Haberler

2020 Yks Sonuçları! Açıklandı mı?

2020 Yks Sonuçları

2020 YKS SONUÇLARI

Merakla beklenen sonuçlar!

2020 Yks sonuçları beklenirken ,sınavı bir hayli çetin geçti. Öğrenciler korona virüs ile uğraşırken bir yandan da hayatlarını kazanmak için durmadan harıl harıl ders çalışarak ter döktü.

Virüsün Sınava Etkisi

Dünya genelinde salgınla uğraşan insanlar hayatlarını idame etmek için uğraşıyordu. Kimi eve ekmek götürmek kimi hayatını kazanmak için alın teri döktü. Bu seneki sınav psikolojisi çok farklı oldu. Öğrenciler için bir tık daha zor geçti. Bu zorluk sınavdan değil virüsten dolayı oldu.

Çoğu öğrenci ya sınavda virüse yakalanırsam ve eve getirip aile bireylerini de hasta edersem diye düşündü. Olay böyle olunca insanın aklı sınavdan daha çok ailesinde ve hayatında kalıyor. Ama sonuçta o masada oturup soruları çözmek için gelindiyse her şeyi bir kenara bırakıp gerekliliklerini yapmak gerekiyor çünkü o an oradasın ve yapmak zorundasın. Aileni korona virüsünden daha çok üzecek bir şey senin kendi hayat mücadeleni verirken aksamandır. Hayatında belki başarısız olursun ama elinde olan fırsatları değerlendirirken bunları dikkate almalısın.

Tercih Verirken

Sınav sonuçlarından sonra elbette tercih maratonu başlıyor. İyi bir gelecek için iyi bir bölüm okumak geleceğe yatırımdır. Sevdiğiniz bölümü iyi bir şehirde ve özellikle iyi bir üniversitede okumanızı tavsiye ederiz. İyi bir üniversite gelişim açısından çok önemlidir. Bütün bölümler gelişime açıktır fakat bazı bölümler kendinizi geliştirmediğinizde en iyi bölüm olsa bile ileri zamanlarda anlamsız olur.

Hayatlarımıza dolu dolu gelmedik ve dolu değiliz, durduğumuz bu duraklar sayesinde kendimizi tamamlarız. Kötü bir şehirde okur ve olanakları olmayan bir üniversite de okursanız hayatınızdan da zevk almazsınız eğitiminiz de sadece diploma ve meslek için olmuş olur. Bu da topluma da kendinize de fayda sağlamanızı imkansızlaştırır. Büyük şehirler olanak açısından yeterli üniversiteler eğitimi destekler.

İyi bir bölüm kazanmak rahatlıktır buda insanı rehavete iter. Kendinizi geliştirmeden toplumda statünüze alkış tutan insanlarla olmanızı sağlar. Fakat bilgili kendini bilen yada güzel bir ortamda kendinizi ifade etmenizi güçleştirir. O yüzden iyi bölüm okurken en iyisi olmaya çalışıp ve kendinizi de tamamlamaya çalışın.

 

Yorum bırak