Kamu Destek

2018 Üniversite Sınav Girişi Ne Zaman Yapılacak?

12.11.2017
412
2018 Üniversite Sınav Girişi Ne Zaman Yapılacak?

2018  Üniversite sınav girişi  ne gibi yenilikler bekliyor. En çokta YGS ve LYS kalkıyor mu? Sorusu akıllara gelmektedir. 2018 yılına girdikten sonra kurallarda ne gibi değişiklikler olacak her birini yazımızda bulabilirsiniz.

2018 Üniversite Sınav Girişi ile YGS ve LYS kalkıyor mu?

Bundan böyle yeni yılla beraber gelecek sistemde önemli değişiklikler olacaktır. Üniversite’ye giriş sınavları olan YGS ve LYS’nin rafa kaldırılacağı resmen açıklanmıştır. Yeni sistemde Matematik ve Türkçe derslerinin önemi eskiye nazaran daha da artacaktır.

Üniversite sınavına girecek öğrenciler için yeni model öğretim programı masaya yatırıldı. Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Yekta Saraç, geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunmuştu ve bu durum genç arkadaşları heyecanlandırmıştır. Bakanlık tarafından hazırlanacak yeni programda Matematik ve Türkçe sınav merkezlerinin olacağı söz konusudur.

2018 üniversite sınav girişi ne zaman?

Uzun süredir planlanan sistem değişikliğinde yeni program 1 hafta içinde bakanlık tarafından açıklanacak. Yüksek öğretim tüm dünya da önemli bir yere sahiptir ve her zaman dinamik şekilde tercih edilir. Üniversiteye geçmek sadece sınavla olmaktadır ve sınavsız şekilde kesinlikle geçilmemektedir. Üniversite’ye geçiş sistemi ise şuan da 2 aşamalı olarak gerçekleşir ve ilki Mart ayında ikincisi ise Haziran ayında toplam 5 günden oluşuyor. Sınava girecek liseli öğrenciler kesinlikle bu durumdan etkilenmezler. Tüm bunların yanında değişiklik ise puan türünde olmasıdır. Bakanlık bu hususta 18 puan türünü de azaltmak istiyor.

YÖK tarafından yapılan açıklamalara göre TBMM komisyonları ile aktif bir çalışma gerçekleşiyor. En önemli konulardan birisi ise Araştırma Üniversiteleridir. Çok kararlı ve sistemli bir halde adımlar attıklarını belirten YÖK başkanı bu durumun ileriye dönük güzel şeyler olacağının sinyallerini veriyor. Bizce de bu tür üniversiteler gelecek nesiller için en önemli mihenk taşlarından biri olması kesindir.

Yüksekokullara sınavsız halde giriş için ilk basamak olan YGS başarısının bu konuda etkili olması gerekiyor. Bakanlığın liseyi bitirme sınavı yapması halinde ise açıklanan sonuçlara göre üniversitelerin bazı bölümlerine sınavsız şekilde yerleştirme söz konusudur.

Söz konusu program sayesinde daha az öğrenci ile rekabet etme şansı olacaktır. Böylelikle binlerce öğrenci mezuniyet sonrası daha rahat iş bulacaktır. Aynı zamanda üniversitelerin kalitelerine bakılarak ayrı bölümlere ayrılan öğrenciler için her daim daha da üst kademeye atlamaları için programlar uygulanacak. Dilerseniz 2018 üniversite sınav girişi ile ilgili diğer bilgilere sitemizden fazlasıyla ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2018 - Kamudestek.com - Tüm Hakları Saklıdır.