Haberler

2018 Sigara Zamları ve Yeni Sigara Fiyatları

2018 Sigara Zamları ORanları

2018 sigara zamları konusunda gerekli açıklama yapıldı mı? Herkes bu soruyu çok merak ediyor ve özellikle sigara içen kişiler bu durumdan her yıl çok şikâyetçi oluyor. Enflasyon oranına göre yapılan ÖTV(Özel Tüketim Vergisi) bu yıl yapılacak mı hep beraber sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak devletin bu yıl şaşkınlık yaratıp sadece içkiye zam yapması da bilgiler arasında yerini alıyor. Bu haberleri duyan sigara kullanıcıları ise büyük bir rahatlama içerisine girmiştir. Sigaraya zam gelmeme nedeni ise enflasyon oranını daha fazla arttırmasıdır.

2018 Sigara Zamları ve Sigara Vergilendirmesi

Enflasyona göre hareket eden hükümet, oranları gözeterek 2018 yılının başlarında sigaraya zam yapmamayı amaçlıyor. Ama bu durum hiç olmayacak anlamına gelmiyor. Devletimiz sağ olsun zam yaptıkça kullanıcılarda inatlaşırmış gibi daha fazla sigara tüketmeye devam ediyor. Hem şikayet edip hem de daha fazla tüketmek başka milletlerde kesinlikle rastlanmaz.

Yeni gelen her yılın Ocak ve Temmuz aylarında sigara ve alkole  zam geliyordu. Ancak bu yıl sadece içkiye gelmesi beklenen ÖTV, tüketici enflasyonunu etkilediği için şimdilik sigara zammı askıya alındı.

Sigaradan maktu ve asgari maktu şeklinde iki ayrı vergi alınıyor. Maktu vergi paket başına alınan vergiyi, asgari maktu ise vergi başına alınan vergiyi ifade ediyor. Maliye Bakanlığı bu durumda sigaradan alınan ÖTV’nin sınır altına düşürmemek için yüzde 65,25 oranında belirlenmiş nispi vergisini uyguluyor. Bildiğiniz üzere geçen yıl kasım ayında sigara zammı gelmişti. Ardından ise, Bakanlar Kurulu tarafından ÖTV tutarları arttırılmamıştı. Alınan maktu ve asgari maktu tutarları her sene ocak ve temmuz aylarında TÜİK tarafından ilan edilmesiyle üretici enflasyonu oranı kadar arttırılıyor. Bu yıl sigaradan alınan ÖTV’de gelişmeler bekleniyor. Bu oranın yüzde 4 oranında artması demek 37,8 milyar TL’lik vergi toplanması anlamına geliyor. Bu rakamı hedef belirleyen hükümet acaba başarabilecek mi?

Yetkili isimler ise bu uygulamayı, Maliye’nin para politikasına yardım etmesi olarak yorumladı. İçkide ki beklenen rakamda yüksek görünüyor. Hükümet bu seneki gelirin yüzde 9,9 oranında artış gösterip 10,5 milyar TL’ye çıkmasını hedefliyor. Sadece içki ürünlerine zam gelmesinin nedeni ise, sigaraya göre daha farklı değerlendirilmesidir. İçki ürünleri sigaraya göre enflasyon sepetinde ağırlığı düşük ürünlerdir.

2019 Sigara Zamları Tam Listesini Görmek için TIKLAYIN

Yorum bırak