nüfus müd. halleder mi

     1. Mahir Gürbüz dedi ki:

      İsim ve soyisminizi değiştirmek için mahkemeye başvurmalısınız. Adınızı belki değiştirirler ama soyadınız için kesinlikle mahkemeye başvurun

  4. Admin Admin dedi ki:

   Mahmut bey öncelikle bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek gerekli evrakları almanız ve başvuru sürecini başlatmanız gerekmektedir. Yeni gelen kanun Soyadını kapsadığı için sizlere ” AD Değişikliği ” konusunda net bir bilgi veremeyeceğimizi üzülerek belirtmek isteriz.

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba,evlenirken eşim kendi soyadını da kullanma kararı almıştı lakin şimdi sadece benim soyadımı kullanmak istiyor.Bunu nasıl yapabiliriz?Teşekkürler…

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bunun için mahkemeye başvurmanız gerekir.

 3. ??? dedi ki:

  Merhaba ben fransada yasiyorum ismim fransizca cok zor okunuyo ve gunluk hayatta gercektén cok zorluk cekiyorum ! Yeni yasaya gore ismimi konsoloslukta degistirebiliyormuyum ? Dilekce yazmalimiyim ? Turkiyeye gelmelimiyim degistirmek icin ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Türkiye’ye gelmeniz gerekmekte konsoloslukta değiştirilemez.

 4. Memik dedi ki:

  Merhaba benim ismim memik ve ben cok sıkıntı yaşıyorum ismim ile dalga geçiyorlar hic memmun değilim ismimin mert olarak değiştirmek istiyorum bunu dava acmadan nüfus müdürlüğünce değiştire bilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Konu ile alakalı nüfus müdürlüğüne dilekçe vermeniz durumunda mahkeme kararı olmaksızın isim değiştirme hakkına sahipsiniz demektir. Nüfus müdürlüğündeki memurlar size gerekli detaylı bilgileri vereceklerdir.

  2. Admin Admin dedi ki:

   Memik bey merhaba, öncelikle ” Ad Değişikliği ” ile ilgili bir düzenleme yapılmadığı için bu konuda size net bir bilgi veremeyeceğiz. Ancak bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne giderek konu hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 5. Cuma dedi ki:

  Adım Cuma ama coğu kişi perşembe çarşamba hafta günleri ile söyleyerek dalga geçerek sesleniyorlar ben ismimi yusuf koymak istiyorum bu sadece dilekçeyle mümkün mü

  1. admin admin dedi ki:

   Cuma bey isim değişikliği yeni kararname ile dilekçe ile değiştirmek mümkün. Ancak hangi şartlarda bunu kabul ettiklerini ba<ğlı olduunuz nüfus müdürlüğüne sormanız daha doğru sonuç erecektir.

 6. Nimet Şeker dedi ki:

  Merhaba benim adım Nimet ama ben erkeğim. Çevremden dalga geçenler oluyor ve bu durumdan rahatsızım. İsmimi değiştirmek istiyorum ve mahkeme olmadan değiştirebilir miyim? Çok acil cevaplarsaniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Soyadı Kanununun 3’üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan veya problemli soyadları ile imla ve yazım hatası bulunan ya da düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı gerekmeksizin il/ilçe kurulu kararı ile değiştirilebilir. ama eğer adınız Nimet ve siz bunu Ahmet Olarak değiştirmek isiyorsanız mahkeme kararı gerekli.

   1. Nimet Şeker dedi ki:

    Peki mahkeme kararı ile değiştirmek istesem ne kadar sürede sonuçlanır ?

    1. admin admin dedi ki:

     Nimet bey öncelikle bu süreçte başvuru yaptığınız ilin yerel mahkemesindeki yoğunluğa göre süre uzayabiliyor. Bunun için öncelikle konu hakkında nüfus müdürlüğü ile görüşmeniz süreci kısaltıacaktır.

    2. Kamuran başak dedi ki:

     Nimet bey nufus müdürlüğüyle görüştünüzmü aynı dert bendede var

    3. Admin Admin dedi ki:

     Nimet Hanım ortalama 6 Ay ile 1 yıl kadar sürüyor. Bunun sebebi mahkemelerin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermesinden kaynaklanıyor. Mahkemelerin Soyadı değişikliği konusunda yükünü hafifletmek amacı ile bu tasarı çıktı.

 7. Köksal dedi ki:

  Admin Benim soyadım İbiş ben soyadını bir işlem yapmak için örneğin bir operetöre söylediğim de anlaşılmıyor kodlamak zorunda kalıyorum birde tersten okununca şibi oluyor buda bazı yörelerde ördek ismi bu yüzdeni dalga konusu oluyor . Bu yasa ile değiştirebilirmiyim nüfus müdürlüğünde

  1. admin admin dedi ki:

   Köksal bey bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne sorunu iletmeniz halinde değiştirilmesi mümkün olacaktır. Nüfus müdürlüğündeki memurlar size konu hakkında izleyeceğiniz adımları anlatacaklardır.

 8. Onur dedi ki:

  Soyadım utanç verici dilekçe ile değiştirebilirmiyim ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Konuda bağlı olduğunuz ildeki nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız halinde sizlere doğru bir yol haritası gösterilecektir. Yeni gelen düzenlemeler ile soyadı değiştirmek daha kolay bir hal aldığı kesin ancak gerekli mercilere başvuru yapmanız sizin açınızdan daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

   1. Tuğba dedi ki:

    Mrb benm kızımın ismi hazal ama herkes yanlış söylüyor ve erkek sanıyorlar nüfüs müdürlüğüne başvurmam yeterli mi

    1. Admin Admin dedi ki:

     Geçerli nedeniniz ile Nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız halinde gerekli adımları memurlar size gösterecektir.

 9. Ateş dedi ki:

  Merhaba soyadım Kör ve ben bu soyadı çok gülünç ve utanç verici buluyorum. Acaba bu kanun sayesinde mahkeme olmadan değiştirebilir miyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değerli üyemiz öncelikle bu konu için bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğü ile görüşmeniz gerekmektedir. Ayrıca vereceğiniz dilekçe ile birlikte görevli memurlar sizlere gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır.

 10. Mahmut dedi ki:

  Merhaba benim oğlumun birbuçuk yaşında adını memet kaydetmiştik nufusa gitim mehmet diye diye talep ettim 1ay sonra gel dediler acaba ne kadar sürer

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bu durumu kısa bir dilekçe ile çözmeniz mümkün. Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki memurlar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

 11. Cansu dedi ki:

  Merhaba adım cansu ancak adıma Zeynep eklettirmek istiyorum bunu nüfus müdürlüğünde yapabilir miyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Cansu hanım bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne müracaat ederek bunu ekletebilirsiniz.

   1. ad dedi ki:

    nüfus yapmaz ekleme işlemini mahkemeye gitmeniz gerekiyor.

 12. Emine dedi ki:

  Benim ismim normalde amine olacakmış fakat doğduğum yollarda arapça olarak kabul edilmiş ve ismimi emine olarak yazmışlar değiştirebilirmiyim ama yeni ismimin amine olmasını istemiyorum

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yakın zamanda düzenlenen kanun ile birlikte bunu dilekçe ile yapmanız mümkün size en yakın nüfus müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmekte.

   1. Emine dedi ki:

    Selamlar gittim konuştum nüfus müdürlüğü ile adam olmaz dedi başından sağmak için mi yaptı neden yaptı hiç bilmiyorum çok mutsuzum

    1. Mahir Gürbüz dedi ki:

     Merhaba, Kanuna Göre değiştireme hakkınız vardır. Fazla harf yazılmış. Uygun bir dilekçe yazın ve tekrar gidin.

 13. !! dedi ki:

  Benim adım Narin fakat kimlikte Naime olarak geçiyor ve ben iki isim arasında kalmışım Naime ismini sadece kimlikte geçiyor diye kullanıyorum. İsmimin kimlikte Narin olarak geçmesini istiyorum. Mahkemeye gitmeden halledebilir miyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Büyük ihtimal ile Nüfus müdürlüğünde değiştirilir.

 14. SATI DUYKU dedi ki:

  Benim ismim SATI
  satı çok yerde bayan ismi olarak geçiyor bende bundan dolayı sıkıntı yaşiyorum SATI ismimi SALİH olarak Nüfus müdürlüğünden dilekçe ile değiştirebilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim. teşekkür ederim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değiştirmeniz mümkün

 15. Arzu dedi ki:

  Admin konuyla ilgili bilginiz nedir bilemiyorum ama çok eksik bilgi var…

  Ajay konusu gülünç isimler değişiklik kapsamında değil maalesef.. sadece yazım yanlışı olan harf hatası olan isimler de değişiklik söz konusu.. Ayşe iken Fatma olarak değiştirmek mümkün değil..

  1. Admin Admin dedi ki:

   Ayşe iken Fatma da yapabilirsiniz ama bunu yapabilmeniz için iyi bir gerekçeniz ile mahkemeye başvurmalısınız.

 16. Siyaset dedi ki:

  İsimden nefret ediyorum, herkes benle dalga geçiyor ve dalga geçmeleri üzerine psikolojik olarak sıkıntılar yaşıyorum, ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Ülkede ismi devlet olanlar var sizinki yine normal 🙂 Nufus müdürlüğüne başvurp değişirebilirsiniz.

 17. GÜLÜZAR dedi ki:

  MERHABA BENİM İSMİM KİMLİKTE ”GÜLÜZAR” OLARAK YAZILDI. ANCAK BANA AİLEM VE AKRABALARIM HİÇ BU ŞEKİLDE HİTAP ETMEDİ ÇÜNKÜ İSMİMİ ”GÜLŞAH” KOYMUŞLAR. ANCAK NÜFÜS MEMURUNUN HATASI İLE GÜLÜZAR OLARAK YAZILMIŞ. NÜFÜS MÜDÜRLÜĞÜNDEN DÜZELTEBİLMEM MÜMKÜN MÜ.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Evet Nüfus müdürlüğünden değiştirebilirsiniz.

   1. BENDE dedi ki:

    Sevgili admin, bende kimlikte yazan adımı kullanmıyorum ailem, arkadaşlarım kısacası herkes adımın kısaltılmış hali ile hitap ediyor,nüfus memurluğuna gittiğimde bana ancak mahkeme kararı ile mümkün olabileceği söylenildi.

    1. Admin Admin dedi ki:

     Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yok, mahkeme ile adınızı değiştirebilirsiniz.

 18. Erol dedi ki:

  Kızımın ismi nisanur kimlikte ise İhsanur yazılmış değişiklik olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Evet başvuru yapın değiştiriler

 19. Sdd dedi ki:

  İyi günler benim ismim Satılmış ama nüfus müdürlüğüne isim değişikliği için başvurduğumda mahkeme kararı gerekli dendi ancak kanun gülünç ve alay konusu isimleride kapsıyor ne yapabilirim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Doğrudur ama kanun kapsamında daha çok isim de yapılan harf yanlışlıkları düzeltiliyor. yani eğer isminizde yanlış yazılan harften dolayı alay konusu oluyorsanız değiştirebilirsiniz. diğer durumlarda mahkemeye yönlendiriyorlar.

 20. Felemez dedi ki:

  Merhaba benim adım felemez özgür olarak değiştirmek istiyorum, nüfus müdürlüğünden hallolur mu yoksa mahkemeye mı yonlendirirler

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mahkemeye yönlendirirler.

 21. Mecbure dedi ki:

  Mrb, adım Mecbure üniversiteye gidiyorum ismim ilkokuldan şuana kadar gerek hocalarım ve arkadaşlarım olsun hep alay konusu oldu diyetisyen olmak üzereyim ve ismimin artık bu şekilde kalmasını istemiyorum Esila olmasını istiyorum bu yasadan yaralanma şansım var mı acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bu yasadan yararlanamazsınız ama mahkemeye başvurarak isminizde değişikliğe gidebilirsiniz.

 22. Saim dedi ki:

  Merhaba benim adım Saim ama kayıtta Sayım diye yazılmış bunu düzeltmek mümkün mü

 23. Saim dedi ki:

  Merhaba benim adım Saim ama kayıtta Sayım diye yazılmış bunu düzeltmek mümkün
  Masrafı ne kadar olur

  1. Admin Admin dedi ki:

   Düzeltmek mümkün masrafı yok 🙂 en yakın nüfus müdürlüğüne başvurun.

 24. abdil dedi ki:

  merhabalar benim adım abdil ve avanak abdi salak abdi diye dalga geçiyorlar isim degişikligi mahkemeye gitmeden olabilirmi acaba teşekür eder hayırlı cumalar dilerim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki göreliden dilekçe ile değişim talebinde bulunabilirsiniz. Ortalama 1 ay içerisinde yoğunluğa göre sonuç alınabiliyor.

 25. çetin dedi ki:

  merhaba bugün nufüsa müdürlügüne gittim soyadım için görevli bayan form verdi doldurdum…1 ay içinde belli olur dedi il nufüs müdürlügüne göndereceklermiş dilekçeleri onlar karar verecekmiş…soyadımda kıllı

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yakın zamanda yüksek ihtimal ile onay için size geri dönüş yapılacaktır. İşlemlerin ortalama 1 ay sürmesi yoğunluğa göre normal efendim.

 26. Samet dedi ki:

  Merhabalar benim kimlikdeki adım Bayram. Ama herkez beni samet olarak biliyor. Bayram olan ismimi ilçe nufus müdürlüğünde dilekçe ile samet olarak değiştirmem mümkünmüdür.

  1. Admin Admin dedi ki:

   İsminizi değiştirmek için mahkemeye başvurmalsınız. nüfus müdürlüğünde değişmez.

 27. Asm dedi ki:

  Admin meraba benim soy ismim yumşak soy adımı degiştirmek istiyorum degiştire bilirmiyim ve ailecek degiştirme istesek nufus mudurlugune ailecekmi gitmemiz gerekiyor surec nasıl işler ve istedigimiz soy ismi alabilirmiyiz ornegin CANDİR yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 28. Asm dedi ki:

  Admin meraba benim soy ismim yumşak soy adımı degiştirmek istiyorum degiştire bilirmiyim ve ailecek degiştirme istesek nufus mudurlugune ailecekmi gitmemiz gerekiyor surec nasıl işler ve istedigimiz soy ismi alabilirmiyiz ornegin CANDİR yardımcı olursan sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Öncelikle bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. ORada size konu ile ilgili bir forum doldurtacaklar ve süreç başlayacak.

 29. Nurver dedi ki:

  Merhaba, benim ismim Nurver, dalga konusu olduğu için sadece Nur yaptırmak istiyorum. Bu dilekçeyle olur mu yoksa mahkeme mi gerekir?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne isim değişikliği için dilekçe doldurmanız durumunda ortalama 1 ay içerisinde isim değişikliğinizin gerçekleştirmek mümkün.

 30. Kubra dedi ki:

  Admin mrb ben yasa çıkmadan öncesinde mahkemeye başvuru yapmıştım resmi gazeteye ilan verilecekti henüz verildi mi bilgimde yok mahkeme biz vericez ilanı demişti ben 298 tl ödeme yaptım mahkemeyi açmak için ve ilan için henüz sonuçlanmadı bende şuan da bu yasadan yararlanabiliyormuyum devlet geri iade ödeme yaparmı bana

  1. Admin Admin dedi ki:

   Konu hakkında sizin durumunuz biraz farklı olduğu için yorum yapmamız doğru olmayacağından nüfus müdürlüğündeki memurlar size daha doğru bilgi vereceklerdir.

 31. Usame dedi ki:

  Admin bey iyi günler benim adım usame değişiklik yapmak istiyorum nasıl bir dilekçe yazmam gerekir

  1. Admin Admin dedi ki:

   Usame bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki memurlar size bu konuda yardımcı olacaklardır.

  2. Usame dedi ki:

   Yani bu ismi değiştirmek için sadece nüfus müdürlüğü yeterli olurmu acaba

 32. isa dedi ki:

  merhaba benim soyadım ” koyun “soy adımı değiştirmek istiyorum değiştirme sebebim bilir miyim ve ailecek değiştirme istesek 10 / 13 yaşlarında çoçuklarım içinde ne yapmam gerekiyor?

  1. Admin Admin dedi ki:

   İsa bey bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak konu hakkında değişiklik talebinde bulunmanız mümkün. Yeni soyadı kanunu ile işlemler çok daha hızlı sürede ilerlediği için çabuk sonuç alabileceksiniz.

 33. Xyz dedi ki:

  Mrb benim ismim abdullah yanına mirza getirmek istiyorum mahkemelik bir durum olurmu yoksa dilekçeyle halledilecekmi tesekkurler

 34. Nur toprak dedi ki:

  Iyı günler esımın adı mübarek gıttı yerde cok alay konusu oluyo bereket diyen ısmını hatırlamayıp farklı farklı ısım takıyolar uda gülüyorlar bu sısteme göre yenı cıplı kımlık çıkarmadan tek seferlıge mahsus nüfus müdürlüğü degıstırırmı

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yeni kanun ile nüfus müdürlüğü bu konuda çok hızlı şekilde değişim işlemi yapıyor daha önce aylar süren süreç yeni sistem ile 1 ay kadar kısa bir sürede tamamlanıp yeni kimliğiniz geliyor.

 35. Xyz dedi ki:

  Mrb benim ismim abdullah yanına mirza getirmek istiyorum mahkemelik bir durum olurmu yoksa dilekçeyle halledilecekmi tesekkurler süresi ne kadar okur

  1. Admin Admin dedi ki:

   Abdullah bey nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak isim eklentisi yapabilirsiniz.

 36. Metin Yesil dedi ki:

  Merhaba İsmim Nüfus Müdürlüğündeki Yanlışlıktan Dolayı 3 TANE İSİM yazmışlar 1 de Soy isim yani çok uzun her yerde problem çıkıyor. Bunun tek isime düşürülmesini istiyorum. İsim değiştirmek değil , sadece 2 ismi sildirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler..

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne müracaat ederek konu ile alakalı dilekçe ile değişim işlemi yapabilirsiniz.

 37. Necmi dedi ki:

  Merhaba benim adım Necmi ismimden nefret ediyorum dedem olucak Allah’ın belası insanın ismiymiş
  Arkadaşlarım ve sosyal medyada arda ismi kullanıyorum dilekçeyle değiştire bilirmiyim şimdiden teşekkürler

  1. Admin Admin dedi ki:

   Necmi bey isminizi bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünde dilekçe ile değiştirmeniz mümkün efendim.

   1. Safiye dedi ki:

    Benim adım Safiye kimlikte maşallah diye geçiyor Safiye olarak değiştirmek için dilekçe verdim ret edilmiş itiraz etme hakkım varmı

    1. Admin Admin dedi ki:

     Hakkınız yok ama mahkeme açabilirisiniz.

 38. Naşide dedi ki:

  Benim ismim naşide değiştirebilir miyim dilekçe ile

  1. Admin Admin dedi ki:

   Ne ile değiştirmek istediğinize bağlı 🙂 eğer harf değişikliği ise değiştirirler, diğer türlü mahkemeye başvurmalısınız.

 39. Handan dedi ki:

  Merhabalar bişey sormak istiyorum lütfen yardımcı olurmusunz ismim Handan ama surekli yandan diye dalga geçiyorlar ismimi Hande olarak değiştirmek istiyorum öyle bi hakkım var mı yoksa dava mı açmam gerekiyor

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değiştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüğü değiştirir.

   1. Yiğit keloğlu dedi ki:

    Admin merhaba ben soy ismimi değiştirmek istiyorum soy ismim keloğlu çocukluğumdan beri çok dalga geçtiler kel keloğlan diye ve gına geldi değiştirebilirmiyim yoksa mahkeme yoluyla mi değişir?

    1. Mahir Gürbüz dedi ki:

     Sebepleriyle birlikte güzel bir dilekçe yazıp nüfus müdürlüğüne başvurun. Değiştirebilirler.

 40. Nezihe dedi ki:

  Merhaba ismimi hatun neziha bu zamana kadar hem çift isim olduğundan hem de neziha neZihe karışıklığı yaşadığımdan Başka bir isim kullanmak istiyorum.sadece dilekçe ile mümkün mü

  1. Admin Admin dedi ki:

   Malesef mümkün değil 🙁 mahkeme yolu ile değiştirebilirsininiz.

 41. Aleyna dedi ki:

  Merhaba! Benim adım herkes ebrar olarak çağırıyor fakat nufusta yalnış yazmışlar değiştirebilirmiyim acaba?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Ne olarak yazdıklarına bağlı eğer harf yanlışlığı var ise düzeltirler

 42. Oğuz dedi ki:

  Merhabalar hocam benim adım Oğuzhan Dönmez Soyismimle dalga geçiliyor uzun yıllar bu böyle devam etti sonra ben ailemizin eski soyismini kullanmaya başladım sivil hayatta bi nevi lakap gibi şimdi iş daha boka sarmaya başladı herkes beni Kodaloğlu olarak biliyor ben bile bazen unutuyorum
  Hem alay konusu bir soyismim var hemde çevrem beni başka bir soyadiyla biliyor sizce nüfus müdürluğu yardimci olur mu yoksa mahkeme mi gerekli

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, mahkemeye geçerli sebebiniz ile birlikte müracaat edin. nüfus müdürlüğü değiştirmez

 43. Hasan dedi ki:

  Sayın admin ben soy isim değişikliği için dilekçe verdim ve 1 ay oldu yeni kimliğimi de aldım. Yeni kimliğimi almama rağmen değişir demi birde ne kadar sürer bu olay

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değişir hocam, yoğunluğa göre değişiklik 2 ayı da bulabilir.

 44. cevat binici dedi ki:

  Merhabalar,
  İsmim cevat ancak lakab ve tahrik davranışlardan sebep değiştirmek istemekteyim… bu isim değiştirilirmi? aradığımda ekletmek değiştirmek değil sadece harf hataları düzeltileceği söylenildi… ama kanuna bakılırsa 1 defaya istinaden her şekilde değişiklik hakkı tanınacak gibi idi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Malesef Kötü amaç ile kullanılır diye sadece harf değiştirme hakkı vermişler 🙂 Ama isminizi komple değiştirmek isterseniz gerekçesi ile birlikte mahkeme açarak değiştirebilirsiniz.

 45. Ruken dedi ki:

  Merhaba bnm ismim normal de ruken anlamı gülen yüz doğduğum zaman babam kimlik çıkarmak için ruken demiş ama onlar kafalarına göre Rukiye yazmışlar sanırım o dönemde Kürtçe isim olduğu için kabul edilmemiş ama Bn Rukiye isminden nefret ediyorum. Sürekli gülen bi insan olarak bni ifade eden ismimi istiyorum ismimi esin ruken olarak değiştirme şansım var mı? Bunlar düzeltme veye imlaya girmiyor çünkü

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, Eskiden böyle bir sıkıntımız vardı Türkçe dışında isimleri kabul etmiyordu nüfus müdürlikleri ama şuan Kürtçe isim kullanabilirsiniz. Esin ismini ekleyemezsiniz ama Rukiye ismini Ruken olarak değişterebilirsiniz.

   1. Ruken dedi ki:

    Gittim sordum Rukiye ismini ruken olarak değiştirmek istediğimi ama dilekçe ile olmaz dediler. Acaba baştan savmak için mi dediler.

 46. Ferhat dedi ki:

  Merhabalar Benim Annemin ismi Yosma Sözlükte Anlamı güzel ama ülkemizde Maalesef Yanlış Anlaşılıyor Dilekçe Yazdık Verdik Oradaki Memur Arkadaş Daha öncede bu isimden Memnun olmayıp Değiştirmek isteyenler oldu Maalesef Kabul edilmedi dedi Nasıl bir yok izlememiz Gerekiyor Teşekkür Ederim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, Ülkemizde malesef birçok güzel isim bu şekilde lanse edilmiş 🙁 Annenizin ismini mahkeme açarak değiğiştirebilirisiniz.

 47. Nur dedi ki:

  Merhabalar, birkaç gün önce dilekçemi nüfus müdürlüğüne verdim, nihai sonucu bana posta yoluyla mı bildirecekler ya da benim nüfus müdürlüğüne gitmem mi gerekir öğrenmek için?

  1. Admin Admin dedi ki:

   E-posta ile bilrdirilebilir. ama giderseniz daha sağlıklı bilgi alırsınız.

 48. Kamuran başak dedi ki:

  S.A. admin yaw bende ismimden dolayı çoğu yerde rencide oluyorum ismim kamuran ve ben erkeğim .
  Rahmetli dedem nur içinde uyusun fakat bana verdiği isim hayatımı olumsuz etkiliyor değiştirmek mümkünmü

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, Kamuran diye çok erkek ismi duydum bazı isimler vardır kadın ve erkekler ortak kullanır, Deniz ismi gibi mesela sizin isminiz de o türden bir isim değiştirmek isterseniz mahkemeye başvurmalsınız.

 49. Satı dedi ki:

  Merhaba admin ben isim değiştirmek için nüfus müdürlüğüne gittim ama biz bu işlemi yapmıyoruz mahkemeler yapıyor dedi

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, nufus müdürlüğünde sadece isminizdeki harf değişikliğini yapabilirisiniz. Örnek isminizi Satı yerine Sadık yapmak isterseniz değiştirmeleri gerekir.

   1. satı dedi ki:

    teşekkür ederimde admin herkese nerdeyse bu işlem yapılıyor nufüs müdürlüğünden demişssiniz harf bile değiştirme işlemi yapmıyorlar nufüs müdürlüğü. resmi gazetede yayınlanmadı mı bu yasa nasıl yapmıyolar anlamadım ben, siz diyosunuz yapıyolar .örnek satı ismi sema olabir mi nufus müdürlüğünden boşyere tekrar gitmeyelim nufus müdürlüğüne

    1. satı dedi ki:

     lütfen bi cevap bekliyorum sizden

 50. Esin dedi ki:

  Merhaba, benim adım Esin. İsmimi değiştirmek istiyorum hep bayan sanıyorlar. Nüfus müdürlüğüne gittim kendi ismime uzak bir isim seçemeyeceğimi, adıma yakın bir isim seçmem gerektiği söylendi. Harf değişikliği onaylanıyor anladığım kadarıyla. Gerekçesiyle birlikte dilekçe yazmam gerekiyormuş. İsmim toplumda cinsiyet anlamında karışıklığa ve bazı ortamlarda alay konusuna sebep oluyor. İnsanların ismimi duyunca gülüşmeleri sinir bozucu. Bunları gerekçe olarak gösterip farklı bir isime onay verilmez mi acaba?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bunları gerekçe göstererek nüfüs müdürlüğüne gitseniz de değişiklik yapmazlar, ama bu sebeplerden dolayı mahkeme açarsanız değişiklik yapılır.

   1. Esin dedi ki:

    Yanıt için teşekkürler. Hangi ismi istiyorsun diye sordular, memurla konuştuğumda Emin veya Ersin gibi isimlere onay verilebileceği anlamını çıkardım. Başka bir isim dilekçesinin ret edileceğini söylediler. Hala düşünme aşamasındayım. Bunlar kabul olmazsa mahkeme sürecine gideceğim.

 51. halil dedi ki:

  merhaba ben kizimin adini yazdirirken Buğlem yerine Buğlen yazmisim bunu duzettire bilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Nüfus müdürlüğüne giderek düzeltebilirsiniz.

 52. Beran dedi ki:

  Merhaba benim ismim soyismim
  BERAN MALGIL isim ve soyidim degisikligi icin davami acmam gerekiyor yoksa dilekce versem degistirilir mi
  Tesekkurler..

  1. Admin Admin dedi ki:

   Dava açmanız şart, diğer türlü bir değişiklik yapamazsınız.

 53. Zekiye dedi ki:

  Benim ismim Zekiye. Uzaylı Zekiye diye alay konusu oluyorum. Zeynep olarak değiştirmek mümkün müdür? Yada Zeynep Zekiye olması için mahkeme kararı mı gerekli?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Nüfüs müdürü sorun çıkarmaz ize, müdürlükte değiştiriler.

 54. Temel dedi ki:

  Merhabalar ismim Temel
  Malum fıkralardan alay konusu olmaktan artık bıktım. Mahkemeye başvurmadan değiştirebiliyormuyum ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Malesef, Mahkeme ile değiştirebilirsiniz.

 55. Zeki dedi ki:

  Benim soyadım özmal değişebilir mi değişirse harf mi yoksa tamamen değişir.Malum gülünç ve dalga konusu…

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, Soyadınızda harf değiştirerek gülünçlüğü ortadan kaldıradabiliyorsanız, nüfus müdürlüğünden harf değiştirebilirsiniz, harf kurtamıyor sa mahkemeye bavurmalısınız.

 56. Serdar A dedi ki:

  Ben ismimi sevmiyorum ve savcı olarak değişmesini istiyorum acaba değiştirebilirmiyim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mahkeme kararı ile değiştirebilirsiniz.

 57. Murat dedi ki:

  Merhabalar, günlük hayattaki işlerimde sürekli kodlayarak söylediğim ve zaman zaman alay konusu olan “Tik” soyadımı nüfus müdürlüğünden değiştirme şansım var mı? Ayrıca harf ekleyerek yapabiliyorsak mesela “Atik” yapabilir miyiz? Teşekkürler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yapabilirsiniz.

 58. Eser dedi ki:

  Benim oğlumun iki ismi var.birini sildirmek istiyorum.bunu mahkeme kararı olmadan nüfus müdürlüğüne vereceğim bir dilekçe ile halledebilirmiyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Malesef mahkeme kararı olmadan değiştiremezsiniz.

 59. SATI DUYGU dedi ki:

  SATI ismimi …SAİD..veya SALİH…olarak nüfus müdürlüğünden dileçe verip değiştirmek istiyorum bu mümkünmüdür detaylı bilgi verirseniz.mennun olurum….teşekkür ederim.

 60. Ece dedi ki:

  Merhabalar, benim soyismim gerçekten gülünç hatta burada bile söyleyemiyorum. Fakat babam değiştirmek istemiyor ve 15 yaşındayım. 18 yaşından küçükler de dilekçe verebiliyor mu onu merak ediyorum. Ya da annem izin verse olur mu? Bi de yasa 2 yıl kalacakmış yani 18 olmayı beklesem yasa çoktan kalkmış oluyor. Bu durumda ben ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lütfen.

 61. Memis dedi ki:

  Adim memiş ve bu ismimi kullanmaktan utanıyorum ve toplum içinde alay konusu oluyor dalga geçiliyor mehmet olarak değiştirebilirmiyim mahkeme kararı olmadan teşekkürler.

 62. Mehmet hıyar dedi ki:

  adım ahmet hıyar herkes benle dalga geçiyordu kahvede,bende ismimi mehmet hıyar yaptım neden hala dalga geçiyorlar ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bence adınızı zeki hıyar olarak değiştirin dalga konusu olmazsınız.

   1. Mehmet hıyar dedi ki:

    Yoğurt hıyar yapayım en iyisi benden başka bi cacık olmaz çünkü 😀

 63. İbrahim BABACAN dedi ki:

  Merhaba, oğlum 7 yaşında ve adı Anıl. Yurtdışında yaşıyoruz ve çift pasaportluyuz. Yabancı pasaportta “ı” harfini sistem otomatik olarak “a” yapıyor ve oğlumun adı da maalesef Anal oluyor. Sadece “ı” harfini “i” yapıp ismin Anil olmasını istiyoruz. Dilekçe ile hallolur mu acaba? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Dİlekçe ile “ı” harfini “a” yapabilirsiniz.

 64. Busra dedi ki:

  Benim ismim sultan ama herkes Büşra diyor ve ben Büşra isminden çok memnunum resmi yerlerde sadece sultan denmesi beni çok rahatsız ediyor ismime Büşra ismini ilave nasıl edebilirim ne yol izlemeliyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Geçerli sebebiniz ile birlikte dava açarak isminize Büşra adını ekleyebilirsiniz.

 65. muhammet recep dedi ki:

  merhaba benim ismim muhammet recep ancak ben recep ismimi burak ile değiştirmeyi istiyorum? bu mümkün müdür?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Geçerli sebebiniz var ise sebebiyle birlikte dava açarak değiştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüklerinde değişmez.

 66. azat dedi ki:

  Benim adim kimlikte bayram ama ailem cevremdeki herkes beni azat diye biliyr. 1995 yilinda azat ismi yasakmis nufus muduru ondn kabul etmemis babamda artk orda kafadan atmis bayram olsun diye. ama herkes beni azat olarak biliyr degistirebilme imkanim varmi ???? admin tskrlr

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, doğrudur siyasi olaylardan dolayı yasaktı bazı isimler. Şuan isminizi tekrar Azat yapmak için mahkeme açmanız gerekmektedir. Nüfus müdürlüğünde değişmez.

 67. Saim dedi ki:

  Merhaba benim adım Saim ama kayıtta Sayım diye yazılmış dilekçe verdim düzeltirlermi ve kaç gün sürer?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yoğunluğa bağlı olarak 1 ay kadar sürebilir.

 68. Kadircan dedi ki:

  İyi günler , benim adım sadettin , bu isimden nefret ediyorum. Benim küçüklükten gelen başka bir ismim var kadir gecesinde doğduğum için annem bana kadircan demiş. Ve beni birçok kişi kadircan olarakta biliyor . Ben acaba bu mağdurluğumu dilekçe yoluyla çözebilirmiyim. Cevaplarsan sevinirinm

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, Yorumunuzu düzenlemek zorunda kaldık 🙂 isminizi dilekçe yolu ile değiştirmeniz mümkün değil, Mahkemeye başvurmanız gerekir.

 69. Selin dedi ki:

  18 yaşından küçükler de dilekçe verebilir mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   Malesef anneniz veya babanız ile birlikte gitmelisiniz.

   1. Ece dedi ki:

    Yanı annemle beraber gitsem değiştirebilir miyim? Ailede bi tek benim soyadım farklı olabilir mi

    1. Mahir Gürbüz dedi ki:

     Evet olabilir.

 70. Aykut dedi ki:

  merhaba efendim benim soyadım KONYALI ve bu ınsanların oralımısın ? demelerınden ve gülünc , alay edıcı oldugundan rahatsz oluyorum ıstedıgım soyad nufus mudurlugune gıderek dılekcemde talep etmem sonucunda olumlu olabılır mı acaba ??? Cevabınızı beklıyorm…

 71. abdulkadir dedi ki:

  merhaba benim soyadım salatan 30 yasındayım ama malesef halen sorun kavga ediyorum insanlarla 1 hafta önce soyadı değişikliği müracatı yaptım nufus mudurlugune iğrenç ve aşağılıyıcı olarak acaba değiştirilirmi? güneş yapmak istiyorum bu babalık redmi oluyor birde?

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Red olmaz, nüfus müdürlüğü de sorununuzu çözemez. Soyadınızı değiştirmek için dava açmalısınız.

 72. ÇETİN dedi ki:

  MERHABA İLGİLENLERE DUYURU ….. SOYADIM DEĞİŞTİ…BUGÜN MESAJ GELDİ NÜFUS MÜDÜRLÜGÜNDEN OCAK 26 DA BAŞVURMUŞTUM BUGÜN TAM 1 AY OLDU … GELEN MESAJ BU ŞEKLİDE..
  .SOYADI DEĞİŞİKLİK TALEBİNİZ ONAYLANMIŞ OLUP NUFUS KÜTÜGÜNE İŞLENMİŞTİR KİMLİGİNİZİ YENİSİ İLE DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ…E DEVLETTEN BAKTIM DEĞİŞMİŞ….SANIRIM AÇIKLAYACI OLMUŞTUR…ESKİ SOYADIM DA KILLI İDİ…

  1. Fatma dedi ki:

   Bisey sorabilirmiyim .Madem degistirmissiniz .Daha iyi biliyosunuzdur ordaki memurlardan dolayı falan.Degisiklik sadece harf degisikligi yada guluncsemi yapiliyor.Isim ekletemiyormuyuz

 73. Ece dedi ki:

  Merhaba benim dedemin ve babanemin soyadı Osman ama babamın ve kardeşlerinin Osmanoğlu babam ve ben soyadımı nufüs müdürlüğünden Osman olarak değiştirebilir miyiz?

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Başvuruda bulunun büyük ihtimali ile değişir

 74. İpek dedi ki:

  Merhaba ismim ipek ama sürekli böcek ipek yolunda Türkler diye dalga konusu ismimi değiştirebilir miyim?

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   İsiminizde Harf değikliği veya 1-2 harf ekleyebilirsiniz. ama eğer ismi komple değiştrecekseniz mahekemeye başvurmalısınız.

   1. Melik dedi ki:

    Merhaba bnm ismim abdulmelik ve ilk 5 harfini sildirmek istiyorum hem çok uzun hemde alay konusu olabiliyor Melik yapmam mümkünmü acaba nüfus’ta???

 75. satı dedi ki:

  herkese nerdeyse bu işlem yapılıyor nufüs müdürlüğünden demişssiniz harf bile değiştirme işlemi yapmıyorlar nufüs müdürlüğü. resmi gazetede yayınlanmadı mı bu yasa nasıl yapmıyolar anlamadım ben, siz diyosunuz yapıyolar .örnek satı ismi sema olabir mi nufus müdürlüğünden boşyere tekrar gitmeyelim nufus müdürlüğüne

 76. Saim dedi ki:

  Merhaba Dilekçe verdim
  Açıklanması Ne kadar sürer

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Yoğunluğa bağlı olarak bir ay içinde açıklanır genellikle

 77. Saim dedi ki:

  Admin peki ismimin düzeltilmesi halinde adımıza kayıtlı olan diploma vb. şeyleri nasıl düzelteceğiz.
  Aydınlatırsanız sevinirim

 78. İbrahim dedi ki:

  Admin ben soy soyadımı değiştirmek istiyorum bunu nerden neşekilde yapıcam ve maliyeti nedir

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Merhaba, soyadınızda harf değişikliği olacak ise Nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirsiniz. Eğer soyadınızı komple değiştirmek istiyorsanız. Mahkemeye başvurmalısınız.

   1. satı dedi ki:

    neden benim soruma cevap vermiyorsunuz

 79. Kerim dedi ki:

  Benim ismim Abdülkerim dilekçeyle Kerim olarak değiştirebilirmiyim…benim ismim gibi isminin başı Abdül olup dilekçe veren yada değiştiren oldumu acaba

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Dilekçe ile değiştirilebileceğini sanmıyorum.

 80. Abdulkadir dedi ki:

  Merhabalar nüfusa kayıtlı ismim abdulkadir lakin 30 yıldır babam dahil tüm tanıdıklar ismimi kerem biliyor ve ben tüm alanda kerem kullanıyorum sosyal medya dahil soranada kerem diyorum nedeni ise zamanında nufüs müdürlüğündeki yanlışlık sebebi olup ismimi alakasızca yanlış yazmaları babam düzeltmek için zamanında itirazda etsede mahkemeye gidilmesi söylenmiş şimdi ben mahkemeyemi gitmeliyim nüfus müdürlüğü bana yardımcı olabilir mi gereksiz bir memur hatasını 30 yıldır çekiyorum

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Merhaba, maalesef ülkemizde böyle yanlışlıklar çok yapıldı ve hala yapılıyor. İsminizi Kerem yapabilmeniz için mahkemeye başvurmalısınız, Dilekçe ile değiştirilmez.

 81. Akın kabak dedi ki:

  Merhaba Soyismim den dolayi hep alay konusu oldum; kabak Soyismimi 1 dilekçeyle degisdirebilirmiyim;soyismimden sosyal olarak çok igrenmeye başladım.bilgi verirseniz sevinirim. Tessekurler

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Soyisminizde dilekçe ile sadece harf değişikliği yapabilirsiniz.

  2. soyadı mahduru dedi ki:

   valla benim soyadımda sebzelerden bi tanesi idi çok güzel bi şekilde dilekçe yazdım ama ustaca yazdım bilmemne kaç nolu yasasının gerekçesi ile falan başladım.sonra gittim nufus müdürlüğüne verdim fotokopisinide istemişlerdi.kadın dedi dava açman lazım %90 onaylanmaz.2hafta sonra gittim onaylanmış soyadım bence senın soyadında değişir mesela senin kabak atıyorum tabak yapamazsın yada batak falan git güzel bi soyad bul vukuatlı değilsen sicilin temizse geçer bence git bir dilekçe doldur.olmazsa red kağıdını al git savcılıga 1ayda çözülür işin.

   1. satı dedi ki:

    Merhaba nüfus müdürlüğü için bir dilekçe örneği paylaşabilirmisinz nasıl yazmalıyız ki kabul etsinler

 82. Mustafa dedi ki:

  Merhaba benim soyadım Güçüklüoğlu bunu nüfus müdürlüğünden Kaya olarak değiştirebilirmiyim?

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Malesef Kaya olarak değiştirmek için mahkemeye başvurmalısınız.

 83. Saim dedi ki:

  Bir aydan fazla oldu dilekçe vereli daha bi geri dönüş yapan yok
  Acaba dilekçemi kabul mu etmemişler.

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Yoğunluktan dolayı cevaplar gecikebilir. Onaylanmazsa bile onaylanmadı diye mesaj gelir.

   1. soyadı mahduru dedi ki:

    bu eleman ınsanlrı karamsarlıga sokuyo sakın dusmeyın gıdın ve gec kalmyın en guzel basvurma gun bugun arklar

    1. Mahir Gürbüz dedi ki:

     Hocam isterseniz sizi işe alalım siz gelin kullanıcıların yorumlarını cevaplayın 🙂 Bu arada Dilekçe yazılmış cevabı gelmemiş bende bir aydan uzun da sürebilir dedim burada nasıl bir karamsarlığa sokma durumu var anlayamadım. cevaplarımızı da yasalarda yazan yazılara göre veriyoruz 🙂

     1. soyadı mahduru dedi ki:

      Sürekli cevap olarak
      İsiminizi değiştirmek için kanuna göre Mahkemeye başvurmalısınız.
      Diye herkese cevap vericeksem işe başlayım kanun içerisinde bulunan ayrı hükümler gereğince ki buna (bent)diyoruz araştırmadan bilmeden herkese aynı cevabı vermeniz mümkün değil.
      Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.

     2. Mahir Gürbüz dedi ki:

      İlgi ve cevaplarınız için teşekkür ederiz. İsmini değiştirmek için nüfus müdürlüklerine başvurup red nedenlerini paylaşan arkadaşların yorumlarına göre cevap verdik tabi ki arada istisnalar oluyor. ama genel olarak cevap veriyoruz.

 84. Mustafa dedi ki:

  Benim soyadım Güçüklüoğlu Güloğlu olarak değiştirebilirmiyim

  1. soyadı mahduru dedi ki:

   evet değiştreblırsın guzel bı dılekce yaz nfus mudrlugune

 85. NUR dedi ki:

  Merhabalar;
  Benim ismim Hanım özel bir şirkette çalıştığım ve resmi yerlerde zorluk yaşadığım için ikinci ismim olan fakat kimlikte Yazılı olmayan çevremdeki kişiler tarafından gerek is yerindeki kişilerin kullanmış olduğu Nur ismini kimliğime ekletmek istiyorum bunu dilekçe ile nüfus müdürlüğünce ekletme yapabilir miyim ?
  Şimdiden Teşekkürler

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   İsiminizi değiştirmek için kanuna göre Mahkemeye başvurmalısınız.

 86. Mustafa dedi ki:

  Mahir bey sizden cevap bekliyorum lütfen

 87. Mustafa dedi ki:

  Mahir bey sizden cevap bekliyorum lütfen cevap verirmisiniz

 88. Mustafa dedi ki:

  Mahir bey benim soyadım Güçüklüoğlu Güloğlu olarak değiştirebilirmiyim

 89. soyadı mahduru dedi ki:

  Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sy Kanun 19.10.2017 tarihinde kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir. Söz konusu kanunun geçici 8. Maddesi geçici bir süre ile bazı durumlarda isim ve soyad değişikliklerinin dava açılmadan düzeltilmesine olanak tanımıştır.

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Bilgilendirici Yorumunuz için teşekkür ederim yorumunuzu konuya ekledim.

  2. satı dedi ki:

   Merhaba örneğin isim satı ( sema )olabilir mi nüfus müdürlüğünden .müdürlüğe gittgimizde biz bu işlemleri yapmıyoruz diyip başınadan kovuyolar

   1. Mahir Gürbüz dedi ki:

    Olabilir. Bu arada zaten bu iş nüfus müdürlüğünün işi bunu da yapamıyorlarsa daha ne yapacaklar.

 90. Selin dedi ki:

  Merhabalar, biz bir kere dilekçe ile soyadı değişikliğine başvurduk kabul da edildi. Ancak aile arası anlaşmazlıklara düştük. Tekrar değişmesi için dilekçe ile başvurabilirmiyiz? İzlememiz gereken yol nedir? Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Tekrar başvuru yaparsanız ve daha önce onaylandığını belirtirseniz tekrar onaylanacaktır.

   1. Selin dedi ki:

    Teşekkür ederim

 91. Zilfiye dedi ki:

  Benim ismim kimlikte zilfiye ama ben değiştirmek istiyorum bu münkünmü nüfus müdürlüğünden değiştirmek yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Değiştirmeniz mümkün ama nüfus müdürlüğünde isminizi Zilfiye ise Zülfiye yapabilirsiniz yani sadece anlamı bozan harf değiklikleri yapabilirsiniz. Ama bazı kullanıcılarımız iyi dilekçe yazdıklarını belirterek isimlerini komple değiştirdiklerini belirtiyor. sizde sebebiyle birlikte düzgün bir dilekçe ile komple değiştirebilirsiniz belki

 92. Mustafa dedi ki:

  Merhaba mahir bey benim soyadım Güçüklüoğlu bugün nufusa dilekçe verdim Güloğlu olması için kabul olur mu

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Çok büyük ihtimal ile kabul olur. Bu tür değişiklikleri çabuk onaylıyorlar.

 93. Mustafa dedi ki:

  Teşekkürler Mahir bey

 94. Yaren dedi ki:

  Merhaba benim soy ismim çürük ve annem ile babam ayrıldı annem evlendi üvey babamın soyadını kullanmak istiyorum soyismim alay konusu oluyor çok sıkıntı çekiyorum nasıl değiştirebilirim yardımcı olursanız sevinirim iyi geceler

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Nüfus müdürlüğüne dilekçe yazın kabul olmaz ise üvey babanız sizi nüfusuna alsın.

 95. Anonim dedi ki:

  Merhaba benim ismi hem uzun, hem akılda kalıcı deği,l hem de çok dalga konusu oluyor bu yüzden sosyal yaşantımda zorluk yaşıyorum.. Bilhassa yeni kişiler ile veya yeni bir ortama, girdiğim de dava açmadan değiştirebilir miyim ismimi.? Cevap verirseniz çok sevinirim…

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Bu şekilde değiştirme sebepleriniz ile nüfus müdürlüğüne dilekçe yazın büyük ihtmal ile onaylarlar.

 96. yeş dedi ki:

  merhaba benim ismim nüfusda hafiza olarak geciyor ama ben yeşim kullanıyorum doğduğumdan beri böyle hafiza ismi duyulduğunda kötü dalgalara maruz kalıyorum bütün hayatımı etkiliyor. nüfus müdürlüğüne giderek değiştirme imkanım varmıdır?

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Başvuruda bulunun bu nüfus müdürlüğünün anlayışına kalmış bir şey.

 97. SERVET dedi ki:

  Merhaba benim ismim kimlikte SELVET GEÇİYOR ama ben dilekçe yazıp SERVET Yaptırdım Nüfus müdürlügünde ama geriye dönük Ev tapumda SELVET geciyor ben yenisini çıkarmak istedim ama benden döner sermaye gibi bir ücret istediler bu doğrumu admin yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Evet hocam devlet kurumlarında bu tür işler için ücret talep ediliyor. Ama çok yüksek bir miktar olmaması lazım.

  2. Saim dedi ki:

   Dilekçeniz kaç gün içinde sonuçlandı
   Bende bir aydan fazladır dilekçe verdim daha sonuçlanmadı.

 98. Mustafa dedi ki:

  Merhaba mahir bey benim soyadım Güçüklüoğlu Güloğlu olarak değiştirmek için dilekçe vermiştim on gün önce siz büyük bir ihtimalle değişir demiştiniz bugün aradılar kaymakamlıktan Güloğlu olarak değişti diye zize çok teşekkür ederim

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Yeni soyadınız hayırlı olsun 🙂 Bizi takip etmeye devam edin.

 99. Murat dedi ki:

  Ben de bu hafta içerisinde gitmeye karar verdim ama kafama takılan bir soru var. Dilekçeyi kendimiz mi hazırlayacağız yoksa müdürlüklerde hazır bir form mu dolduruyoruz?

 100. kerim dedi ki:

  merhabalar benim soyadım değişti biraz geç oldu ama olsun değer…değiştirmek isteyenler gitsin bir dilekçeyle değiştirsinler bir ömür istemediğin bir soyadı ile yaşamaktansa 2-3 gün uğraşıp bir ömür rahat edin en azından çoçuklarınız sizin yaşadığınız zorlukları yaşamasın…

  1. Fatma dedi ki:

   Dilekce yazarken yardimci oluyolarmi cunku en ufak bi fikrim bile yok yeni sisteme gore nasil yazılıyor.Bilgilendirir misiniz

   1. kerim dedi ki:

    bizim hazır dilekçe değildi kendim yazdım…değiştirme sebebi dolaylı ve düzgün bir şekilde yazın değiştiriler tahminim

  2. Admin Admin dedi ki:

   Yeni soyadınız hayırlı olsun 🙂

 101. Fatma dedi ki:

  Iyi gunler.Bu yeni sistemle nüfus mudurlugunde degistirmek icin eski kimlikle yapmak sartmi.Oyle bir yazı okudum da.Benimki yeni kimlik .Luften bilgilendirir misiniz ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yeni kimlik ile de başvuruda bulunbiliyorsunuz

   1. Fatma dedi ki:

    Tesekkurler☺.Birde surekli sadece imla ve yazım hatası olanlarda nüfus mudurlugu isim degisikligi yapabiliyor diye yaziyor ama ismini tamamiyle degistirdigini iddia eden kisilerle karsilasiyorum .Bu mumkunmu bilgilendirebilir misiniz .

    1. Mustafa dedi ki:

     Murat bey hazır dilekçe var isteyin veriyorlar

     1. Murat dedi ki:

      Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

    2. Admin Admin dedi ki:

     Mümkün olabilir, Yetkili memurun inisiyatifine bağlı. Bizim de bazı kullanıcılarımıız değiştiğini söylemişti.

 102. Mustafa dedi ki:

  Mahir bey merhaba benim soyadım Güloğlu olarak değişti bugün nufusta sisteme işlediler bana yeni soyadımın olduğu nufus kayıt örneği verdiler sorum şu şekilde E. Devletde soyadım hala eskisi gözüküyor otomatik anında değişmesi gerekmiyormu cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Anında değişmeyebilir ama bir hafta içinde değişecektir. Yeni soyadınız hayırlı olsun 🙂

 103. Saim dedi ki:

  Merhaba Mahir Bey isim düzeltmek için dilekçe vermiştim bugün nufüs müdürlüğüne gittim baktılar değişmişti değiştiğine dair kağıtta verdiler git harç parasını yatır fotoğraf getir yeni kimlik için başvuru yapalım dediler. ama hastane için randevu almıştım orda hala eskisi gibi geçiyordu bankadada aynı şekilde eski isim geçiyordu bu nasıl olacak bi sıkıntı yaratmazmı? Düzelir mi bu?

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Merhaba, Yeni kimliğiniz ile bankaya giderek bilgilerinizi genelleyebilirsiniz siz gitmeseniz bile zamanla kendileri otomatik günceller. Her kurumda geçerlidir bu olay

 104. Saim dedi ki:

  İsmimin düzeltildiğine dair yeni nufüs kayıt örneği verildi artık kimliğimi değiştirsemde sonradan bi sorun olmaz öyle mi?

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Aynen öyle kimliğinizi değiştirin bir sorun olmayacaktır.

 105. Sümeyye dedi ki:

  Adim sümeyye sümeyra olarak degistirmek istiyorum nufus mudurlugunden kesin olarak degistirilirmi sizce

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Çok büyük ihtimal ile değiştirilir. Bu tür harf değişiklikleri çabuk sonuçlanıyor ve çoğunlukla isim değişiyor.

 106. Turan dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin. ismim kimlikte duran olarak geçiyor ama doğumumdan itibaren herkes turan olarak biliyor beni bu durumu 1 harf değişikliği ile dava açmadan düzeltmem mümkün mü? Birde ismim turan olarak düzeltilirse eğer göbek ismimi de ekletmek istiyorum iyi bir dilekçe ve gerekçeleriyle birlikte dilekçemi böyle sunarsam hem ismimi düzeltip hemde bir diğer isim ekletebilir miyim ?

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Adınızı Turan olarak değiştirirler ama ikinci ismi eklemeleri çok çok düşük bir ihtimal zaten yasalara göre ikinci bir adı ekliyemezler.

 107. Mustafa dedi ki:

  Soyadımı değiştirmek için nufusa başvurdum 1 ay da sonuçlanıyomuş eve zarf gelecek dediler adres değişikliği oldu mesaj gelirmi değiştiğine dair yoksa zarfı almak şartmı

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Telefon numaraınızı braktıysanız mesaj gelir.

 108. Huriye dedi ki:

  Merhaba benim adım Huriye okul çevremde herkes babaanne naptın diye ismimle dalga geçtiği için başka bir isim eklemek veya mümkünse tamamen değiştirmek istiyorum. Nüfus müdürlüğüne dilekçe ile değiştirmem mümkün olur mu ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Konu ile alakalı nüfus müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmekte ancak muhtemelen red cevabı alacaksınız en doğru yöntem isim için mahkeme başvurusu.

 109. Barış dedi ki:

  Benim soyismim göveç değiştirmek istiyorum bu mümkün mü
  Değişiklik olunca nufus cüzdanı ehliyet pasoport diploma vb degismesi de gerekiyor mu
  Pasaport yeni suresi de var degistirmem gerekiyor mu
  Diploma değiştirmek için üniversiteye gidip diplomayı yeniletmem gerekiyor mu
  Bu konularda yardımcı olabilir misiniz
  Teşekkür ederim şimdiden

  1. Admin Admin dedi ki:

   Öncelikle konu hakkında detaylı bilgiyi bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğündeki memurlar cevaplayacaktır. Tam bir bilgi olmadığı için sizi yanlış yönlendirmek istemiyoruz.

 110. CUMA dedi ki:

  MRB BENİM YEĞENİMİN İSMİ CUMA ESPİRİ VE DALGA KONUSU OLMAKTA BU DURUMU NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE İLE YAZDIK RED CVB GELDİ ŞİMDİ İSİ MAHKEMEYE BAŞVURACAĞIZ HERHANGİ BİR SIKINTI OLURMU RED EDİLEN CVB

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mahkeme nüfus müdürlüğünden bağımsız bir organ olduğu için kararı etkilemeyecektir.

 111. Melek dedi ki:

  Merhabalar, ben yeni evliyim ama bir hata yapıp eski soyadımı da kullandım. Eşimin ailesi bunu duyunca epey sorun oldu. Şimdi eşimin soyadını kullanmak istiyorum sadece. Mahkeme şart olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bu durumda dilekçe yazarak şansınızı deneyin ama büyük ihtimal ile mahkeme yolu dışında çözülmez.

 112. Alina dedi ki:

  Merhaba benim kullandığım isim Alina.Ama kimlikte yanlış anlamadan dolayı Aleyna yazıyor.Bu sene mahkemeye başvuracaktım ama bu yasayı duyunca nüfus müdürlüğüne dilekçe yazmaya karar verdim.Dilekçe ile değiştirmem mümkün olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değişir

 113. Emine dedi ki:

  Hayırlı günler kızımın ismini Mine koyacaktık fakat Emine yazmışlar şuan 14 yaşında değiştirebilirmiyiz yeni kanun ile

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Değiştirebilirsiniz.

 114. Emine dedi ki:

  14 yaşındayım gerek ailesel sorunlardan gerek arkadaş ortamımdan dolayı ismimi deştirmek istiyorum yukarıda bir kişi daha benimle aynı sorunu yaşamaktaymış bugün nüfus müdürlüğüne gittik çalışan adam dedi ki emine ismini Mine yapmanız mümkün değil . ki memet i mehmet yapabiliyorlarsa emineyide mine yapabilirler reşit olmayı beklemek istemiyorum dava açmak için de aynı şekilde nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardım edin

  1. Mahir Gürbüz dedi ki:

   Ailenizin bu konuda nüfus müdürlüğüne dilekçe yazması lazım, dilekçe ile isminizi değiştirebilirsiniz.

 115. Rezzak dedi ki:

  Merhaba ben Antalyada yaşıyorum fakat kimliğim mersin nüfus müdürlüğüne kayıtlı burda ki Antalyada ki nüfus müdürlüğünden isim değiştirme başvurusu yapabilirmiyim

 116. kadir dedi ki:

  merhaba ben soyadı değişikliği için nufus müdürlüğüne baş vurdum 1 ay 10 gün falan oldu daha değişmedi ne kadar sürede değişir değiştiğinde bilgi verilirmi

  1. Admin Admin dedi ki:

   İletişim bilgilerinizi verdiyseniz, Yoğunluğa göre 45 gün içinde cevap gelir belki sizin sonuçlanmıştır da bence bir gidip nüfus müdürlüğüne sorun

 117. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben soyadı değişikliği için nüfus müdürlüğüne dilekçe verdim 27 nisan da ama neredeyse 2 ay olmasına rağmen daha cevap gelmedi bana nüfus memuru 1 veya 1 buçuk ayda haber verilir demişti sizce neden bir haber gelmiyor. Cevaplarsanız sevinirim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yoğunluktan olabilir yada belgeniz arada kaynamış olabilir. Bence nüfus müdürlüğüne gidip bire bir görüşün.

 118. Ali dedi ki:

  Merhabalar
  Dedem zamanina kadar soyisimde sikinti yoktu lakin dedemden sonra nufus memurunun hatasi ile alakasiz bir soy isim verildi.
  Gelelim asil meseleye
  Dedem nufus mudurlugune durumu anlatip nufua memuruna kullanmak istedigi soyismi soyluyor.
  Nufus memuru yanlis anlayip farkli bir soy isim dilekcesi yaziyor. Dedem de gerek yasi gerek dikkatsizligi sebebiyle okumadan imzaliyor. Mesaj gelip kimligi cikartabilirsiniz diye gittiginde nufus kagidi yerine gecen kagida bakiyor ki yanlis. Itiraz ediyor ama tek hakki oldugunu soyluyorlar. Bu durumda is yine davaya mi kaliyor?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Çok büyük değişiklik yok ise iki soyadı arasında davaya gerek yok ama alakasız ise davaya kalır.

 119. Amine dedi ki:

  Merhabalar
  2 ismim var biri Amine fakat a hafine şapka koyulmamasından , insanların yanlış okumasından ve 1-2 harfi değiştirip küfür olarak söyleyip dalga geçmeleri senelerdir çok zoruma gidiyor , normal hayatımda da farkı isim kullanıyorum zaten acaba dilekçe ile Amine ismini farklı bir isimle değiştirebilir miyim veya Amine ismini sildirebilir miyim ?
  Cevaplarsanız memnun olurum kolay gelsin.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Teşekkür ederiz, Adınızı komple değiştirmek içim mahkeme yoluna başvurmalısınız. Ama Adınızdaki 1-2 harfi değiştirebilirsiniz. Haberde bahsettiğimiz gibi adınızın tümünü değil ama birkaç harfini değiştirebilirsiniz.

 120. Emrah dedi ki:

  Merhaba, Benim nüfustaki ismim nüfus müdürünün azizliğine uğrayarak Emre iken Emrah yazılmış. Bu yeni düzenleme ile değiştirilebilir mi? Emrah, Emre olarak değiştirilebilir mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Evet düzeltilebilir.

 121. Emrah dedi ki:

  Merhaba, Emrah isimi Emre olarak değişebilir mi yeni düzenleme ile.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Evet düzeltilebilir.

   1. Belgin dedi ki:

    Merhaba. Soyadım Bezikoğlu. Zor ve yanlış anlaşılıyor. Her seferinde tekrar ediyor, kodluyorum. Çeşitli etkinlikler için ismimi yazdırırken Reziloğlu, Gezikoğlu diye yazılıp çağrıldığım oluyor. Emniyete yolladığım soruya bile geri dönüş yapılırken Beziklioğlu diye yazdılar. Yazıldığında bile yanlış okunuyor. Dalga geçmek için söylemesi zevkli diyerek ismimi bırakıp Zezik, Zezikoğlu, Ezik diye sesleniyorlar. Genç bir kıza yaraşmıyor. Bu yıl sonu şehir dışına gideceğim. Yeni şehirde yeni yaşamımda yeni soyad istiyorum. Kaya olsun istiyorum. Dilekçeyi elle yazabilir miyim ve ben de mahkemesiz değiştirebilir miyim?

    1. Admin Admin dedi ki:

     Maalesef soyadınız Mahkeme yolu ile değiştirebilirsiniz, yeni şehirde yeni yaşamınızda mutluluklar dileriz 🙂

     1. Ahmet dedi ki:

      Sayın admin Altas olan soyisim Altay olarak değiştirmek istiyorum dilekçe verdim kuruldan gecermi nüfus müdürü ve aynı zamanda kurul üyesi görüştüm dilekçemi imzaladı sonuc ne olur sizce

     2. Admin Admin dedi ki:

      Sonucun olumlu olması lazım. Bu tür değişiklikleri genellikle onaylıyorlar ama yinede nüfus müdürünün inisiyatifine bağlı

 122. rahim dedi ki:

  merhaba ben değişikik yaptım ehliyet pasaport v.s değiştirdim bunun dışında diploma ile ilgili bir sorun çıkar mı bankaya bildirmek gerekir mi?sürecş yaşayanlar sonrasında neler yapmalı?

 123. Ahmet dedi ki:

  Soyismim değişti Allah’a şükür 20 günde sonuçlandı soyisminden memnun olmayan gitsin değiştirsin bir ömür yasamasin bir dilekçe yeter kanun süresi bitmeden acele edin

 124. Enis dedi ki:

  Adım enis yani kimlikde öle yazıyor ismimi değiştirmek istiyorum başka bir isim koymak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Adınız enis ise enes yapabilirsiniz ama ahmet yapamazsınız yani adınızda sadece harf değişikliği yapabilirsiniz.

 125. Emre dedi ki:

  Merhaba bende soy ismimden memnun değilim.Dilekçe verdikten sonra herhangi bir ödeme yapıyor muyuz?Ayrıca ev tapumdaki ve ehliyetimdeki soyadım nasıl değişir?Onun da ayrı ücreti var mıdır?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Dilekçe verdikten sonra herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Soyadınız değişince Ehliyet ve Tapunuzu değiştirmeniz gerekiyor.

 126. Ali dedi ki:

  Merhaba bende soy ismimden memnun değilim fakat hafta içi işim olduğu için nüfus müdürlüğüne gidemiyorum.Karım da çalışıyor 14 yaşındaki kızım nüfus müdürlüğüne gidip dilekçe verse kabul ederler mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   Hayır, Kendinizin gidip dilekçe vermeniz lazım, zaten işlem 10-15 Dk sürer, iş yerinizden izin alıp gidin bence.

   1. Ali dedi ki:

    Karım verse olur mu?

    1. Admin Admin dedi ki:

     Maalesef sizin dışınızda kimseden dilekçe almazlar.

    2. Admin Admin dedi ki:

     Maalesef sizin dışınızda kimseden dilekçe kabul etmezler.

 127. Sıla dedi ki:

  Admin iyi günler benim iki ismim var 16 yaşındayım ve birincisi alay konusu olduğu için sildirmek istiyorum nufüs müdürlüğünde yapabilirmiyim yoksa mahkeme gerekiyomu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Nüfus Müdürlüğünden düzeltebilirsiniz.

 128. Ömer dedi ki:

  Merhabalar ben soyadı değişiklik başvurusu yaptım bayramdan 2 hafta önce bana 3 hafta içeresinde değişeceğini söylediler araya Bayram tatili girdiği için mi uzamıştır birde e-devlet den takip edemiyoruzmu ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   E devletten takip edemezsin, bayram tatilinden dolayı geçikmiş olabilir,

 129. Funda dedi ki:

  Esenlikler. Ben ismimi değiştirmek istiyorum. İsmim Funda koyulmuş ama kimliğe Zehra yazmışlar. Yaşantımda alay konusu oluyor “Zebra” gibi ve rahatsız oluyorum. Mahkeme kararı olmadan Funda olarak değiştirmem mümkün müdür? Şimdiden teşekkürler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Maalesef bu şekilde değişiklikler için mahkeme kararı gerekli

 130. Zafer dedi ki:

  Tapu ehliyet değiştirilirken ücret ödeniyor mu?Ödeniyorsa ne kadar

  1. Admin Admin dedi ki:

   Ehliyet ve topu değişikliğinde cuzi bir miktar ücret ödenir. Fiyatlar hakkında pek bilgim yok.

 131. Fevzi dedi ki:

  Maliyeti ne kadar?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Maliyeti yok.

 132. Pinar dedi ki:

  Merhaba, bizim soyadimiz öğürtay söylerken veya bi operatore aktarırken kimse anlamıyor tek tek kodlama yapılıyor çoğu kez yanlış yazılıyor bu değişik mahkeme kararı ile mi dilekçe ile mi olur?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mahkeme Kararı İle olur.

 133. Zeynel dedi ki:

  Merhaba benim ismim normelde zeynel ama kimlikte zeyni yazıyor düzelte bilirmiyim kaç ay sürüyor temmuzun 17 sinde dilekçe verdim ama nerden öğrencegim düzeldiğini ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Düzeltebilirsiniz. Dilekçe 1 ay içinde sonuçlanır. gidip nüfus müdürlüğünden sonucunu öğrenebilirsiniz.

 134. Kerem dedi ki:

  Merhabalar sevgili admin.İsmim Keremullah. İsmim toplum tarafından olumsuzca karşılanıyor Siyasi örgüt üyesi veya Işıdçi misin diye soranlar oluyor vs. İsmimi sadece kerem olacak şekilde nüfus müdürlüğünde değiştirebilir miyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Tabi, Nüfus müdürlüğüne dilekçenizi verin. Büyük ihtimal ile isminizi düzeltirler.

 135. NURULLAH dedi ki:

  MERHABA BEN DİLEKÇE VERDİM İSMİ Mİ DÜZELTMEK İCİN AMA 3 AY SONRA SONUÇLANIR DEDİ E DEVLETTEN BAKARSIN DEDI ACABA COK MU YOGUNLAR ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Olabilir, bakın normal bir internet sitesinde 300 üzerinde yorum geliyorsa, yoğun talep vardır demektir. 🙂

 136. Fethullah dedi ki:

  Merhabalar benim adım Fethullah . Malum büyük sıkıntı. İsmimi nüfus müdürlüklerinden değiştirebilirmiyim? Mahkeme ise masrafı ne kadar ? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, Nüfus Müdürlüğüne dilekçe verin ve dilekçede ismim terör örgütü lideri ile aynı olduğu için değiştirmek istiyorum. Biye beyanda bulunun büyük ihtimal ile değiştirirler, sonuç alamazsanız mahkemeye başvurursunuz.

 137. Fethullah dedi ki:

  Sayın admin nüfus müdürlüğüne gittim bana imla kurallarından kaynaklanan isimlere müdahele ettiklerini söylediler.mahkeme masrafları ne kadar tutar acaba?

 138. Hatice dedi ki:

  Benim soyadım oral da ben nasıl değiştirebilirim acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   Orak olarak değiştirebilirsiniz, bence güzel olur 🙂

 139. yusuf dedi ki:

  MERHABA BENDE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE VERELİ TAM 2 AY OLDU HALA SONUÇLANMADI NASIL ÖĞRENEBİLİRM BU KADAR UZUN ZAMAN OLMASI SİZCE NORMAL Mİ

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yaşadığınız il ve ilçeye göre yoğunluk oluşmuş olabilir, ama yinede 2 ay çok uzun bir süre bence müdürlüğe gidip bir bilgi alın.

 140. Zeynel dedi ki:

  Merhaba benim ismim düzeltildi ama önceki ismim ehliyete yazıyor nasıl duzeltirim ücret alırlar mı?

 141. Pınar dedi ki:

  Merhaba,benim adım gülpınar ..ancak nufusta ayri olmasi gerekirken bitisik yazilmis.gül pınar olarak ayirabilimiyim ya da tamamen gül ismini kaldirabilirmiyim?tesekkurler

  1. Admin Admin dedi ki:

   Dediğiniz her iki işlemi de yapabilirsiniz.

   1. Şeyhmus dedi ki:

    Merhaba benim adım şeyhmus ben Yusuf olarak değiştirmek istiyorum nüfus mahkeme olmadan değişimi

    1. Admin Admin dedi ki:

     Maalesef, bu işlemi mahkeme olmadan yapamazsınız.

 142. Şeyhmus dedi ki:

  Merhaba kimlikte ismim şeyhmus ve ben Mehmet Yusuf olarak değiştirmek istiyorum mahkeme olmadan degisirmi

  1. Admin Admin dedi ki:

   Maalesef değişmez.

 143. Durmuş dedi ki:

  Merhaba, ismim durmuş. İsmimi nüfus müdürlüğüne gidip değiştirebilir miyim yoksa mahkemeye mi başvurmam gerekiyor?

  1. Admin Admin dedi ki:

   İsminizdeki 2-3 harfte değişiklik yapabilirsiniz yani komple durmuş ismini mehmet yapamazsınız. bu işlemi yapmak istiyorsanız mahkemeye başvurmalısınız.

 144. Ömer Karda dedi ki:

  Merhaba benim ismim umut deyiştire bilirmiyim adminim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Adınızı ne yapacaksınız ? ona göre cevap verelim 🙂

 145. Ruhidee dedi ki:

  Merhaba benim ismim normalde ruhide ailem ve çevremdeki herkes bu ismimi kullanıyor fakat babam ismimi yazdırmak için gidince anlamayıp rukiye yazmışlar. Bir ay önce İzmir Konak’taki nüfus müdürlüğünden ismimi değiştirmek istedim fakat ismimi aratıp tdkda yok o yüzden yapamam deyip benimle ilgilenmediler.Nüfus müdürlüğünden ismimi değiştirme ihtimalim var mı sizce yoksa mahkemeye mi başvurmam gerekir

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değiştirmesi gerekir, bu arada ülkedeki tüm isimler zaten TDK da olmaz, bu saçmalığı kim söylediyse yanlış yapmıştır. Doğu ve güneydoğuda bir sürü insanın adı Kürtçe ve hiçbirinin ismi TDK da yok 🙂

 146. mira dedi ki:

  öerhaba benim kimlikte adım cihan yazılmış ama etrafımda herkes mira olarak bilir ve dalga konusu erkek ismi olduğu için nüfusa başvursam değişirlermi çojk zorluk yaşıyorum

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bu şekilde bir dilekçe gönderin değiştirip değiştirmemek onların inisiyatifine kalmış, Ama yönetmenliğe göre bu şekilde isim değişikliği yapılmaz.

 147. Zehra dedi ki:

  Merhaba benim adım kimlikte ZÖHRE ama herkez bana ZEHRA diyor babam nüfus müdürlüğüne adımı yazdırırken zehra demiş ama saolsun müdürlükten kişi ZÖHRE olarak kimliğimi vermiş babama babamda çok soylenmi ama eski toprak kabullenmiş bu durumu ama ZEHRA olarak çağırmışlar hep ve oylede seslenir herkes ve cevrem sadece resmi yerlerde ZÖHRE denir ben bu ısmi kabul edemedim bir türlü kim kimlikteki adının ZÖHRE olduğunu bilse dalga geçiyorlar ( zehir zöhur zöhriye zöhur ) daha akla gelmicek sözcükler resmen alay konusu oluyor kimlikteki adım resmen aşağılanmış gibi hissediyorum o yuzden kimlikteki adımı ( ZEHRA ) ile degistirmek istiyorum kizom dahi ismimden hoşlanmıyor buda beni piskolojik olarak yipratiyor yardımcı olurmusunuz lütfen değiştirebiliyor dimi teşekkürler

  1. Admin Admin dedi ki:

   İşte kanun tam da bu tür sorunlara çözüm için getirildi isminizi değiştirmek için nüfus müdürlüğüne dilekçe yazın yoğunluğa göre 1 ay içinde isminizin değiştiğine dair bilgi alırsınız.

 148. Dila dedi ki:

  Merhaba benim adım dila aslında normal hayattada herkes öyle hitap eder ama nufusa kaydederken yapılan yazım yanlışından dolayı dilan yazılmış mahkeme kararı olmadan dilekçe ile bunu değiştirmem mümkün mü?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Tabi ki değiştirebilirsiniz. Hiç zaman kaybetmeden dilekçenizi yazın.

 149. gül taşkına dedi ki:

  merhaba ben eşimden ayrıldım ve vefat etti. 5 yasında da oğlum soy adımı vermek istiyorum dilekçemi de verdim ama soy adımı veremezmişim. dava açmam gerekir mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Evet dava açmanız gerekecektir.

 150. Mehmet dedi ki:

  Mrb admin .benim ismim mehmet tacettin caymaz herkes tacettin sihirli anem de köpek ismi diye dalga geciyor ne yapmam lazım

  1. Admin Admin dedi ki:

   Adınızı bu kanundan yaralanarak değiştiremiyorsunuz, Tacettin adını kaldırmak için mahkemeye başvurmalısınız.

   1. Mehmet dedi ki:

    Tek başıma haledebilirmiyim

    1. Mehmet dedi ki:

     Admin ailem yanimda değil yaşım tutuyo kndim haledebilirmiyim mahkeme falan

 151. Ramazan dedi ki:

  İyi geceler. Benim adım Ramazan. Ramazan ayında doğduğum için doğal olarak Ramazan koymuşlar. İnanç ve bazı eksiklerden dolayı bu isme layık olmadığım yerine getiremediğimi düşündüğüm için değiştirmek istiyorum. Bu kanundan yararlanabiliyor muyum.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Malesef adınızı komple değiştirmek için mahkemeye başvurmalısınız. Adınıza layık olmaya çalışın 🙂

 152. Mehmet dedi ki:

  Merhaba benim soy adım KARA Türk dil kurumun daki karşığı renk , jeolojik alan, iftira, yüz kizartıcı suç , leke anlamı taşıyor değiştirmem mümkün mü

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mahkeme yolu ile değiştirebilirsiniz

 153. Isimsiz dedi ki:

  Mrb.Cinsiyetim kız ama kimlikte adım Ferhat.Ben nasil degistiricem.lütfen artik bende degistirebileyim .mahkemeye gerek kalmadaan..

  1. Admin Admin dedi ki:

   Adınızı feride olarak güncelleyebilirsiniz.

 154. D.parıl dedi ki:

  Merhaba ben isim değişikliği için dilekçe verdim fakat suan değiştirmek istemiyorum nüfus müdürlüğüne vermiştim dilekçemi nasıl iptal edebilirim hemen değişip yeni kimlik mi yollanır yoksa benimmtekrardan gidip onaylamam mı gerekir

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yeni kimlik yollamazlar, hemen gidip verdiğiniz dilekçeyi iptal etmek istediğinizi söyleyin, işleme alınmamış ise iptal ederler işleme alınmış ise yapacak bir şey yok.

 155. Nur dedi ki:

  Merhaba benim adım Hikmet Nur hikmeti sildirmek istiyorum bayan olduğum için mahkemeye mı başvurmam gerekiyor

  1. Admin Admin dedi ki:

   Öncellikle dilekçe yazın, olumsuz sonuç alırsanız mahkemeye başvurursunuz.

 156. Aybike dedi ki:

  Merhaba Aybüke ismini Aybike olarak değiştirebilir miyim sizce? Teşekkürler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Tabi ki değiştirebilirsiniz, dilekçe vermeniz yeterli 🙂

 157. Aynur dedi ki:

  Merhaba cinsiyetim kadın ama nüfusta ismim Gültekin, asıl ismim aslında Aynur ama sebebi bilinmeyen bir şekilde nufüs memuru bu şekilde yazmış. Bunu nüfus müdürlüğünde düzeltebilir miyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Gültekin ismini Aynur olarak değiştiremezsiniz, ama adınızı Gülten olarak değiştirebilirsiniz.

 158. Ali Rıza dedi ki:

  Benim şimdiki adım Ali Rıza bu ismimi Ali diye değiştirebilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genellikle bu tür iki isimlerde değiklik yapıyorlar, dilekçe verin ama kanuna göre değiştirilemez. Nüfus memuruna kalmış bir durum.

 159. ?? dedi ki:

  mrhbalar benim adım döne mine olarak değiştirebilirmiyim bilgi verebilirmisinz

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değiştirebilirsiniz. Nüfus müdürlüğüne giderek adınızı değiştirmek istediğinizi belirtin.

 160. Hüseyin dedi ki:

  Selamlar. benim soyadım beşirbellioğlu. Yıllardır hatalı yazılıyor, dalga konusu oluyor. Ygs vb. Sınavlarda dahii adim ve soyadim uzun oldugu icin kodlama yapamiyorum. Müdürlükte soyadimi ‘bravo’ olarak degistirmem mümkün mü? O olmazsa ‘beşir’ olarak kısaltmam? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Brovo olarak değiştirmeniz mümkün değil, Beşir olarak değiştirmek için de mahkemeye başvurmalsınız.

 161. Ayşe dedi ki:

  Merhaba 17 yaşında bir oğlum var velayet bende ve bir kanun çıkmıştı mahkemeye başvurmadan nüfustan değişimi soyadı benim soyadımı almak istiyor babasından nefret ediyor mahkemeye başvururursak süreç nasıl olur teşekkür ediyorum

  1. Admin Admin dedi ki:

   Vekalet sizde ise mahkeme yolu ile soyadını değiştrebilirsiniz.

 162. Mücahid dedi ki:

  Merhaba sevgili admin. Nüfus müdürlüğüne başvurmuştum ve bugün itibariyle ismim değişti. Aklımı kurcalayan bir şey var. Üniversite mezunuyum. Diplomam eski ismim üzerine ve de 1 defaya mahsus verilir, değiştirilmez diyorlar, ben de şuan atama için beklemedeyim. Bir sorun çıkar mı? Ve ya ne yapmam gerekir? O kadar atamayı bekledim, diploma isimle uyumsuz derlerse hapı yutarım :/

  1. Admin Admin dedi ki:

   Diplomada sorun çıkmaz zaten e devlet’ten tüm bilgilerinize bakabilirsiniz. yani sorun çıkmaz

   1. Vera dedi ki:

    Arkadasim isminde harf degisikligimi oldu yoksa tamamenmi degisti gerekce olarak ne sundunu,

 163. Sevde dedi ki:

  Merhabalar, ismim sevdenur acaba Sevde olarak düzeltebilir miyim ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Düzeltebilirsiniz.

 164. Elif dedi ki:

  Merhaba ben 1.5 ay önce soyisim değişikliği için dilekçe verdim fakat hala bir cevap gelmedi ortamala ne kadar sürede geri dönüş yaparlar?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Yoğunluğa bağlı olarak cevabın gelmiş olması lazımdı. Nüfus müdürlüğüne giderek sonucu kontrol edin.

 165. askın sansar dedi ki:

  merhabalar. Kimlikte ismim A S K I N YAZIYOR.Fakat gerçekte Aşkın olmalı .düzelirmi? Teşekkürler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Tabiki nüfus müdürlüğüne dilekçe yazarak düzenleyebilirsiniz.

 166. Zeynel dedi ki:

  Merhaba ben ismimi değiştirdim ama ehliyetimde ismim hala eski onu nerden değiştire bilirim ve ne gerekli ??

 167. Döne dedi ki:

  Merhaba benim ismim döne ama normal yaşantımda defne ismini kullanmaktayım. Bu hem karmaşaya sebep olmakta hem de çalıştığım sektörde döne isminin anlaşılamamasına sebep olmakta farklı isimler telafuz edilmekte ismimi değiştirmek nüfus müdürlüğünden mümkün olur mu

  1. Admin Admin dedi ki:

   Başvurunuzu yapın değiştirmek istediğiniz isim ile benzerlik olduğu için değiştirilebilir.

 168. Yağmur dedi ki:

  Öncelikle merhaba, ben ismimi değiştirmek istiyorum Yağmur olarak eski ismimden hiç memnun değilim çok dalga geçiliyor ve annem de ismimi vermediği için memnun değil o da farklı isim istiyor bunun için ilk önce mahkemeye mi başvuracağız yoksa nüfus müdürlüğüne mi? Soyadı ile bir alakamız yok duyduğuma göre yeni kanun sadece soyadı için geçerliymis yardım eder misiniz ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba yeni kanun sadece Soyadını kapsamıyor yeni kanuna göre isim ve soyisminizi değiştirebilirsiniz. Ama kanun isim ve soyisimdeki 2-3 harfi değiştirmenize olanak veriyor yani sizin isminizi değiştirebilmeniz için mahkemeye başvurmanız lazım.

 169. Asiye dedi ki:

  Merhabalar benim ismim asiye ismimi asya diye degistirmek istiyorim bu dava olmadanda mumkin olabilirmi

 170. Cem dedi ki:

  Merhaba,
  Benim hiç kullanmasam bile kimlikte geçen adım Cuma. Bunu Cem olarak değiştirebilir miyim nüfus idaresinde ? Nüfus idaresi değerlendirme yaparken nelere dikkat ediyor ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değiştirebilirsiniz, İsim değişikliği yaparken 2-3 harf değiştiriyorlar genellikle.

 171. Murat dedi ki:

  Merhabalar.. Ben soyisim için 1 ay once dilekçe vermiştim. 2 gün once e devletten kabul edildiğini gördüm ancak aile içerisinde problem yaşandı henüz yeni kimliğimi çıkarmadım iptal etme şansım var mıdır

 172. Vera dedi ki:

  Merhaba admin ben bugun nufus mudurlugune gittim isim degisikligi yapmak istedigimi acikladim memure ismimi sordu anlaminin kotu oldugunu kucuk dusurucu ve dalga konusu oldugunu yaz dedi kurul karar verecek dedi olumlu sonuclqnma ihtimali varmi yoksa kesinlikle redmi gelir

 173. Hüsniye dedi ki:

  Merhaba,

  Ablamla aynı ismi taşıyorum bu sürekli alay konusu oluyor.Size sormak istediğim nüfus müdürlüğünden ikinci bir isim ekletebilirmiyim.

  Teşekkürler

  1. Admin Admin dedi ki:

   Maalesef ekleme yapılmaz, ama adınızda 2-3 harf değiştirebilirsiniz.

 174. tavsiyemizmir dedi ki:

  merhaba ben 16 yasındayım ve soyadım tüysüz bunu degiştirmek istiyorum mümkün mü

  1. Admin Admin dedi ki:

   Soyadınızda 2-3 harf tek değiştirebilirsiniz. yani soyadınızın tamamını değişitemezsiniz

 175. Taner Bayram dedi ki:

  Merhaba, benim adım Taner ismimi seviyorum ama, doğduğum da kulağıma Baybora Taner olarak okunmuş adım (dedemin adı Baybora) kendimi eksik hissediyorum. Insanlar tam adımla seslensin istiyorum. Bir öneriniz var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Merhaba, isminizin başına Baybora eklemek için mahkemeye başvurmalısınız.

 176. koc dedi ki:

  esimin ismi memiş cok anlamsiz ve herkes tarafindan alay edildigi icin mehmet yapmak iatiyoruz mahkemesiz olurmu acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   Olur, size en yakın nüfus müdürlüğüne başvurunuz.

 177. Yavuz DÖRT dedi ki:

  Merhaba benim adım Yavuz DÖRT, anlaşıldığı gibi soy adım bir rakamın yazılışı, bu durum çocukluğumdan beri alay konusu oldu, soy adımı değiştirmek için dilekçe ile nüfusa başvuru yapabilir miyim??

  1. Admin Admin dedi ki:

   Başvuru yapabilirsiniz. Ama soyadınızın sadece 1-2 harfini değiştirebilirsiniz.

 178. Can dedi ki:

  Merhabalar ben soyadımı değiştirmek istiyorum şuna kullandığım soyadım Tangal hayatımda anlama sıkıntısı oluyor başka insan larda bazen kankal diyen bazen mangal diyen bazen sonunda ki L harfini kaldırıp. Söyleyenler oluyor dilekçe ile başvursam değiştirirmişim birde ne kadar süre içerisinde değişiyor

  1. Admin Admin dedi ki:

   Dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Soyadınızın 1-2 harfinde değişiklik yapabilirsiniz. Genellikle yoğunluğa göre 1 ay içinde cevap geliyor.

 179. Can dedi ki:

  Adım can ama nufus da Canip diye yazıyor yanlış yazılmış bugün dilekçe verdim can olması gerektiğini belirttim sizce olumlu oluru?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Çok büyük ihtimal ile adınız Can olarak değişir. Şimdiden hayırlı olsun 🙂

 180. Berkay dedi ki:

  Merhaba adim Berkay ve kadinim.Dun nufusa ismimi degistirmek icin dilekce yazdim harf hatasi nedeniyle ve toplumda erkek zannedildigim icin alay edildigini yazdim.ve Beray olarak degistirilmesini istedim.Nufus memuru yazdirtti dilekceyi bir sorun olur demedi ama degisim olurmu red mi gelir?kac gunde sonuclaniyor bilginiz varmi

  1. Admin Admin dedi ki:

   İsminiz çok yüksek ihtimal ile değişir, sonucu 1 ay içinde gelir. Değişirse buraya tekrar yazın 🙂

   1. Beray dedi ki:

    Ismim Beray olarak 2 ay sonra degistirildi e devletten baktigimda farkettim kimlik pasaport ehliyet icin basvurdum baska yerlere bildirmem gerekiyormu kamu calisaniyim kurum.otomatik guncellermi acaba

    1. Admin Admin dedi ki:

     Başka alanlara başvurmanız gerekmez.

 181. nurettin dedi ki:

  s.a. soyadım ürer. her muhabbette müstehcen manaya çekilerek dalga geçiliyor. nüfus müdürlüğüne başvurdum. sizce geçerli sebep sayılabilir mi. olumlu sonuçlanır mı ?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Geçerli sebep sayılabilir, bence soyadınızı Ülker yapın 🙂

 182. Ömer dedi ki:

  Merhaba, kızımın 2 isimi var. Diğer ismini kullanmıyoruz. İleride sıkıntı yaşamaması için sildirmek istiyoruz. Nasıl bir yol izlememiz gerekir? Ne kadar sürede sonuçlanır?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bu durumu çözmek için mahkemeye başvurmalısınız.

 183. Keziban dedi ki:

  İsmim Keziban cok kisi dalga geciyor malum biliyorsunuz sosyal medya olsun vs dalga ve gulunc.bir isim nufus mudurlugu ismimi degisirmi ismimi buse diye degisecegim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Değiştirmezler, adınızı mahkemeye başvurarak değiştirebilirsiniz.

 184. elnur dedi ki:

  selam 18 yasındayım vekalatım annemde elnuru kullanmak ıstemıyorum daha cok erkek ve gayler kullanıyor memnun degılım bırde selin aılemızde bır selın daha var artı babam koymus kendısınıde hıc gormedıgım ıcın ne soyadını nede o ısmı tasımak ıstemıyorum selını sidelya yapabılırmııyım bırde annemın soyadını kullanabılırmıyım yenı kımlılerde kanuna göre

  1. Admin Admin dedi ki:

   Vekaletiniz annenizde ise onun soyadını kullanabilirsiniz. Elnur’u sidelya olarak değiştirmek için mahkeymeye başvurmalsınız.

 185. Isil dedi ki:

  merhaba, babam zamanında kütüğünü İstanbul’a taşırken nüfus memuru imla hatası yaparak “Kumanlı” olan soyadını “Komanlı” olarak yazmış. Baban rahmetli oldu. Bu yasadan faydalanarak ben kızı olarak kendi soyadımı “Kumanlı” olarak dilekçe yolu ile düzeltebilir miyim? imla hatası bana değil zamanında babama yapılmış. bu sorun teşkil eder mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Sorun teşkil etmez, soyadınızı düzelttirebilirsiniz, yeni yasa bu tür sorunları çözmek için çıkarıldı

 186. Nurgül dedi ki:

  Merhaba kızımın adını Alya Damla koyduk fakat kimlikte Ayla yazıyor yanlış yazıldı. Dilekçe yazsak değişir mi ? Bir de oturduğumuz ilçe nüfus müdürlüğüne yazsak olur mu başka ilçe nüfus müdürlüğünden kimliği cıktı.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Nüfus müdürlüğü fark etmez, ama 2. ismi eklemek için mahkemeye başvurmalsınız

   1. Nurgül dedi ki:

    Ayla Damla yazıyor zaten onu yazmamışım size..Ayla yı Alya yapabilirmiyiz mahkemesiz?

    1. Admin Admin dedi ki:

     Evet yapabilirsiniz

     1. Nurgül dedi ki:

      Malesef dilekçe ile değişmiyor mahkemeye başvurun dediler nedeni ise Ayla da Alya da isim olduğu içinmiş saçmalığa bakarmısınız isim olmayan birşey yazilsaymis o zaman dilekçe ile değişiyormuş .

    2. kafkasyalı dedi ki:

     Kayıtlı olduğunuz ilçe veya il Nüfus müdürlüğüne Etkili bir dilekçe vermeniz bu işi çözecektir.Size bir (örnek:.)İsmim ayla olduğundan dolayı alay konusu olmaktadır.Arkadaşlarım ay,ay, ay yukarıda sen yerde şeklinde alay konusu yapılmaktadır.bu sebepten dolayı ismimi Alya olarak değiştirmek istiyoru.Bilginize saygılarım’la arz ederim.Bu kadar.15 gün içinde aşağı yukarı cep telefonuna mesaj düşer bu arada cep telefonunu dilekçeye eklemen gerekiyor

 187. Erdihan dedi ki:

  Merhaba. Benim ismim erdihan cinsiyetim kız. 25 ekimde dilekçe verdim nüfus müdürlüğüne hala aramadılar acaba kabul etmediler mi dilekcemi yada onlar mi bana ulasak😑

  1. Admin Admin dedi ki:

   Genellikle onlar size ulaşır, ama bu zamana kadar gelmedi ise siz gidip sorun bi

 188. tugba dedi ki:

  isim degişikligi icin başvuru yaptm bu isim değisikligi ne zamana kadar hallolur

  1. Admin Admin dedi ki:

   yaklaşık 1 ay içinde cevap gelir.

 189. Fettah poyraz dedi ki:

  Merhaba adım Fetullah. Ben adımı değiştirmek istiyorum kesin olarak da değiştiricem. Ülkemize darbe girişiminde bulunmuş bir kişinin adını taşımak istemiyorum artık. İsminin anlamı güzel ama zoruma gidiyor o adımı söylediklerinde ölen şehitlere ihanet gibi etmiş gibi hissediyorum. Ama asıl sorum şu. Ben bedelli askerlik yapıcam ve o asker ocagına hain olan terörist olan kişinin adını sokmak istemiyorum. Çünkü her adımla seslendiklerinde zoruma gidicek. Sokaktayken herkese adımı değiştirdiğimi söylesemde kimlikte hala değişmedi mahkemeye verdim. Sorum şu. Adımı değiştirisem bedelli askerlik için bir sorun olur mu. Başvurum fetullah olarak görünüyor ne gibi sorun olur.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Adınızı değiştirirseniz hiçbir sorun olmaz, zaten e-devlet sistemine ve MSB sistemine yansır yeni adınız.

 190. FETTAH POYRAZ dedi ki:

  ADMİN SORUMA CVP VERİR MİSİNİZ

 191. Nazlı dedi ki:

  İsmim aslında Nazlı Hilal. Ama kimlikte Nazlı yazıyor. Almanya doğumlu olduğum için isim yazarken Alman adam ismimin anlamını sormuş. Babam da Hilal’in bizim kültür ve değerlerimizle ilgili olduğunu söylemiş. Adam bilerek Hilal’i yazmamış. Babam kimliği alınca ismin yazılı olmadığını görünce adam geçti artık falan demiş. Davasız olarak dilekçe ile isim ekletebilir miyim. 10 senedir Türkiye’deyim. 17 yaşındayım

  1. Admin Admin dedi ki:

   Maalesef, mahkemeye başvurmalısınız.

 192. Hatice dedi ki:

  Merhaba , ben nisan ayinda mahkemeye davva actim isim degistirmek icin. Yeni yasa cikmis. Benim davam simdi ne olacak. Mahkeme ile mi ismimi degistirecegim yoksa nufus mudurlugu yeterli olacak mi? İsmim hatice , senem yapmak istiyorum. Simdi ben ne yapacagim , bilgi verirseniz sevinirim..

  1. Admin Admin dedi ki:

   Mahkeme yolu ile değiştirmeniz gerekiyor.

 193. Hülya dedi ki:

  Merhaba ben kızımın ismini sinem simay olarak kimlikte yazdırmak istemiştim ama sinem semay olarak yazmışlar ben hastanedeyken çıkartmışlar kimliğini şimdiki kanunla düzeltilme bilirmi acaba

  1. Admin Admin dedi ki:

   Tabiki düzeltebilirsiniz.

 194. Rukiye dedi ki:

  Merhaba benim adım Ruken ama nüfus memuru kimliğime Rukiye yazmış Rukiyeyi sadece resmi kurumlarda kullanmak zorunda kaliyorum günlük hayatimda ise hep Rukeni kullandim bu yasima kadar bu ikilik beni rahatsiz ediyor ve zor durumda birakiyor yeni yasa ile dilekceyle değiştirebilir miyim lütfen cevap verin bana Teşekür ederim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Adınızı Ruken olarak değiştirebilirsiniz.

 195. Dudu dedi ki:

  Ben yeni kimlik çıkarttım isminde harf hatası var yeni kimlik çıkartmış olmam sorun yaratır mı

  1. Admin Admin dedi ki:

   sorun yaratmaz.

 196. Vb dedi ki:

  Merhaba nufusa basvurali 1 ay oldu daha degisiklik yok fakat olumsuz olmasi halinde de haber veriliyormu yoksa sadece olumlu sonuclandigindami haber geliyor

  1. Admin Admin dedi ki:

   Kendiniz onlara ulaşıp olumlu olumsuz haber alabilirsiniz.

 197. Kalender dedi ki:

  Soyadım SEFIL değiştirebilirmiyim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   en fazla 2 harfi değişitirebilirsiniz.

 198. Kamil dedi ki:

  Kamil ismi bilindiği üzere ülkemizde alay konusu oldu ve rahatsız oluyorum bunun için mahkemeye mi yoksa nüfusa mi başvurmam lazim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Soyadınızın bir veya iki harfini değiştirebilirsiniz. Eğer 2 harf değiştirerek başka bir isim bulabiliyorsanız. Mahkemeye gitmenize gerek yok, diğer türlü mahkemeye başvurmalsınız.

 199. Tugce dedi ki:

  benim soyadım portakal soyadımı dilekceyle değiştirebilirmiyim

  1. Admin Admin dedi ki:

   Soyadınızın bir veya iki harfini değiştirebilirsiniz.

  2. kafkasyalı dedi ki:

   Bu soy adı değiştirebilirsiniz.Dilekçeniz anlaşılır ve net olmalı.oturduğunuz evin kayıtlı olduğu yerin Nüfus müdürlüğü olması şarttır.Yeni kimlik her yer de değişiyor fakat isim değişikliği oturumu bulunduğunuz ikamet yerinin Nüfus müdürlüğü olmalı.Dilekçeniz etkileyici olmalı soy adından neden dolayı rahatsız olduğunuzu net bir şekilde anlatmalısınız.Bir -ÖRNEK-Soy ismimin portakal olmasından dolayı alay konusu yapılmaktadır.iş arkadaşlarım portakal orda kal şeklinde alaya sebebiyet vermektedir.iş hayatımda olumsuz etki yaptığından dolayı ismimi (Atıyorum) Asyalı olarak değiştirmek istiyorum.saygılarımla arz ederim.Aslında bu sitede bir dilekçe örneği olmalı.

 200. Erdinç dedi ki:

  Benim soyadım yandım acaba değişir mi birde kurul ve işlem ne kadar sürer bilgi verirmisiniz

  1. Admin Admin dedi ki:

   Soyadınızın bir veya iki harfini değiştirebilirsiniz.

  2. kafkasyalı dedi ki:

   Etkili bir dilekçeyle rahatlıkla değiştire bilirsiniz.ÖRNEK:Benim soy adım KAÇAR Dilekçemde Soy adım KAÇAR olduğundan dolayı alay konusu dur.İş hayatımda beni olumsuz etkilemektedir.İş yaptığım kişiler alır kaçar şeklinde yorumlar yapılmaktadır.Bu nedenle soy ismimi kafkasyalı olarak değiştirmek istiyorum bilginize saygılarımla arz ederim.Ve bana 15 gün içinde çep telefonuma mesaj geldi .İsminiz sisteme kayıt edilmiştir yeni kimlik için baş vurabilirsiniz.O günü yeni kimlik için baş vuramadı yani yeni kimlik çıkartmaya gitmedim .Bankada bir havale için gittiğim zaman kimliğimi istediler bende eski kimliği verdim çünkü yenisi yoktu.Banka bana soy ismin tutmuyor burada kafkasyalı yazılı diye parayı dahi kabul etmedi.Bilgine

 201. Öznur dedi ki:

  Merhaba, benim adım Habibe Öznur. Habibe ismi ile çok dalga geçiliyor ve eski bir isim. Kendimi tanıtırken kullanmıyorum sadece resmi kurumlarda karşıma çıkıyor. Öznur ismini ise sevemiyorum. Bu iki ismi değiştirebilir miyim? Ya da sadece Habibe’yi dilekçe ile çıkartabilir miyim? (Habib, ya habibi) diyerek dalga geçiliyor. Teşekkürler.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Maalesef bu işlemler için mahkemeye başvurmalsınız.

 202. kafkasyalı dedi ki:

  Beğenmediğiniz,İsim ve Soy isim değişikliği baş vuru dilekçeniz çok önemlidir.Dilekçenizde isminizden ne hakkında rahatsız olduğunuz net ve anlaşılır bir şekilde beyan etmeniz etkili olacaktır.Nüfus müdürlüğünde uzman 4 heyet bu dilekçe’leri inceler,İsminizin hatalı yazılışını zaten anlaşıldığından kabul edilir.Birde anlaşılır fakat alay konusu olan veya itici olan Ad ve Soy adlarda etkileyici bir dilekçeyi kabul ettirme şansınız yüksektir.ÖRNEK:Soy ismim KAÇAR (dilekçemde soy ismim KAÇAR olduğu için iş hayatımda alay konusu ve güvensizlik kaynağı yaratmaktadır.İş yaptığım kişiler alır kaçar şeklinde yorumlar yaptığından soy ismimi kafkasyalı olarak değiştirmek istiyorum. Dilekçeniz den kendiniz bile etkilenmeniz gerekiyor.Onbeş gün sonra cep telefonuma bir mesaj geldi. isminiz ve soy isminiz kabul edilip sisteme kayıt yapılmıştır ,yeni kimlik için baş vurabilirsiniz .

 203. Fadime dedi ki:

  İyi aksamlar benim adım fadime herkesin dalga konusu oluyor adımı degistirebilir miyim ayriay bı .ücret alıyorlar mi

  1. Admin Admin dedi ki:

   Ücreti yok, adınızın bir veya iki harfini değiştirebilirsiniz.

 204. Ceydanur dedi ki:

  Merhaba benim adım ceydanur fakat nuru sildirmek istiyorum dilekçe ile silinir mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Silinir düzgün bir dil ile gerekçelerini yazarak dilekçeyi verin nüfus müdürlüğüne, değiştirirler.

 205. Muhüttin dedi ki:

  Merhaba Bugun nufus mudurlugune dilekce verdim muhuttin olan ismimi ömer olarak degistirmek icin dilekceyi verdigim kisi bu biraz zor dedi sizce değiştirirler mi?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Bence de zor ama artık görevli memurun insafına kalmış 🙂

 206. Davut dedi ki:

  Merhaba ben im adım Dursun bende deistirmekd istiyorum nüfus müdürlüğü nde dilekçe ytrlimidir

  1. Admin Admin dedi ki:

   Dursun adını Davut olarak değiştirmek istiyorsanız dilekçe verin. Normalde değişmez ama nüfus memurunun inisiyatifine bağlı

 207. Özgür dedi ki:

  Merhaba, isim değişikliği yaptım, kabul edildi ve şuan karar resmi gazetede yayınlandı. Önemli bir gerekçeyle eski adımı 4 ay daha kullanmam gerekiyor. Kimliğim değiştikten sonra resmi evrakta eski ismimi kullanmam sorun olur mu acaba? Olursa kimliğimi değiştirmeyi 4 ay sonra mı yapmalıyım. Belli bir süresi var mi?

  Aydinlatirsaniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Admin Admin dedi ki:

   Kimliğinizi değiştirdikten sonra yeni adınız ile işlem yapmaya başlayın.

 208. Duru dedi ki:

  Merhaba benim ismim kimlikte Durkadın olarak yazıyor. Bunu Duru Kadın olarak değiştirmem ve Kadın ismini sildirmem nüfus müdürlüğünde mümkün olur mu?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Başvurunuzu yapın ama değiştirileceğini sanmam. Mahkeme yolu ile değiştirebilirsiniz.

 209. Ceyhan Iş dedi ki:

  Merhabalar adım ceyhan değiştirmek istiyorum ismim yüzünden hep alay konusu oluyorum gittiğim veya yeni tanıştığım insanlar bana Ceyhan dışında ger ismi söylüyor yaşamımda ismim yüzünden çok zorlanıyorum acaba isim değişikliği için baş vursam

  1. Admin Admin dedi ki:

   Adınızıdan bir iki harf değiştirerek başka bir isim türetebilirseniz. Dilekçe vererek değiştirebilirsiniz.

 210. T. dedi ki:

  MERHABA…
  .
  .
  sayın admin 3 ADET SORUM VAR durumum acil cevaplayabilirseniz sevinirim…
  .
  .
  BEN KÖTÜ BİR OLAY YAŞADIM…
  BU OLAY MEDYAYA DA YANSIDI…
  PSİKOLOJİM ALT ÜST OLDU…
  YAŞADIĞIM TRAVMAYI HATIRLATMASI BENİ ÜZMESİ PSİKOLOJİMİN OLUMSUZ ETKİLENMESİ VE (((ABESLİK__3.MADDE))) TEŞKİL ETMESİ SEBEBİYLE
  .
  .
  1) NÜFUS MÜD. DE İSMİMİ DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM… YOKSA MAHKEMEYE Mİ BAŞVURCAM?
  .
  .
  2) MAHKEMEDE DEĞİŞTİRECEKSEM AVUKATSIZ DOSYA MASRAFI VB İÇİN NE KADAR MASRAF OLUR?
  .
  .
  3)BİR DE HEM MAHKEME İÇİN HEM DE NÜFUS İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİNİ…YORUMA YAZARSANIZ YADA MAİL ADRESİME YOLLARSANIZ SEVİNİRİM
  .
  .
  VAKİT AYIRDIĞINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

 211. Zana dedi ki:

  Merhaba benim kimlikte adım zana yanlış yazılmış rana olması lazım sosyal hayatımda karışıklık yaşıyorum değişebilir mi ismim?

  1. Admin Admin dedi ki:

   Dilekçe yazarak adınızı düzeltebilirsiniz.

© 2018 - Kamudestek.com - Tüm Hakları Saklıdır.