Haberler Hibe ve Destek

2019 Devlet Destekli Evlilik Kredisi – 55 Bin Lira Destek

Yeni evlenecek çiftlere müjde!

Devlet destekli evlilik kredisi. Yeni evlenecek çiftlere için devlet katkısı değişti, çeyiz hesabına 7 bin 500 lira, konut hesabına ise 20 bin lira olarak belirlendi. Çiftler her iki destekten de ayrı ayrı yararlanabilecek.

Devlet yeni evlenen çiftler için yasada düzenlemeye gitti. Çeyiz hesabına devlet katkısı yeni yasa ile yüzde 50 artırılarak 7500 liraya çıkacak. Konut hesabındaki 15 bin liralık devlet desteği ise en fazla 20 bin lira olarak artırılacak. Evlenen eşlerden her biri yeni düzenlemeye göre devletten 2750 lira destek alabilecek, Evlenen çiftler ayrı ayrı bu destekten yaralandığı taktirde toplamda devletten 55 bin lira destek almış olacak.

Ödemeler Aylık ve Üç Aylık Yapılacak

Devlet destekli evlilik kredisi Konut hesabı” açıp en az 3 yıl hesaba düzenli ödeme yapan vatandaşlara, konut alım tarihindeki birikimin yüzde 25’ine kadar devlet desteği ödenecek. Devlet katkısında üst limit 20 bin liraya yükselecek. Zamlı tarife Mart itibarıyla yürürlüğe girecek. Söz konusu hesap, bankaların şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu (faizsiz) hesabı olarak açılabilecek. Ödemeler aylık veya üç aylık yapılacak.

İki Kez Çekim Hakkı

Düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır 2500 lira. Hesapta biriken paradan yılda 2 kez çekim yapılabiliyor. Posta’nın haberine göre; Ayrıca, bu kapsamda alınacak konutların tapu harcında indirim yapılması, daha düşük kredi faizi imkanı da sağlayacak.

7500 TL Çeyiz Yardımı

Evlilik hazırlığı yapanlar bankalarda mevduat hesabı veya ‘katılım fonu’ (faizsiz) hesabı açtırabiliyor. 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasileri tarafından çeyiz hesabı açılabiliyor.

 Çiftler Ayrı Ayrı Yaralanabilecek

Devlet destekli evlilik kredisi Her ay düzenli ödeme yapılıyor. Hesabı açarken 15 bin liraya kadar toplu ödeme yapmak mümkün. Parasını hesapta 3 yıl tutana 5 bin liraya kadar devlet desteği veriliyor. Çeyiz desteğine devlet katkısı yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılacak. Böylece 5 bin lira olan asgari katkı tutarı yüzde 50 artışla 7500 liraya ulaşacak. Çiftler her iki destekten de ayrı ayrı yararlanıp toplamda 55 bin lira hibe alabilecek.

Devlet destekli evlilik kredisi Yaralanma Şartları

Devlet destekli evlilik kredisi  başvuruda bulunabilmek ve krediden faydalanabilmek için bazı şartlar öne sürülmüştür. Bu şartlar şöyledir;

  • Evlenmeyi düşünen çiftler 18-24 yaş arasında olmalıdır.
  • Devlet Destekli Evlilik kredisinden faydalanacak olan kişiler Türk Ceza Kanununda yer almakta olan ağır suçlardan herhangi birinden ceza almamış olmalıdır.
  • Evlenecek çiftlerin maddi durumları evlenmelerine imkan tanımamaktadır.

Bu şartlarda olan tüm vatandaşlar evlilik kredisine başvurusu yapabilir ve evlenmek için devlet desteğinden faydalanabilir.

Kaynak: Haberler.com

 

 

Yorum Ekle

Yorum bırak