Hibe ve Destek Kurumlar

2019 Tüm Devlet Destekleri – Herkese Devlet Desteği Var

Ülkemizde hemen her kesime yönelik devlet destekleri var. Gençlere, yaşlılara, annelere, yetimlere, yoksullara, işsizlere, ev almak isteyenlere, evlenenlere devlet desteği sağlanıyor. Kimine toplu para kimine de aylık devlet desteği var.

İşte bazı destekler:

Hasta Bakana Bin 85 TL Devlet Desteği

Hasta Bakana Bin 85 TL Devlet Desteği

Evde yaşlı ve engelli yakınına bakanlara, devlet maaş desteği sağlıyor. Gelir ve rapor şartını yerine getirenlere ayda bin 85 lira 50 kuruş ödeniyor.

Devlet, yaşlı ve engelli yakınına bakanlara maaş desteği sağlıyor. Başkasının yardımı olmadan gündelik hayatını devam ettirmesi mümkün olmayan yakınlarına bakanlar bu parayı alabiliyor. Aylık ödeme ise bin 85 lira 59 kuruş. Bu miktar Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarına yapılan zamla yükseliyor. Destekten yararlanmak için tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınması gerekli. Engelli Sağlık Kurulu raporunda engel oranının %50 ve üzerinde olarak belirtilmesi, ayrıca ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması gerekiyor. Sağlık raporuyla beraber bakım ücreti alacak hasta bakacak kişilerin de gelir durumlarına bakılıyor. Hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin (asgari geçim indirimsiz tutar) 3’te 2’sinden düşük olması şartı aranıyor. Bu tutar da 2018 yılı için 967,27 lira olarak uygulanıyor..

[ads4]

Yaşlıya 797 TL Devlet Desteği

Yaşlıya 797 TL Devlet Desteği

Emekli olamayanlara 65 yaşını doldurduklarında devlet desteği var. 65 yaş aylığı ile 3 ayda 797,28 lira gelir sağlanıyor.

Sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet yaşlılık maaşı veriyor. Yaşlılık maaşı almak isteyen kişi, daha önce ailesi ile beraber değerlendiriliyordu. Artık yeni düzenleme ile kişiler çocukları ile beraber değil, sadece varsa eşi ve kendisi ile değerlendirilecek.

Maaş için aranan ilk şart, 65 yaşını doldurmak. İkinci olarak, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin hiçbir sosyal güvencesi olmayacak. Yani emekli maaşı veya dul-yetim maaşı almayacak. İşsiz olacak, yani herhangi bir işte çalışmıyor olacak. Bunun yanında, nafaka alanlar bu destekten yaralanamıyacak. Üçüncü şart, gelir. Gelir nedeniyle çoğu kişi bu maaşı geçen yıl alamadı. Ancak 1 Ocak’tan sonra gelir şartında da kolaylık sağlandı.

Anneye En Az 5 Bin 499 TL Devlet Desteği

Anneye En Az 5 Bin 499 TL Devlet -Desteği

Doğum yapan kadınlar, 300-600 lira doğum yardımı, 149 lira süt parası ve iş göremezlik ödeneği alıyor. En düşük iş göremezlik ödeneği 5 bin 50 lira. İlk çocuğunu dünyaya getiren asgari ücretliye toplam 5 bin 499 lira ödeniyor.

Çocuk sahibi olan anneler devletten 3 farklı destek alıyor. 2 ödemeden, çalışsın çalışmasın tüm anneler yararlanabiliyor. Doğum yardımı ile anneye ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 lira veriliyor. İkinci ödeme ise doğum yapan anneye süt ve emzirme parası olarak veriliyor. Bu desteği almak için annenin çalışıyor olması ya da kendi işini yapması veya eşinin kendi işini yapıyor ya da bir yerde çalışıyor olması yeterli oluyor. Her yıl süt parası yeniden belirleniyor. 2018 süt parasının tutarı 133 liradan 149 liraya çıktı.

[ads4]

Ayrıca çalışan kadınlar, doğum izninde çalışmadıkları dönemin parasını iş göremezlik desteği adı altında devletten alıyor. Geçen yıl 4 bin 424 lira olan en düşük ödeme, 2018 yılında 5 bin 50 liraya çıktı. İlk çocuğunu doğuran asgari ücretli bir kadın; 300 lira çocuk parası, 149 lira süt parası ve 5 bin 50 lira da iş görmezlik desteği olmak üzere toplamda 5 bin 499 lira tutarında ödemeden yararlanıyor.

İşşize Ayda Bin 611 TL Devlet Desteği

İşşize Ayda Bin 611 TL Devlet Desteği

İşsiz kalanlar, İşsizlik Fonu’ndan 10 aya varan süreyle destek alabiliyor. Destek en düşük 805, en yüksek bin 611 TL.

Mevcut sistemde işsizlik maaşı bağlanırken son 4 aylık dönemdeki ortalama brüt kazanca bakılıyor. Kazancın yüzde 40’ı kadar devlet destek veriyor. Ancak bağlanacak maaş, brüt asgari ücretin %80’ini aşamıyor. 1 Ocak 2018’den itibaren brüt asgari ücretin 2 bin 29 lira 50 kuruşa yükselmesiyle işsizlik desteğinde de tavan ve taban tutarlar yükseldi..

İş Arayana 725 TL Devlet Desteği

İş Arayana 725 TL Devlet Desteği

Sosyal yardım alan kişi, iş görüşmesine giderse, masraflar (sağlık raporu, fotoğraf v.b) için 1 yıl içinde azami 3 kere olmak üzere 40 ile 100 TL arası devlet desteği alabiliyor. Ayrıca bu kişilere 1 yılda 1 defaya mahsus olmak üzere  işe yerleşmeleri durumunda, 625,76 lira devlet desteği veriliyor. Bu kişilerin işe yerleşmeleri durumunda eğitim ve sağlık yardımları da kesilmiyor. İşe düzenli olarak devam edenlere sosyal yardımlarda öncelik veriliyor.

Sosyal yardım alan kişileri istihdam eden işverenlere de Aile Bakanlığı’nca sigorta prim desteği veriliyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nca düzenli sosyal yardım sağlanan, gelir testi sonucu gelirinin aylık asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenen, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin özel işverenlerce istihdam edilmesi halinde, bu vatandaşların işveren primi 1 yıl süreyle karşılanacak. devlet desteğinin aylık 364 lira düzeyinde olması planlanıyor.

Evlenene 55 Bin TL Devlet Desteği

Evlenene 55 Bin TL Devlet Desteği

Konut hesabı açıp 3-5 yıl düzenli ödeme yapanlara ilk evini aldıklarında devlet desteği ödeniyor. Buradaki üst limit, 20 bin liraya çıkabiliyor. Çeyiz hesabı açıp 3-5 yıl düzenli ödeme yapanlara da 27 yaşından önce evlenirse devlet desteği ödeniyor. Buradaki azami katkı da 7 bin 500 liraya çıkabiliyor. Çiftler 2 destekten de ayrı ayrı yararlanabiliyor. Konu hakkında detaylı bilgi için daha önce yazdığımız bu habere göz atabilirsiniz: 2018 Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Yetim Kız Çocuklarına 24 Maaş Çeyiz Parası

Yetim Kız Çocuklarına 24 Maaş Çeyiz Parası

Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda ‘çeyiz parası’ desteği veriliyor. Çeyiz parası 24 maaş tutarında oluyor.

Çeyiz parası olarak bilinen bu devlet desteği 4A’lı ve Bağ-Kur’lu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına ödeniyor.

[ads4]

Kız çocukları evlendiklerinde yetim maaşları kesiliyor. Bu kesilen maaşın 2 yıllık tutarı yani 24 maaş kadar olan miktar, kız çocuğuna evlendiğinde toptan olarak ödeniyor. Para sadece bir sefer veriliyor. Yani kız çocuğu bu parayı daha önce almış ise ikinci evliliğinde tekrar verilmiyor.

İş Başı Eğitim Programlarına Katılana Günde 75 Tl Harçlık

İş Başı Eğitim Programlarına Katılana Günde 75 Tl Harçlık

İşbaşı eğitim programlarına katılanlara günlük 54 lira devlet desteği veriliyor. Siber güvenlik, yenilenebilir enerji, kodlama gibi alanlarda ise günlük 75 lira ödenecek.

Bu bağlamda, İŞKUR Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji, Bulut Bilişim ve Kodlama meslek alanlarında işbaşı eğitim programı düzenleyecek. Bu programlara katılan 18 – 29 yaş aralığındaki gençlere 9 aya kadar değişen sürelerde destek verilecek. Gençlere verilen bu destek tutarı ise 75 TL olacak. Bazı bilişim firmaları İŞKUR ilanıyla bulut bilişim alanında eğitimler için başvuru toplamaya başladı. İŞKUR tarafından uygulanan İşbaşı Eğitim Programlarının süresi 2018’de Bilişim ve İmalat sektörlerindeki mesleklerde 3 aydan 6 aya yükseltilecek. Diğer sektörlerde de işbaşı eğitim programları 3 ay uygulanacak.

[ads4]

Yorum Ekle

Yorum bırak