Haberler

2019 Yatırım Programı Açıklandı

2018 Yatım Programı Resmi Gazete

Kalkınma Bakanlığı 2018 Yatırım Programı tasarısını açıkladı. Bölgeler arası değişiklikler gösteren yeni yatırım programında hiçbir fon diğerine aktarılamayacak şekilde düzenlendi. Yeni yıl yatırım programı değişikliklerini sizler için inceledik.

2018 Yatım Programı Resmi Gazete

2018 Yatım Programı Resmi Gazete

2018 Yatırım Programı Ne Gibi Değişiklikler Var?

Kalkınma Bakanlığı tarafından Resmi Gazetede yayınlanan 2018 Yatırım programında en dikkat çekici özelliklerden birisi bölgeler arası dengelerin bozulmamasına özen gösterilmiş olması. Denetlemelerin önümüzdeki yıl daha sıklaştırılacağı vurgusu yapılan yeni Kararnamede kuruluşların her kademesinin denetlenmesine yönelik ibare dikkat çekti.

AB uyum programlarına uygun olarak düzenlenen yeni yıl yatırım programı Türkiye Ulusal Programı dâhilindeki stratejik önemine vurgu yapılarak geliştirildiği belirtildi. AB’nin 2018 Yatırım Programına bütünlüğüne uygun şekilde finansal destek sağlayacağı ve yeni yatırımların uyum programı çerçevesinde genişletilerek devam edeceği yayınlandı.

2018 Yatırım Programında Olmayan Projelere Yatırım Yapılmayacak

2018 yılı içerisinde Resmi Gazetede yayımlanan programın dışında kalan hiçbir projeye destek verilemeyeceği açıkça belirtildi. Kuruluşların daha önceden aldıkları destek programlarının düzene uygun şekilde devam edeceği ancak eklenecek yeni programların desteklenmesinin şu süreçte mümkün olmadığı vurgusu yapıldı. Program dâhilinde bütçe ihtiyaçları ve acil kodu ile sınırlandırılacak ihtiyaçlar dışında ödenek getirilmeyeceği açıkça maddelerde belirtildi.

Yıllık programda adı geçen ihtiyaçların inşaat dönemlerine uygun şekilde finanse edileceği uygun ödeneklerin Maliye Bakanlığı onayında kuruluşlara ödeneceği maddeler arasında açıkça yazıldı. Projelerle ilgili tüm mevzuatların kontrolü Kamu Yatırımları Bilgi Sistemi üzerinden takip edilecek şekilde ayarlandı.

2018 Yatırım Programına Proje Alınıp Çıkarılması Şartları Neler?

Yeni yıl yatırım programı açıklanmasının ardından önümüzdeki sene hangi projelerin kabul edilip çıkarılacağı ile ilgili bilgilere de yer verildi. Proje değeri 100 milyon Türk Lirasına kadar olan projelerin tamamlanma sürecini Kalkınma Bakanlığı onayı ile verilecek.  Proje Maliyeti 100 milyon üstü proje onaylarına ise Yüksek Planlama Kurulu onayı gerekecek.

Maliyet değişikliği ile ilgili mevzuat önümüzdeki sene %10 olacak şekilde değiştirildi. Maliyet değişiklikleri ile ilgili planlama Kurumun en üst kademesindeki kişilerin onayı dâhilinde Kalkınma Bakanlığı onaylı olarak değiştirilebilecek. Maliyet şartnamesinde 250 milyon ve üzeri projelerde ise yetki Yüksek Planlama Kurulu tarafından verilecek.

Yeni Yıl Yatırım Programında bütçe açığı esas alınarak düzenlendiği yapılan değişikliklerden açıkça ortaya konulmuş. Kuruluşların yeni yatırım programları ile ilgili değişiklikleri göz önüne alarak yeni yol haritalarını buna göre belirlemeleri kendi menfaatlerine olacak gibi görünüyor. Konu ile alakalı tüm görüş ve önerilerinize bize Yorum yazarak iletebilirsiniz.

1 Yorum

  • iyi günler,
    Borçlarımdan Washington finansından aldığım krediyi 48 saat içinde hiç stres olmadan nasıl elde ettiğimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Eğer burada güvenilir bir kredi şirketi arayışındaysanız, Washington finansmanı ile doğrudan iletişime geçmenizi tavsiye ederim

Yorum bırak